Alimentare duala retea - panouri fotovoltaice

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bassu
    Membru Marcant
    • 25.nov.2008
    • 475

    Alimentare duala retea - panouri fotovoltaice

    Buna ziua!
    Am mostenit o casa si la ea am si o instalatie fotovoltaica de 17 kw. Panourile mele sunt legate la reteaua de joasa tensine prin intermediul invertorului si functioneza zilnic. Intrebare: dat fiind ca eu am doua bransamente (ambele cu contori separati) unul trifazat din care imi alimentez casa si unul de la panourile fotovoltaice, cum as putea sa fac ca ziua sa consum direct de la panouri ce am nevoie iar seara sa revin pe retea? Ma gandisem la o schema cu temporizare dar ar trebui sa iau in calcul si ce se intampla daca depasesc puterea furnizata de panouri si trebuie sa revin pe retea. A mai avut cineva de a face cu asa ceva?
    Va multumesc!
  • bogdan1
    Membru
    • 08.mai.2013
    • 125

    #2
    Vedeti cu cat depasiti cei 17 kw,iar pentru a acoperi diferenta de putere,executati o separare a unor circuite pe care le alimentati din retea.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	SCHEMA.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	18,6 KB 
ID:	614562Aveti si o schema pentru a va forma o idee
    Ultima editare de Consultant electrice; 04.ian.2014, 18:43.

    Comentariu

    • raducu_ilie
      Living Legend
      • 10.apr.2008
      • 1043

      #3
      Răspuns la: Alimentare duala retea - panouri fotovoltaice

      Ar trebui gandita o schema in care sa fie si o temporizare care sa-i permita sa intre fotovolatica la anumite intervale stabilite de el si apoi sa revina pe retea. Partea de forta o poate rezolva asa cum ati sugerat si dvs cu ajutorul unor contactori adecvati.
      Sanatate maxima si efort minim!

      Comentariu

      • bogdan1
        Membru
        • 08.mai.2013
        • 125

        #4
        Răspuns la: Alimentare duala retea - panouri fotovoltaice

        Se mai poate imbunatati ,cu ajutorul unui p.l.c montat la al doilea contactor intre alimentare si borna A1.El va confera posibilitatea de a cupla si decupla la anumite intervale orare sursa auxiliara [in cazul d.voastra celulele fotovoltaice]

        Comentariu

        • bogdan1
          Membru
          • 08.mai.2013
          • 125

          #5
          Răspuns la: Alimentare duala retea - panouri fotovoltaice

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Product_PLC_Siemens_SIPLUS.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	9,6 KB 
ID:	614578 Cam asa ceva

          Comentariu

          • mbostangiu
            Membru marcant
            • 31.dec.2011
            • 595

            #6
            Răspuns la: Alimentare duala retea - panouri fotovoltaice

            In ce zona este casa, ce operator de distributie energie electrica este acolo? Din cate stiu cu ceva vreme in urma se impuneau 2 bransamente (unul pentru producator si unul pentru consumator - asa cum este cazul dvs.), acum se foloseste un singur bransament echipat cu un contor capabil sa citeasca energie in ambele sensuri, caz in care energia consumata este "acoperita" prioritar din productia proprie si deficitul/surplusul este consumat/debitat din/in retea automat prin legile electrotehnicii.
            Trebuie intrebat operatorul de distributie din zona.
            Cred ca este recomandabila aceasta solutie in detrimentul altora (in cazul in care poate fi adoptata) pentru ca din pacate energia este o marime foarte dificil de stocat si in plus atat productia cat si consumul sunt variabile in limite foarte largi pe toata durata zilei
            “Quality means doing it right when no one is looking.”

            Comentariu

            • bassu
              Membru Marcant
              • 25.nov.2008
              • 475

              #7
              Răspuns la: Alimentare duala retea - panouri fotovoltaice

              Operatorul este CEZ. Tabloul cu contorul este situat in afara constructiei mele alaturi de bmpt. In casa la mine eu am totul alimentat din celalalt bmpt. Sora mea si sotul ei cand au facut respectiva investitie se gandeau doar sa bage ce produce fotovoltaica in retea nu sa si consume. Dupa moartea lor, eu am mostenit acea casa si as dori sa consum macar ziua din ce produc. Ma gandeam ca trebuie sa duc o alimentare de la tabloul fotovoltaicei la tabloul casei si printr- o automatizare sa reusesc. Multumesc pentru orice sugestie cat si pentru cele exprimate pana acuma.

              Comentariu

              • mbostangiu
                Membru marcant
                • 31.dec.2011
                • 595

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Alimentare duala retea - panouri fotovoltaice

                Nu cunosc detalii pentru CEZ. Recomand sa mergeti la ei si sa intrebati, sunt primii si cei mai avizati sa va dea o solutie.
                Inainte de a demara orice actiune cred ca ar trebui sa analizati oportunitatea acesteia.
                Va intreb de ce doriti sa consumati prioritar din ceea ce produceti, atat de mare este diferenta dintre tariful platit de CEZ pentru energia debitata de dvs. in reteaua lor fata de tariful platit de dvs. pentru energia consumata de la CEZ?, ce eforturi financiare merita aceasta diferenta?, ce pierdeti si ce castigati (daca castigul nu este substantial pentru o perioada de ~3 ani parerea mea este ca nu merita deranjul...), in acest bilant luati in calcul cel putin urmatoarele:
                - diferente tarifare pentru prognoza de consum
                - eventuale certificate verzi pentru producerea energiei
                - cheltuielile aferente sistemului mostenit (mentenanta, amortizare, durata de viata versus eficienta, ...)
                - sume investite pentru automatizare si eficienta automatizarii
                Personal eu nu vad cu ochi buni automatizarea pentru ca ar trebui sa functioneze strict dupa cantitatea de energie produsa versus consumata. Asa, "dupa ureche", 17 kW sunt suficienti pentru acoperirea consumului unei case obisnuite, ceea ce inseamna ca ati putea face o instalatie care sa urmareasca doar conditia de putere produsa > putere consumata. Atat timp cat conditia este satisfacuta casa va fi alimentata din productia proprie si viceversa. Dezavantajul este ca in functie de indeplinirea conditiei respective dar si de stabilitatea ei veti avea "parte" de cateva intreruperi zilnice (pentru comutarea consumului intre cele 2 surse) si nu cred ca va convine resetarea aparatelor electronice/electrocasnice dupa cum "bate vantul norii de pe cer". Vad fezabila actiunea numai in cazul in care diferenta dintre tarife este foarte mare si puteti separa anumiti consumatori ce nu sunt deranjati de intreruperi scurte dar dese (gen boiler electric, calorifer, ...)
                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                Comentariu

                • bassu
                  Membru Marcant
                  • 25.nov.2008
                  • 475

                  #9
                  Răspuns la: Alimentare duala retea - panouri fotovoltaice

                  Va multumesc pentru raspunsurile dvs. Datele mele sunt urmatoarele:
                  - pe alimentarea clasica ( adica pe BMPT-ul normal) am tarif de zi 0.56 ziua/kWh si 0.16 /kWh noaptea;
                  - pe alimentarea fotovoltaica am tarif universal de 0.18 /kWh;
                  Ma gandisem la urmatorul releu (http://www.eee.ro/eetstpdf/re08.pdf) pe care sa-l reglez pentru un consum de cca 6 kWh. Timpul de intrerupere l-am setat la 5 secunde. As putea sa merg mai jos dar m-am gandit sa nu transform totul intr-o mitraliera. Am facut ceva probe si sunt multumit de cum trece la depasirea pragului de curent stabilit de pe fotovoltaica pe retea. Montajul meu face trecerea de pe fotovolatica pe retea la depaisrea pragului de curent dar apoi nu revine la fotovoltaica. Folosesc doi contactori interblocati mecanic si acel releu. Puteti sa ma ajutati cu vreo idee?
                  Va multumesc.

                  Comentariu

                  • RaspoElectric
                    Membru Marcant
                    • 17.feb.2009
                    • 707

                    #10
                    Răspuns la: Alimentare duala retea - panouri fotovoltaice

                    Ati avea nevoie de un senzor de lux(chiar un crepuscular) sau programator orar care sa faca trecerea cand e ziua pe CFV.Si sa ramana si controlerul de curent in schema.Trecerile sa le temporizati sa nu aveti efectul de mitraliera in cazul in care valorile de consum/productie sunt in pragul declansarii.
                    Cu respect ... Ovi
                    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                    Comentariu

                    • RaspoElectric
                      Membru Marcant
                      • 17.feb.2009
                      • 707

                      #11
                      Răspuns la: Alimentare duala retea - panouri fotovoltaice

                      Invertorul nu are nivele de alarma?
                      Sa puteti seta cand baga kW peste un anumit prag sa dea un contact (tot cu o temporizare) care sa comute casa pe CFV.......Asta ar rezolva problema.
                      Cu respect ... Ovi
                      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                      Comentariu

                      • GeorgeTrisina
                        Membru marcant
                        • 27.sep.2012
                        • 748

                        #12
                        Răspuns la: Alimentare duala retea - panouri fotovoltaice

                        Postat în original de bassu
                        Buna ziua!
                        Am mostenit o casa si la ea am si o instalatie fotovoltaica de 17 kw. Panourile mele sunt legate la reteaua de joasa tensine prin intermediul invertorului si functioneza zilnic. Intrebare: dat fiind ca eu am doua bransamente (ambele cu contori separati) unul trifazat din care imi alimentez casa si unul de la panourile fotovoltaice, cum as putea sa fac ca ziua sa consum direct de la panouri ce am nevoie iar seara sa revin pe retea? Ma gandisem la o schema cu temporizare dar ar trebui sa iau in calcul si ce se intampla daca depasesc puterea furnizata de panouri si trebuie sa revin pe retea. A mai avut cineva de a face cu asa ceva?
                        Va multumesc!
                        Dupa cate stiu inverter-ul are setari din fabrica cu urmatoarele prioritati: eoliana / panouri fotovoltaice / retea. Cum nu exista eoliana, implicit trece pe panouri, iar in caz ca nu ajunge puterea, va trece automat pe retea.

                        Comentariu

                        • bassu
                          Membru Marcant
                          • 25.nov.2008
                          • 475

                          #13
                          Răspuns la: Alimentare duala retea - panouri fotovoltaice

                          Partea cu trecerea de pe fotovoltaica pe retea am rezolvat-o cu ajutorul releului respectiv. La mine nu comuta inapoi pe fotovoltaica cand cantitatea de energie electrica furnizata de aceasta creste. Ce as putea face? Multumesc!

                          Comentariu

                          • GeorgeTrisina
                            Membru marcant
                            • 27.sep.2012
                            • 748

                            #14
                            Răspuns la: Alimentare duala retea - panouri fotovoltaice

                            Intra in setarile inverterului si vezi care e prioritatea.
                            Daca prioritatea e retea, atunci schimba setarea pe FV.
                            Nu vad rostul la relee PLC daca ai prioritate pe FV. Toate astea ar trebui sa ti le faca inverter-ul. Acuma depinde cum il ai setat.

                            Comentariu

                            • bassu
                              Membru Marcant
                              • 25.nov.2008
                              • 475

                              #15
                              Răspuns la: Alimentare duala retea - panouri fotovoltaice

                              Multumesc pentru raspunsuri. La mine este urmatoarea problema: trecerea pe reteaua care imi alimenteaza BMPT_ul doresc sa o fac cand puterea oferita de fotovoltaica este insuficienta. Reteaua pe care am fotovoltaica si care preia energia furnizata de fotovoltaica si o baga in sistem are si ea contorizarea ei. Comutarea o fac intre BMPT-ul clasic si cel cu fotovoltaica. Am reusit sa fac trecerea de pe fotovoltaica pe BMPT_ul clasic dar acuma nu imi revine pe fotovoltaica cand am energie suficienta. Aici v-as ruga sa ma ajutati. Va multumesc!

                              Comentariu

                              Procesare...