Vehicule electrice, bransamente si statii pentru incarcare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #16
    Răspuns la: Vehicule electrice, bransamente si statii pentru incarcare

    The GEM e2 is a small electric car for local trips, light cargo and tight parking. Nimble and eco-friendly—it's an ideal two-seater ecar.


    ... si oferta statului pt achizitia unui vehicol electric : http://www.businesscover.ro/11-10-20...-milioane-lei/

    si un articol care merita citit ( de viitor ) : http://www.promotor.ro/masini-noi/ne...rsului-8859287
    Ultima editare de coby; 02.nov.2013, 20:09.
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6865

      #17
      Răspuns la: Vehicule electrice, bransamente si statii pentru incarcare

      O masina ideala http://www.greenwheelev.com/productinfo-3.html are toate dotarile necesare , sper sa aiba si un pret rezonabil ( am trimis o cerere de oferta ) , taxele de inmatriculare ar trebui sa fie zero , doar omologarea si CIV ul ar fi ceva banuti ..
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #18
        Răspuns la: Vehicule electrice, bransamente si statii pentru incarcare

        Interesanta cercetarea cu incarcare in timpul rularii. Evident Toyota este implicata, ei oricum fiind si mult avansati pe hybride fata de alti producatori.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • provilla
          Membru Marcant
          • 23.mar.2010
          • 681

          #19
          Răspuns la: Vehicule electrice, bransamente si statii pentru incarcare

          buna amici constructori ,

          am achizitionat un renault zoe zilele astea din anglia si urmeaza sa il trimit in tara pt al folosi sotia la dus copilul la scoala si cumparaturi .

          masina a fost oarecum ieftina 4100 lire , pentru ca nu am platit tva fiind pentru export si ma incantat ideea , comparand cu o masina de aceleasi dimensiuni si din 2014 cu doar 30000 de km , am facut compromisul .

          vreau sa stiu daca are cineva habar cat costa o statie rapida de incarcare de 22kw , eu fiind racordat la 380 , ma gandesc ca ar functiona ok .

          vreau sa compar preturile de aici cu cele din romania .

          a mai imatriculat cineva o asa masina ?

          ce cerinte au fost ?

          se cer alte documente in plus fata de o masina normala ?
          Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #20
            Răspuns la: Vehicule electrice, bransamente si statii pentru incarcare

            Cei de la Schneider ofera astfel de solutii, puteti gasi mai multe detalii si preturi luand legatura cu dansii:


            Dpdv al legislatiei de import si al actelor nu cunosc detalii. Stiu ca sunt niste facilitati oferite de statul roman pentru achizitia unei masini noi electrice din Romania (aprox 10000 euro prima)
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • provilla
              Membru Marcant
              • 23.mar.2010
              • 681

              #21
              Răspuns la: Vehicule electrice, bransamente si statii pentru incarcare

              multumesc , o sa le cer o oferta pentru uz casnic .

              masina e deja cumparata , astazi o trimit spre romania .

              ce e drept parca se dau ceva subventii sau cum se mai numesc ele , insa tot scumpa ajunge sa fie o masina de acest gen , ceva peste 15-20 de mii .

              am toate documentele necesare , masina fiind de test drive la o reprezentata renault , si mau asigurat ca ori ce alt document imi mai cer romanii o sa ma ajute sa il obtin .

              aici am gasit ceva prize de uz casnic cu 400 de lire pt 380 , o sa fac o comparatie cu ce gasesc in romania .
              Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #22
                Răspuns la: Vehicule electrice, bransamente si statii pentru incarcare

                Da, sunt scumpe. Un VW Up ajunge pe la 17.000 euro cu tot cu subventia, in conditiile in care e vorba de o masina foarte mica la pret de sa zicem un Duster 4x4 diesel binisor echipat.
                Avantajul este ca momentan cel putin nu se plateste impozit anual din cate stiu.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • provilla
                  Membru Marcant
                  • 23.mar.2010
                  • 681

                  #23
                  Răspuns la: Vehicule electrice, bransamente si statii pentru incarcare

                  da, este foarte scump chiar si in conditiile in care nu se platesc taxe , impozite etc , pentru o masina care in mod normal , din punctul meu de vedere ar trebui sa fie mult mai ieftina de cat o masina clasica , care are mult mai multe componente din metale speciale si scumpe , sisteme peste sisteme , turbo , esapamente si o groaza de alte chestii care la masina electrica nu se regasesc , iar bateriile astea , nu ar trebui sa fie o asa mare avere ......... in fine .

                  eu cum am mai zis , o sa imi pun panouri solare pentru consumul casei si in cele mai multe momente o sa am chiar surplus , va trebui sa invat timpii si sa o incarc in punctele maxime de producerea energiei .

                  nici in aceste conditii , nu cred ca este profitabil inca sa dai atatia bani , eu am cumparato pt ca mi sa parut decent 4100 lire , comparativ cu aceiasi bani pt o masina clasica cu motor termic din aceiasi ani (2014) , si nu am platit tva , fiind export permanent .

                  ajunge joi in tara , sa vedem ce surprize o sa intalnesc pe traseu .....
                  Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    #24
                    Răspuns la: Vehicule electrice, bransamente si statii pentru incarcare

                    Din contra, masina elecrica are inovatii care inca sunt produse in serii mici, are motoare electrice foarte performante, electronica de putere, cablaje cu mult cupru si in special acumulatorii care sunt scumpi si fiabilitatea doar timpul o va pune la incarcare. Elemente auxiliare fata de masina clasica pentru climatizare etc Constructia caroseriei este alta, cu mai multe puncte de sudura si structura mai solida pentru a sustine acumulatorii si tot asa. In timp daca nu se inventeaza alt sistem de propulsie mai accesibil si nepoluant preturile vor scadea odata cu cresterea interesului pentru aceste vehicule.

                    Ca probleme eu vad:
                    - lipsa statiilor de incarcare - dezvoltare timida la noi in tara, deci nu ne putem baza pe distante lungi pe masinile 100% electrice;
                    -nu sunt convins ca exista personal calificat in service-uri pentru ele, abia acum incepe formarea;
                    -preturile care sunt inca mari pentru majoritatea dintre noi care si-ar lua o astfel de masina pentru economie, cei bogati va spun eu ca isi iau masini electrice doar pentru imagine si in mod cert mai detin si vreun monstru 4x4 de 3000cmc
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    Procesare...