Problema alimentare laser

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • anghelradumihai
    Incepator
    • 15.apr.2012
    • 16

    Problema alimentare laser

    Buna seara. Rog cunoscatorii sa ma ajute cu o problema. Am cumparat un sistem de lumini laser din obor, foarte frumos, jocuri de lumini. l-am montat si dupa jumatate de ora mi s-a ars incarcatorul. Am cautat sa iau altul dar n-am gasit voltajul potrivit laserele functioneaza cu 5v in schimb am gasit o sursa cu voltaj reglabil astfel: 3v, 4.5v, 6v, 7,5v, 9v, 12v. vanzatorul m-a sfatuit sa-l setez la 4,5v, intr-adevar merge dar numai are aceeasi putere( luminile sunt mai slabe). Intrebaree:as putea sal setez la 6v? Ar rezolva asta problema?
    Ultima editare de Consultant electrice; 15.dec.2013, 20:37.
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Răspuns la: Problema alimentare laser

    Surse de tensiune constanta de 5V gasiti fara probleme in Bucuresti pe strada Maica Domnului. Sunt zeci de magazine unde gasiti asa ceva. V-am atasat doua link-uri unul catre o sursa reglabila unul catre o sursa fixa:



    Tensiunea trebuie sa fie 5V, nici mai mica nici mai mare daca asa e ganit acel laser sa functioneze. Alimentatoarele se ard pentru ca sunt subdimensionate ca putere. Vedeti ce capacitate in amper avea alimentatorul vechi si alegeti unul mai mare.

    "Incarcator" este un termen gresit, ca doar laser-ul nu este cu acumulatori nu? Aveti nevoie de o sursa sau un transformator.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • anghelradumihai
      Incepator
      • 15.apr.2012
      • 16

      #3
      Răspuns la: Problema alimentare laser

      am inteles acum ... multumesc mult

      Comentariu

      • anghelradumihai
        Incepator
        • 15.apr.2012
        • 16

        #4
        Răspuns la: Problema alimentare laser

        cel vechi are 1000mA, cel nou reglabil are tot 1000mA. deci ar trebui sa caut unul mai mare? 1500-2000mA?

        Comentariu

        Procesare...