Aparataj modular in montaj aparent

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    #46
    Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

    N am mai vazut sistemul asta de prindere . Ce model sunt " conductele " ?
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1688

      #47
      Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

      Am folosit teava IPY cu diametrele de 13, 16 si 25 mm, dupa caz. Tevile le-am vopsit, pe unele tronsoane cu email metalizat ("lovitura de ciocan"), iar pe alte portiuni cu email roz (mai ales in camera copilului, unde si peretii sunt roz).
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • gmtiby
        Living Legend
        • 24.oct.2008
        • 1044

        #48
        Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

        Postat în original de Cherubino
        Am folosit teava IPY cu diametrele de 13, 16 si 25 mm, dupa caz. Tevile le-am vopsit, pe unele tronsoane cu email metalizat ("lovitura de ciocan"), iar pe alte portiuni cu email roz (mai ales in camera copilului, unde si peretii sunt roz).
        Felicitari pt lucrare, foarte bine a iesit.
        O intrebare, desi am observat in unele poze ca legaturile sunt comune, care e diferenta dintre prizele rosi isi cele albe ? Eu stiam ca cele rosii se pun, sau ma rog dupa caz sunt puse pe UPS/Generator, iar cele albe pe retea.
        Si inca o intrebare am vazut la un modul, intrerupatoare foarte jos montate, poza 13 ! Pt ce sunt ?
        Multumesc

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1688

          #49
          Răspuns la: Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

          Postat în original de gmtiby
          Felicitari pt lucrare, foarte bine a iesit.
          O intrebare, desi am observat in unele poze ca legaturile sunt comune, care e diferenta dintre prizele rosi isi cele albe ? Eu stiam ca cele rosii se pun, sau ma rog dupa caz sunt puse pe UPS/Generator, iar cele albe pe retea.
          Si inca o intrebare am vazut la un modul, intrerupatoare foarte jos montate, poza 13 ! Pt ce sunt ?
          Multumesc
          1. Multumesc frumos pentru aprecieri.
          2. D.p.d.v. tehnic nu exista nicio deosebire intre prizele rosii si cele albe. Intr-adevar, se obisnuieste ca cele rosii sa se utilizeze acolo unde in aceeasi doza exista atat circuite de prize pentru utilizare generala, cat si prize dedicate unor anumiti consumatori. Eu le-am combinat doar pentru a "pigmenta" putin estetica lucrarii (aici mi-am "depigmentat" putin buzunarul, ca cele rosii au costat 18 lei/buc., in timp ce acelea albe sunt 12 lei/buc., plus ca a trebuit sa astept dupa cele rosii, ca se aduc doar pe comanda).
          3. Cu intrerupatoarele montate jos, povestea este in felul urmator: din cutia respectiva (care este situata in camera mare), pleaca catre camera copilului (peretele fiind comun) un circuit de prize separat si conductoarele circuitului de iluminat. In camera copilului se gaseste montata centrala termica pe gaz, intrucat era singura pozitie din casa in care putea fi montata. Cele doua intrerupatoare din modul sunt pentru decuplarea din exterior a curentului pe cele doua circuite, in cazul in care s-ar activa detectorul de gaz al centralei. Tot pentru decuplarea din exterior a curentului, dar de data asta pe circuitul separat de alimentare a centralei, mai exista un intrerupator pe hol (nu apare in poze), montat in cutie antigron cu IP55. Intrerupatoarele se afla jos din doua motive: 1.metanul este mai usor decat aerul si se ridica la tavan; 2.intrerupatoarele pot fi actionate rapid cu degetul mare de la picior.
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • gmtiby
            Living Legend
            • 24.oct.2008
            • 1044

            #50
            Răspuns la: Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

            Postat în original de Cherubino
            1. Multumesc frumos pentru aprecieri.
            2. D.p.d.v. tehnic nu exista nicio deosebire intre prizele rosii si cele albe. Intr-adevar, se obisnuieste ca cele rosii sa se utilizeze acolo unde in aceeasi doza exista atat circuite de prize pentru utilizare generala, cat si prize dedicate unor anumiti consumatori. Eu le-am combinat doar pentru a "pigmenta" putin estetica lucrarii (aici mi-am "depigmentat" putin buzunarul, ca cele rosii au costat 18 lei/buc., in timp ce acelea albe sunt 12 lei/buc., plus ca a trebuit sa astept dupa cele rosii, ca se aduc doar pe comanda).
            3. Cu intrerupatoarele montate jos, povestea este in felul urmator: din cutia respectiva (care este situata in camera mare), pleaca catre camera copilului (peretele fiind comun) un circuit de prize separat si conductoarele circuitului de iluminat. In camera copilului se gaseste montata centrala termica pe gaz, intrucat era singura pozitie din casa in care putea fi montata. Cele doua intrerupatoare din modul sunt pentru decuplarea din exterior a curentului pe cele doua circuite, in cazul in care s-ar activa detectorul de gaz al centralei. Tot pentru decuplarea din exterior a curentului, dar de data asta pe circuitul separat de alimentare a centralei, mai exista un intrerupator pe hol (nu apare in poze), montat in cutie antigron cu IP55. Intrerupatoarele se afla jos din doua motive: 1.metanul este mai usor decat aerul si se ridica la tavan; 2.intrerupatoarele pot fi actionate rapid cu degetul mare de la picior.
            Multumesc pt info, foarte bine gandit ! Totusi ce nu-mi place e cu centrala la bebe in camera... dar... daca decat acolo s-a putut.... In rest totul e bine gandit si util. Asa stiam si eu ca cele rosii se monteaza pe "alte surse de alim/protectie"... dar intr-adevar merg si pt jocul de culori
            Sa va bucurati de tot.

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1688

              #51
              Răspuns la: Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

              Postat în original de gmtiby
              Totusi ce nu-mi place e cu centrala la bebe in camera... dar... daca decat acolo s-a putut....
              Sa va bucurati de tot.
              Nu e chiar "bebe", ca are 9 ani si jumatate
              Multumim.
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • gmtiby
                Living Legend
                • 24.oct.2008
                • 1044

                #52
                Răspuns la: Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

                Postat în original de Cherubino
                Nu e chiar "bebe", ca are 9 ani si jumatate
                Multumim.
                Sa fiti sanatosi

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1688

                  #53
                  Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

                  Postat în original de raducu_ilie
                  La dvs in localitate se va deschide (daca nu s-a deschis deja) un magazin care are sediul central la noi. Puteti colabora cu ei.
                  Domnule Raducu, nu stiu daca ati aflat, dar din pacate, magazinul cu pricina s-a inchis luna trecuta, dupa doar un an de functionare.Regret acest lucru, intrucat chiar am colaborat relativ bine cu ei in toata perioada cat am achizitionat materialele pentru instalatie (si nu numai).
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  Procesare...