Probleme la instalarea plitei pe cuptor electric

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • missy
    Incepator
    • 30.nov.2011
    • 85

    Probleme la instalarea plitei pe cuptor electric

    Am cumparat un cuptor electric si o plita pe gaz. Am dorit initial sa le pun separat dar ulterior am asezat plita peste cuptor.
    Plita are furtunul de alimentare pt. gaz ce vine pe sub ea din fata spre spate. Pentru ca cuptorul e sub plita, furtunul acela de gaz cam intra in contact cu el (se ating). Am citit in cartea plitei ca furtunul pentru gaz nu are voie sa intre in contact cu suprafete fierbinti.
    Au venit baietii care mi-au conectat plita la gaz si au zis ca nu e problema, ca asa se pun toate plitele si cuptoarele: plita pe blat si imediat sub blat cuptorul.
    Am discutat inainte si cu cel ce mi-a facut corpul in care am pus plita si cuptorul si a zis ca asa se face, ca daca se lasa mai mare distanta intre plita si cuptor, cuptorul e prea jos si arata urat (adevarul e ca peste tot am vazut cuptorul imediat sub blat).

    Dar am observat ca atunci cand gatesc carcasa cuptorului se infierbanta (am in spatele corpului de mobila un gol pe unde am pus mana pe cuptor). Si cum spuneam, furtunul de gaz e lipit de cuptor, pentru ca intre plita si cuptor e doar blatul. L-am chemat si pe sot si pe socru-meu si nici lor nu le-a placut situatia.
    De frica, am mutat sertarul de sub cuptor sub plita si am coborat cuptorul. Arata foarte urat pentru ca cuptorul e prea jos.
    La anul imi schimb mobila de bucatarie si nu stiu ce sa fac, nu mai vreau sa pun sertar intre plita si cuptor, dar ma tem sa nu explodeze.

    Ce sa fac?
  • uceniculgica
    Membru Marcant
    • 10.ian.2013
    • 573

    #2
    Răspuns la: Probleme la instalarea plitei pe cuptor electric

    de ce nu ati montat o grila de ventilatie ca-n foto
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • missy
      Incepator
      • 30.nov.2011
      • 85

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: Probleme la instalarea plitei pe cuptor electric

      Postat în original de uceniculgica
      de ce nu ati montat o grila de ventilatie ca-n foto
      E aceeasi situatie ca si ce am acum, doar ca in loc de grila am sertar.
      Vreau sa stiu cum au rezolvat problema cei ce au pus cuptorul imediat sub blat.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Probleme la instalarea plitei pe cuptor electric

        Postat în original de missy
        .........
        Vreau sa stiu cum au rezolvat problema cei ce au pus cuptorul imediat sub blat.
        Daca vrei si nu montezi plita " la misto " , se poate monta racordul la aragaz , fara sa atinga cuptorul . Se mai foloseste un cot , o teava ..., se schimba pozitia , se da o gaura ....solutii se gasesc daca vrei . Depinde de instalator citi neuroni are sau cit este de interesat .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Răspuns la: Probleme la instalarea plitei pe cuptor electric

          Grila de ventilatie nu este acelasi lucru cu sertar. Grila de ventilatie permite evacuarea caldurii si automat o temperatura mai mica in zona respectiva. Referitor la ce zicea Mircea, ideea e ca daca se prelungeste cu o conducta metalica aceea legatura la plita si se conecteaza furtunul care este mai sensibil la temperatura la distanta mai mare de cuptor totul e ok. Nu imi vine alta ideea neavand o imagine exacta a situatiei. Intre furtun si cuptor daca nu ar fi sertarul ar incapea o placa de 2cm? Ma gandesc ca daca ati avea disponibil acest spatiu ati putea introduce o placa speciala care se foloseste la izolarea semineelor.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • Ranettius
            Membru Marcant
            • 18.oct.2005
            • 589

            #6
            Răspuns la: Probleme la instalarea plitei pe cuptor electric

            Sincer nu prea am vazut grile de aerisire sub plita. De obicei cuptorul nu are adancimea de 60cm, cat are corpul de mobila in care se incastreaza, iar plita vine cu un cot de conexiune pt furtunul de gaz si astfel, dupa cum a zis si dl Mircea, cu putina grija se evita contactul direct cu spatele cuptorului.

            Oricum cuptorul nu se infierbanta asa de tare incat sa poata cauza ceva, caci in primul rand ar lua foc PAL-ul din care e facuta mobila.

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Răspuns la: Probleme la instalarea plitei pe cuptor electric

              Nu aprinderea din cauza temperaturii excesive o vad eu ca o problema, este clar ca nu exista pe suprafata aia o temperatura care sa aduca PAL-ul sau furtunul la temperatura de combustie, insa furtunul poate imbatrani prematur si pot aparea scapari de gaz. Eu asa as vedea problema.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • Ranettius
                Membru Marcant
                • 18.oct.2005
                • 589

                #8
                Răspuns la: Probleme la instalarea plitei pe cuptor electric

                Daca (,) capatul tevii cu robinetul unde se leaga furtunul de gaz este in afara cuptorului, cum ar trebui de altfel si sa fie, ca sa ai acces la robinet, nu vad unde e problema, chiar daca furtunul se atinge de carcasa cuptorului. Furtunul nu e din cauciuc sa imbatraneasca. Ca sa nu mai zic ca si garniturile trebuie sa fie din metal, nu cauciuc...

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12202

                  #9
                  Răspuns la: Probleme la instalarea plitei pe cuptor electric

                  Postat în original de Ranettius
                  ........... Ca sa nu mai zic ca si garniturile trebuie sa fie din metal, nu cauciuc...
                  Evitati garniturile metalice , chiar daca la multe racorduri vin la pachet . Ele ar putea ! fi folosite numai in cazul ca niplul este perfect drept si lat , facut de fabrica . Noi le aruncam la gunoi si folosim garnituri de klingherit . Exclus cauciuc .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • Ranettius
                    Membru Marcant
                    • 18.oct.2005
                    • 589

                    #10
                    Răspuns la: Probleme la instalarea plitei pe cuptor electric

                    Stiam ca si klingeritul e ok, chiar am acasa garnituri (luate odata cu furtunul, la recomandarea celui dinmagazin - horn... - insa la mine s-a potrivit perfect pe cotul de la plita.. nicio scapare de gaz dupa 2 ani de la montaj...

                    Comentariu

                    • bogdan1
                      Membru
                      • 08.mai.2013
                      • 125

                      #11
                      Răspuns la: Probleme la instalarea plitei pe cuptor electric

                      Garniturile metalice in general se muleaza dupa suprafata de contact,asa ca nu este gresit sa le folosim.Nu cred ca cei de la ANRG,ar permite comercializarea lor in magazinele de specialitate.

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12202

                        #12
                        Răspuns la: Probleme la instalarea plitei pe cuptor electric

                        Postat în original de bogdan1
                        Garniturile metalice in general se muleaza dupa suprafata de contact,asa ca nu este gresit sa le folosim.Nu cred ca cei de la ANRG,ar permite comercializarea lor in magazinele de specialitate.
                        Multe sint permise si nu functioneaza . Faza cu magazinele de specialitate este frectie . Fata de un eventual eveniment raspunde direct cel ce a pus mina pe instalatie chiar daca pe fisele de receptie scrie ce materiale s-au folosit si provenienta lor .
                        Garniturile metalice nu se muleaza dupa nimic . Eu am spus clar ca trebuie sa fie o imbinare perfect dreapta si un niplu gros drept " oglinda " . Cum in practica asa ceva mai rar , nu le folosim .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          #13
                          Răspuns la: Probleme la instalarea plitei pe cuptor electric

                          Pe principiul asta exista garnituri pentru drena de scurgere de cupru moale care teoretic strangi la un cuplu stabilit si etanseaza, insa am vazut la mai multi producatori OE solutia cu garnitura metalica care are pe interior si o buza de cauciuc pentru o etansare perfecta. Atat unele cat si celelalte este indicat sa se inlocuiasca odata cu demontarea drenei de scurgere.
                          Fișiere Atașate
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • missy
                            Incepator
                            • 30.nov.2011
                            • 85

                            #14
                            Răspuns la: Probleme la instalarea plitei pe cuptor electric

                            Voi instala cuptorul separat de plita, pentru a evita problemele

                            Comentariu

                            Procesare...