Intrerupator dublu cap scara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12229

    #16
    E greu pt un neavizat sa reconfigureze legaturile .
    Mai bine transformi in asta :

    Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	schema-releu-pas-cu-pas.jpg  Afișări:	23863  Mărime:	14,1 KB  ID:	622980
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Jan
      Membru
      • 06.iul.2006
      • 176

      #17
      Postat în original de godaro
      ...mentionez ca anul asta inainte de am apuca de finisaje au trecut 2 electricieni prin casa si i-am platit sa imi verifice instalatia din toata casa (inclusiv circuitul cu pricina) si sa imi desluseasca circuitele executate mai demult, cand am ridicat casa. Ambii mi-au dat ok-ul pt lucrarile de finisaj (sape, pereti, tavane, etc). Unul dintre electricieni mi-a montat intrerupatoarele cap-scara, iar pe unul dintre intrerupatoare l-am stricat eu ulterior si l-am schimbat...
      Chemati din nou electricianul...
      Material orientativ:

      Montaj comutatoare cap scara:


      QuickFlex system - Merten by Schneider Electric

      Comentariu

      • godaro
        Membru
        • 10.mar.2014
        • 232

        #18
        Problema rezolvata: intr-un circuit cap scara (simplu) nu poti amesteca un intrerupator Schneider Electric cu altceva. Daca unul este Schneider, si celalalt trebuie sa fie tot Schneider. Altfel functioneaza defectuos, asa cum am mentionat mai sus. Nu am o explicatie, nu sunt de meserie, tot ce stiu e ca am legat firele in noul intrerupator (tot Schneider) in aceeasi ordine in care le-am legat si in precedentul.

        NU doresc sa fac reclama marcii cu pricina, ci vreau sa atrag atentia ca trebuie folosit acelasi tip de intrerupator in acelasi circuit, altfel apar probleme.

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #19
          Un intreruptor cap de scara va face acelasi lucru indiferent de producator. Este posibil sa aveti altfel pozitionate bornele la alta marca si sa nu fi respectat schema.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1685

            #20
            Postat în original de Consultant electrice
            Un intreruptor cap de scara va face acelasi lucru indiferent de producator. Este posibil sa aveti altfel pozitionate bornele la alta marca si sa nu fi respectat schema.
            In mod sigur asta s-a intamplat!
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12229

              #21
              Sint putini care reusesc , si poate din intimplare sa nimereasca din prima legaturile la intrerupatoarele astea , mai ales ca schema de pe ele este ca si invizibila ...dar toate fac acelasi lucru .
              Sa nu spun ca modelele vechi , erau de fapt doua intrerupatoare simpe , montate in contratimp cu o placa comuna de actionare ...
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • staticxx
                Incepator
                • 07.iul.2015
                • 3

                #22
                Conexiuni intrerupatoare cap scara si cap cruce

                Salut baieti, ma confrunt cu o problema.

                Este vorba despre un dormitor in care am 2 aprinderi(2 surse de lumina) cu 3 intrerupatoare, 2 la pat intr-o parte si cealalta si 1 la intrare in dormitor.
                Cablurile le am deja trase prin pereti de catre electrician, problema este legarea lor care a ramas in sarcina mea .

                Am cumparat intrerupatoare modulare schneider, 2 cap scara la intrare, 2 cap cruce la mijloc si 2 cap scara la final.
                Le-am legat eu cumva(dupa o schema luata de pe google) dar problema este ca reusesc sa le aprind din oricare din cele 3 locuri dar nu reusesc sa le sting decat din locul de unde le-am aprins.

                Atasez schema pe care am folosit-o, cu singura mentiune ca este doar pentru o singura sursa de lumina, si de aici si problema mea.

                Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	Untitled.jpg  Afișări:	7155  Mărime:	10,3 KB  ID:	623155

                Sper ca am reusit sa explic cu ceea ce ma confrunt.

                Comentariu

                • Jan
                  Membru
                  • 06.iul.2006
                  • 176

                  #23
                  Identificarea fiecarui conductor nu e o treaba chiar simpla
                  Cam asa ar trebui sa arate instalatia dvs:

                  Comentariu

                  • staticxx
                    Incepator
                    • 07.iul.2015
                    • 3

                    #24
                    Mulțumesc mult, este exact de ce aveam nevoie

                    Comentariu

                    • Jan
                      Membru
                      • 06.iul.2006
                      • 176

                      #25
                      Cu placere.
                      Va mai atasez o schita care sper, sa va vina mai mult in ajutor:

                      Comentariu

                      • Temelye
                        Living Legend
                        • 23.apr.2014
                        • 1343

                        #26
                        Sal. Daca totusi ceva nu merge mai este varianta de final care este f simpla,usor de legat are nevoie de 2 fire si poate fi stins si aprins din n' locuri. Aceasta varianta consta in gasi un mic spatiu in doza unde sa puneti un microreleu pas cu pas.
                        Cele marca Finder sunt ok, am pus si merge de ani. De la alte firme am auzit ca mai fac figuri

                        Spor la lucru de calitate

                        Si evident, va trebuie intrerupatoare cu revenire. Asta in cazul ca nu ati finalizat lucrarea avind in vedere ca au trecut aproape 2 luni
                        Ultima editare de Consultant electrice; 16.oct.2015, 09:20.
                        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                        Comentariu

                        Procesare...