Intrerupator dublu cap scara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • yasmin
    Incepator
    • 20.feb.2012
    • 38

    Intrerupator dublu cap scara

    Am si eu o pb la montarea unui intrerupator dublu cap scara cump recent.
    La intrarea in casa am un bec (afara) cu senzor. pe hol in casa am 2 intrerupatoare cap scara care aprind un singur bec. as vrea sa schimb un intrerupator cap scara cu unul dublu cap scara pt a putea stinge cand vreau eu becul de afara cel cu senzor. in doza de la intrerupator am cele 3 cabluri care intra la intrerup cap scara in 1 , 3 si 4. tot acolo am lasate cele 2 fire care merg la becul de afara.

    As dori sa le tai si sa le pun in intrerupatorul dublu cap scara recent cumparat dar nu am nici cea mai mica idee cum ar trebui legate cablurile. daca mi s-ar putea explica "babeste" sa-mi ziceti exact care cabluri unde le bag....ce am constatat ca, daca cele trei cabluri le-am pus in intrerupatorul nou tot la 1,3 si 4 nu s-a mai aprins becul din hol deloc.

    Nu stiu daca am fost destul de explicit.....
  • uceniculgica
    Membru Marcant
    • 10.ian.2013
    • 572

    #2
    este destul de greu de spus exact unde trebuie legati conductorii, pentru asta este necesar sa cauti cu un aparat de masura la fata locului conductorii si sa-i conectezi conform cu schema intrerupatorului

    vezi mai jos cum trebuie facute conexiunile conductorilor si cum functioneaza

    cap scara

    cap scara dublu

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Daca doriti sa va ajutam si sa citim posturile, sa le intelegem pentru inceput ar trebui sa respectam niste reguli gen litere mari la inceput de propozitie, semne de punctuatie si asa mai departe.

      Eu sincer nu prea aminteles nici ce doriti sa faceti - vreti dintr-un circuit existent cu doua intreruptoare cap de scara care alimenteaza un bec sa mai adaugati un intreruptor cap cruce din care sa comandati un bec de afara care are si senzor?
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • Jan
        Membru
        • 06.iul.2006
        • 176

        #4
        Postat în original de yasmin
        am si eu o pb la montarea unui intrerupator dublu cap scara cump recent.
        la intrarea in casa am un bec (afara) cu senzor. pe hol in casa am 2 intrerupatoare cap scara care aprind un singur bec. as vrea sa schimb un intrerupator cap scara cu unul dublu cap scara pt a putea stinge cand vreau eu becul de afara cel cu senzor.....
        - odata cu decuplarea senzorului acesta nu va mai sesiza miscarea
        - la recuplarea comutatorului S1 lampa cu senzor se va aprinde pentru un anumit timp- temporizarea prestabilita


        Inca ceva …. din cite stiu eu, singura combinatie utila intre un senzor de miscare si un comutator cap scara este cea reprezentata mai jos:
        Ultima editare de Consultant electrice; 28.oct.2013, 16:15.

        Comentariu

        • bogdan1
          Membru
          • 08.mai.2013
          • 125

          #5
          Cap scara dublu nu este acelasi lucru cu un comutator cap cruce. Diferente. Cap cruce are 4 contacte ,si se intercaleaza intre 2 cap scara pentru a permite functionarea aceluiasi consumator din trei puncte diferite. Cap scara dublu are 6 borne, din care doua se strapeaza,permite functionarea unui consumator la apasarea primului contact,dupa care prin apasarea celui de al doilea contact trece la punerea in functiune a urmatorului consumator din circuit.Practic daca am o locuinta cu trei nivele si doresc sa aprind lumina intre nivelul 2 si 3,fara a aprinde lumina intre nivelul 1,si 2,atunci la nivelul 2 voi avea montat un comutator cap scara dublu.

          Poate schema asta va ajuta.

          Click image for larger version  Name:	cap scara dublu.jpg Views:	9825 Size:	7.3 KO ID:	613383

          Scuze,din graba pe schema apare notatia de cap cruce in loc de cap scara dublu cum ar fi trebuit. MEA CULPA.

          Comentariu

          • Jan
            Membru
            • 06.iul.2006
            • 176

            #6
            Postat în original de bogdan1
            Cap scara dublu nu este acelasi lucru cu un comutator cap cruce....
            Dar nimeni n-a sustinut, undeva mai sus, acest lucru...

            Comentariu

            • bogdan1
              Membru
              • 08.mai.2013
              • 125

              #7
              Postat în original de Consultant electrice
              Daca doriti sa va ajutam si sa citim posturile, sa le intelegem pentru inceput ar trebui sa respectam niste reguli gen litere mari la inceput de propozitie, semne de punctuatie si asa mai departe.

              Eu sincer nu prea aminteles nici ce doriti sa faceti - vreti dintr-un circuit existent cu doua intreruptoare cap de scara care alimenteaza un bec sa mai adaugati un intreruptor cap cruce din care sa comandati un bec de afara care are si senzor?
              S_a sustinut acest lucru

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Eu v-amintrebat mai concret ce doriti sa faceti nu am sustinut ca cele doua cap cruce vs capscara dublu sunt acelasi lucru. In fine nu asta conteaza acum. Eu fara sa fiu la fata locului si sa gandesc treaba in fct. de aparatajul de acolo si de situatia actuala nu ma arunc sa fac presupuneri si sa dau solutii care pot fi "paralele" cu realitatea.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • bogdan1
                  Membru
                  • 08.mai.2013
                  • 125

                  #9
                  Nu am prezentat o solutie paralela ci o solutie bazata pe practica intalnita si pe informatiile date de forumist.Dar daca altii nu au intuit circuitul si nu le place cand sant trasi de ''atentie''este altceva. Cu riscul de a fi banat rog a prezenta solutii pe cat se poate concrete la problemele forumistilor. O zi buna.

                  Comentariu

                  • yasmin
                    Incepator
                    • 20.feb.2012
                    • 38

                    #10
                    Scuza-ma ca, nu m-am facut bine inteles. La intrarea in casa afara am un bec cu senzor. Firele de la bec trec printr-o doza care este in casa pe un hol ,repet doar trec prin doza nu sunt legate in doza respectiva (unde este un intrerupator cap scara). Pe hol am un singur bec care se aprinde din 2 locuri, avand 2 intrerupatoare cap scara pe holul respectiv. Ce am vrut eu sa fac este sa inlocuiesc un intrerupator cap scara cu unul dublu cap scara. De la o clapeta a intrerupatorului sa aprin becul din hol iar de la cealalta sa intrerup noapte alimentarea la becul de afara. Cu ajutorul schitei d-lui Ueniculgica am reusit sa leg intrerupatorul dublu cap scara sa comute cu cel ap scara ,iar becul de pe hol merge. Am legat firele toate 3 pe aceeasi parte a intrerupatorului si a mers. Apoi am taiat faza de la becul cu senzor de afara si l-eam legat ca la un intrerupator simplu sus si jos dar becul nu mai merge deloc. Cred ca ar trebui sa fac o punte intre bornele din mijlocul intrerupatorului dar nu sunt sigur.....inca nu am incercat. Sa ma risc ce ziceti? S-a inteles ce am vrut sa fac?

                    Comentariu

                    • bogdan1
                      Membru
                      • 08.mai.2013
                      • 125

                      #11
                      Eu am inteles.Ce am postat eu este o schema cu 2 cap scara duble ,pentru a putea stinge si de la etaj,nu doar de jos.Daca mergi pe schema ta,atunci tu acum ar trebui sa mai ai in comutatorul cap scara 3 borne.Pui aparatul si cauti cele 2 borne care comunica intre ele. Ar trebui sa ai 2 borne sus si una jos.Cea de jos cu cea din dreptul iei sus ar trebui sa comunice.La ele legi faza respectiv firul ce duce la bec.Calm cu rabdare reusesti.Nu trebuie sa puntezi nimic la schema ta.

                      Comentariu

                      • yasmin
                        Incepator
                        • 20.feb.2012
                        • 38

                        #12
                        Asa este mai am 3 borne, acum nu mai am timp dar maine o sa verific si revin. Merci de sfaturi.

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          #13
                          Postat în original de bogdan1
                          Nu am prezentat o solutie paralela ci o solutie bazata pe practica intalnita si pe informatiile date de forumist.Dar daca altii nu au intuit circuitul si nu le place cand sant trasi de ''atentie''este altceva. Cu riscul de a fi banat rog a prezenta solutii pe cat se poate concrete la problemele forumistilor. O zi buna.
                          Nu te ambala bogdan1 ca nu am facut o referire la cineva sau am batut vreun apropo, daca ma deranja ceva ma adresam direct respectivului. Sa umplu cu post-uri degeaba intuind o situatie pe care nu am inteles-o nu consider ca e un lucru care sa ajute pe cineva. Era vorba strict de persoana mea, daca voi v-ati prins de situatie si ati gasit rezolvarea sunteti invitatii mei sa o postati si "beneficiarul" sa o realizeze.
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • godaro
                            Membru
                            • 10.mar.2014
                            • 232

                            #14
                            Salutare tuturor,

                            Intrucat nu sunt foarte priceput in domeniu va cer ajutorul. Mentionez ca ma pricep sa montez o priza sau un comutator, dar nu mai mult de atat.
                            Am 1 circuit cap scara cu comutatoare simple (deci nu duble). Problema e urmatoarea:
                            -daca intrerupatorul 1 inchide circuitul atunci intrerupatorul 2 poate aprinde sau stinge becul
                            -daca mut intrerupatorul 1 pe cealalta pozitie (sa zicem ca inchid becul) atunci intrerupatorul 2 nu mai are niciun efect

                            Cu alte cuvinte cele 2 intrerupatoare cap scara nu functioneaza independent unul fata de celalalt si nu isi mai indeplinesc menirea. Unul dintre intrerupatoare trebuie sa fie intr-o anumita pozitie pentru ca celalalt sa functioneze si viceversa.

                            Nu inteleg de unde vine problema:

                            -fire trase prost: eu nu am locuit in casa pana acum si nu am fost atent la detaliile astea, parandu-mi-se ca totul functioneaza corect. recunosc ca la un moment dat in timpul curateniei am vrut sa scot unul dintre intrerupatoare si l-am stricat. am cumparat altul (alta marca, nu mi-am batut capul, am luat ce am gasit pe raft), l-am montat eu si abia apoi am observat anomaliile astea. De asemenea, mai mentionez ca anul asta inainte de am apuca de finisaje au trecut 2 electricieni prin casa si i-am platit sa imi verifice instalatia din toata casa (inclusiv circuitul cu pricina) si sa imi desluseasca circuitele executate mai demult, cand am ridicat casa. Ambii mi-au dat ok-ul pt lucrarile de finisaj (sape, pereti, tavane, etc). Unul dintre electricieni mi-a montat intrerupatoarele cap-scara, iar pe unul dintre intrerupatoare l-am stricat eu ulterior si l-am schimbat. Cred ca de atunci am inceput sa observ si anomaliile descrise

                            -intrerupatoare cap scara de la producatori diferiti: conteaza?

                            -ordine fire diferita in cele 2 comutatoare: la mine in casa nu prea s-a respectat codul culorilor, de asemenea firele au culori diferite intr-un comutator fatza de celalt! Am legat si eu firele in comutatorul schimbat de mine dupa cum am vazut la celalt: 2 fire de aceeasi culoare intr-o parte si firul de culoare diferita in cealalta parte. COnteaza ordinea in care se leaga firele in intrerupator? Daca da, cum se determina aceasta ordine?

                            De asemenea mai pun o intrebare de ga^ga! Exista unele intrerupatoare (cum ar fi de exemplu schneider) in care firele intra fortat in niste gaurele (cu niste cleme inauntru) si apoi se blocheaza cu un opritor. De intrat intra usor, dar de scos ... nenorocire! Asa am stricat intrerupatorul cu pricina: am vrut sa scot intrerupatorul (ca sa execut finisajele), nu am reusit sa scot firele si am incercat sa il demontez ca sa ajung la clemele alea. Si praf l-am facut. Exista vreo metoda mai finuta prin care se poate scoate cablul dintre cleme (evident, cu opritorul desfacut) fara sa distrug intrerupatorul?

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6701

                              #15
                              V-am atasat o poza impreuna cu un video de pe youtube


                              Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	3706054237_334ed659c2_o.jpg  Afișări:	5379  Mărime:	10,2 KB  ID:	622979 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	videoplayback.gif 
Afișări:	7 
Mărime:	160,3 KB 
ID:	689693
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              Procesare...