Instalatie aeriana garaj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • shaky
    Incepator
    • 26.aug.2009
    • 3

    Instalatie aeriana garaj

    As vrea sa pun curent in garaj. De la garaj pana la bloc ar fi aproximativ 40 m + 5 m pe casa scarii pana la apartament. Dupa cum am desenat in poza la garaj voi gauri placa si zidul din fata cat sa imi intre o teava (inca nu stiu ce diametru ar trebui sau ce voi gasi) pana la o inaltime de 2 m de la nivelul placii cam 4.5 de la nivelul solului. De la teava pana la fatada blocului voi folosi un cablu de otel (nu stiu ce diametru) iar ca si conductor electric CYY-F 3x2.5 (care sper ca va rezista la ger si UV) alimentat de la o priza. Ca si consumatori sa zicem 1-2 becuri 100W in garaj, 1 bec 60W beci + o priza ocazional (un flex, o bormasina, o lampa, etc). Mai tarziu as dori garajul alimentat direct din tablou + inca un tablou cu sigurante in garaj. Momentan va fi din priza (gandita initial pentru masina de spalat).
    Ce parere aveti depre dimensiunea cablu ancorare si daca am ales corect cyy? As vrea sa fac comanda zilele astea de cablu electric si nu sunt inca sigur.
    Fișiere Atașate
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1687

    #2
    Răspuns la: Instalatie aeriana garaj

    Dupa cum v-am scris si in celelalt forum in care at publicat un mesaj identic, veti avea probleme cu furnizorul de electricitate, care in mod sigur nu va agrea o astfel de distributie.
    Iar in ceea ce priveste raspunsul pe care l-ati primit de la un forumist de acolo, cum ca sa-l mai scuteasca furnizorul cu astfel de idei, este doar dorinta lui, si nu reprezinta in niciun caz punctul de vedere al furnizorului, oricare ar fi acesta.
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • spik1
      Living Legend
      • 20.apr.2012
      • 2343

      #3
      Răspuns la: Instalatie aeriana garaj

      Pai, ce sa faca...un bransament separat la garaj ?! Cei care furnizeaza energia electrica in tara noastra sunt orice , numai furnizori NU !

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Instalatie aeriana garaj

        Postat în original de spik1
        Pai, ce sa faca...un bransament separat la garaj ?! Cei care furnizeaza energia electrica in tara noastra sunt orice , numai furnizori NU !
        Furnizorul ar deschide cu draga inima un loc de consum acolo , la garaj , dar sint niste probleme . Doritorul nu vrea sa plateasca si nici nu cred ca are act legal pe garaj .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1687

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Instalatie aeriana garaj

          Postat în original de Mircea G
          ...nici nu cred ca are act legal pe garaj .
          Chiar daca are acte pe garaj, tot nu-i va da voie furnizorul sa faca asa ceva. Privind fotografia, observ ca situatia este aproape identica cu cea a unei cunostinte de-ale mele, care are un garaj ce face parte dintr-o baterie de vreo 6 sau 7 garaje, construite legal langa un bloc. Singura deosebire fata de situatia de fata este ca garajele sunt fata in fata cu blocul, despartindu-le doar o mica alee pietonala. Ar fi fost foarte usor pentru toti cei care au garajele acolo sa-si traga toti din case curentul electric, mai ales ca distantele sunt mai mici decat in cazul de fata, dar Enel-ul i-a obligat pe toti sa-si faca bransamente separate contorizate.
          In mod legal n-ai voie nici macar sa scoti un bec din casa pe casa scarii, darmite sa tragi ditamai coloana electrica de "tz" metri lungime. E adevarat ca in cazul becurilor scoase din case pe scara n-am auzit ca furnizorul sa ia vreo masura (cel putin nu in zona mea), dar asta cu garajul prea "sara calul".
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Răspuns la: Instalatie aeriana garaj

            Si cam cine ar face o sesizare ca omul si-a tras curent in garaj? O echipa care are o lucrare in zona si vede cablul si zice gata facem o informare catre companie despre aceasta situatie? Nu zic ca nu poate avea probleme insa ma gandesc cum s-ar putea intampla. Mai degraba un vecin "binevoitor" poate sa faca o reclamatie.
            Omul cred ca a inteles ca nu e ok conform regulilor furnizorilor de energie insa doreste o solutie tehnica si mai departe se descurca si isi asuma raspunderea.
            In acest caz eu zic asa:
            1. este nevoie de un cablu care sa aiba o tresa metalica de sustinere sau un cablu metalic 4-5mm diametru eventual tras si in plastic de care sa prindeti conductorul electric.
            2. cablu electric cu izolatie rezistenta UV altfel dupa o vara insorita incep problemele;
            3. locuri de ancorare atat pe garaj cat si pe cladire pentru cablul de sustinere; Pe garaj puteti folosi o consola de bransament cu teava indoita si ancora pentru sustinere.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • uceniculgica
              Membru Marcant
              • 10.ian.2013
              • 573

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Instalatie aeriana garaj

              Postat în original de Cherubino
              dar asta cu garajul prea "sara calul".
              ete ca la vecini nu sare (vezi poza)

              Comentariu

              • shaky
                Incepator
                • 26.aug.2009
                • 3

                #8
                Răspuns la: Instalatie aeriana garaj

                Va multumesc pentru pareri dar am sa fac exact cum am zis la inceput. Si am si acte pentru garaj de cativa ani. Din cate am citit pe internet cyy ar rezista intre -30 si +70 grade, exact ce am eu nevoie.

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1687

                  #9
                  Răspuns la: Instalatie aeriana garaj

                  In cazul asta, daca tot vreti sa va asumati riscul acestei lucrari, puneti macar un CYY 3*4 mmp, ca daca-l legati in viitor direct in tablou, cine stie ce dezvoltari ulterioare va vin in minte pentru instalatia din garaj, si veti constata la un moment dat ca nu va ajunge sectiunea de 2,5 mmp.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    #10
                    Răspuns la: Instalatie aeriana garaj

                    Rezistenta la temperatura e una, rezistenta la radiatii solare (UV) e alta. Descrierea produsului perfect pentru aceasta aplicatie ar fi asa: Cablu rezistent la UV, ozon și intemperii, pentru utilizare permanentă în spațiul exterior.
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • shaky
                      Incepator
                      • 26.aug.2009
                      • 3

                      #11
                      Răspuns la: Instalatie aeriana garaj

                      rezista si la uv. Uite caracteristici http://www.comelectro.ro/imagini/cer...ysmian/CYY.pdf

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        #12
                        Răspuns la: Instalatie aeriana garaj

                        Perfect in acest caz. Aseara intrasem si eu pe acest link, insa nu a functionat. Acum m-am lamurit si am reusit sa-l deschid.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • mbostangiu
                          Membru Marcant
                          • 31.dec.2011
                          • 594

                          #13
                          Răspuns la: Instalatie aeriana garaj

                          Exista cablu pentru bransamente electrice monofazate (CYYBYY) si accesorii corespunzatoare care nu mai necesita cablul de otel portant.
                          Referitor la vecinii binevoitori nu cred ca sunt principalul risc. As lua in consideratie mai degraba protejarea circuitului respectiv inclusiv cu o protectie diferentiala pentru ca majoritatea incendiilor din cladirile civile au la cauze instalatii electrice necorespunzatoare (iar asta este din start necorespunzatoare), si in plus prin garaje oamenii tin preponderent chestii combustibile...
                          “Quality means doing it right when no one is looking.”

                          Comentariu

                          • sisica_si
                            Membru Marcant
                            • 19.dec.2013
                            • 937

                            #14
                            Răspuns la: Instalatie aeriana garaj

                            Mai bine pui o siguranta la iesirea din casa spre garaj si pui sub tensiune numai la nevoie.
                            Asa scapi de teama unui pozibil scurt.

                            Comentariu

                            Procesare...