Alimentare duala retea - panouri fotovoltaice

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • GeorgeTrisina
    Membru marcant
    • 27.sep.2012
    • 748

    #16
    Răspuns la: Alimentare duala retea - panouri fotovoltaice

    Incearca cu un sistem AAR (anclansare auomata a rezervei). O sa-ti trimit maine o schema pe care trebuie s-o adaptezi si am sa-ti spun si ce modificari trebuie facute.
    O zi buna!

    Comentariu

    • mbostangiu
      Membru Marcant
      • 31.dec.2011
      • 594

      #17
      Răspuns la: Alimentare duala retea - panouri fotovoltaice

      Eu vad lucrurile in felul urmator:
      Fotovolticele debiteaza (prin BMPT-ul aferent) in reteaua de joasa tensiune din zona. Cel mai probabil din aceiasi retea (din acelasi post trafo din acelasi transformator) este alimentata si casa prin celalalt BMPT. Daca asa stau lucrurile, ar trebui sa puteti functiona cu fotovoltaicele debitand practic in acelasi timp si in casa (in paralel cu reteaua - ambele contactoare inchise dar cu conditia fazarii corecte) si in reteaua externa (si curentii s-ar imparti exact pe consumul existent). Automatizarea ar avea 'de lucru' in cazul in care ar apare curenti de circulatie intre cele 2 BMPT-uri. Mai am semne de intrebare pentru urmatoarele:
      -Ce 'parere' au protectiile din cele 2 BMPT-uri? In special diferentialele
      -Trebuie exclus cazul in care apar curenti de circulatie intre cele 2 BMPT-uri si in special situatia in care ati putea consuma ceea ce debitati.
      -Raman la concluzia ca trebuie urmarite circulatiile de putere si eventual daca este cazul,automatizarea sa tina cont si de orele la care se face schimbarea de tarif.
      Fișiere Atașate
      “Quality means doing it right when no one is looking.”

      Comentariu

      • GeorgeTrisina
        Membru marcant
        • 27.sep.2012
        • 748

        #18
        Răspuns la: Alimentare duala retea - panouri fotovoltaice

        Schema prezentata de tine e mai mult teoretica. Numai ca: BMP-ul fotovoltaic nu e trifazic, ci monofazic. Apoi automatizarea aceea care ai desenat-o intre cele doua surse de energie necesita un sincronoscop ca sa poata fi tensiunile in faza, frecvente si tensiuni de faza egale. Pana aici e bine.
        Ce se intampla daca: tensiunea la retea fluctueaza accidental din cauza unei perturbatii cu...+/-3% (considerata de furnizor in limite normale)?
        UN SCURTCIRCUIT DE TOATA FRUMUSETEA.

        Comentariu

        • bassu
          Membru Marcant
          • 25.nov.2008
          • 475

          #19
          Răspuns la: Alimentare duala retea - panouri fotovoltaice

          Multumesc pentru raspunsuri. La mine ambele BMPT-uri sunt trifazate.

          Comentariu

          • GeorgeTrisina
            Membru marcant
            • 27.sep.2012
            • 748

            #20
            Răspuns la: Alimentare duala retea - panouri fotovoltaice

            Chiar daca sunt ambele trifazice, (nu stiu de ce, dar asa am inteles eu ca unu-i trfazic si unu monofazic) tot nu merge legate in paralel ambele surse cum a propus colegul nostru mbostangiu.

            Comentariu

            • mbostangiu
              Membru Marcant
              • 31.dec.2011
              • 594

              #21
              Răspuns la: Alimentare duala retea - panouri fotovoltaice

              Principala 'preocupare' a invertoarelor este sa 'urmareasca' cat mai fidel reteaua in care debiteaza. Asta inseamna ca daca cele 2 BMPT-uri sunt conectate la o singura retea totul functioneaza. Schema este doar o schita logica pentru ca intradevar si mie mi s-a parut cam imposibila solutia insa nu am gasit alte argumente contra decat cele prezentate anterior si de amorul artei sper sa primesc ceva argumente contra de la dvs.
              Multumesc.
              “Quality means doing it right when no one is looking.”

              Comentariu

              • GeorgeTrisina
                Membru marcant
                • 27.sep.2012
                • 748

                #22
                Răspuns la: Alimentare duala retea - panouri fotovoltaice

                Imagineaza-ti ca daca inverter-ul asta nu e capabil sa comute inapoi pe panourile fotovoltaice, ... de urmarit parametrii retelei nici nu poate fi vorba.
                Ca sa-ti debiteze energie in retea iti trebuie inverter "on grid".
                Inverter-ele "off grid" poate doar sa apeleze la retea pentru aport de energie, dar panourile FV sa fie decuplate pana la incarcarea completa a bateriilor. Dupa ce bateriile s-au incarcat, abea atunci poate sa treaca pe FV si sa decupleze reteaua.
                Amice: daca postezi argumente d'astea numai asa de dragul de a contrazice, pai eu ma retrag si contrazice-te cu cine vrei.

                Comentariu

                • bassu
                  Membru Marcant
                  • 25.nov.2008
                  • 475

                  #23
                  Răspuns la: Alimentare duala retea - panouri fotovoltaice

                  Va multumesc pentru raspunsuri. Cum spuneam, in experimentele mele am folosit doi contactori cu interblocaj mecanic si acel releu din link. Am trecut una din fazele care pleaca spre casa prin bobina de curent a releului dupa ce in prealabil am reglat-o la 17 A cu ajutorul unei centrale termice electrice si a unui cleste ampermetric. Dupa ce am facut "fazarea" am alimentat montajul si am asteptat. Cand am ajuns cu consumatorii la un nivel prea ridicat pentru fotovoltaica, montajul a intervenit si am trecut pe retea. Am scos din consumatori apoi si am revenit pe fotovoltaica. Intarzierea am setat-o la 5 secunde dar mai pot reduce din ea. Deocamdat sunt in teste. Daca aveti o idee mai buna va rog sa-mi spuneti. Multumiri!

                  Comentariu

                  • mbostangiu
                    Membru Marcant
                    • 31.dec.2011
                    • 594

                    #24
                    Răspuns la: Alimentare duala retea - panouri fotovoltaice

                    Imi cer iertare daca am deranajat pe cineva. Nu am intentia de a posta contre, dimpotriva sunt motivat de intentii bune fata de aceasta comunitate de la care am invatat foarte mult si sunt sigur ca mai am de invatat. Domnule Trisina va asigur de respectul si consideratia mea si sunt convins ca ne putem numi 'amici' daca incepem cu putin respect.
                    “Quality means doing it right when no one is looking.”

                    Comentariu

                    • Alex_D
                      Incepator
                      • 18.mar.2007
                      • 15

                      #25
                      Răspuns la: Răspuns la: Alimentare duala retea - panouri fotovoltaice

                      Cred ca deja este evident din variatele raspunsuri, ceea ce ar fi trebuit sa aveti in vedere de la inceput: un raspuns pertinent si corect dpdv tehnic se poate formula numai de cineva care are toate datele tehnice ( date tehnice invertor - adica manual de instalare si operare nu simpla fisa tehnica, schema electrica a instalatiei, ... ca sa enumar numai 2 elemente esentiale), plus evident calificare si experienta relevante in domeniu. Altfel.. va cam jucati cu banii dvs, si 'doamne fereste!' nu numai cu atat....

                      Ar trebui sa aveti in vedere si aspectul de domeniu reglementat al instalatiilor electrice (parca orice instalatie trebuie sa aiba un dosar depus la operator.....nu? - mai ales pentru un generator conectat in retea!) Plus ceea ce multi uita, pina ce sunt loviti - improvizatiile la instalatiile electrice (inclusiv ceea ce nu respecta conditia de mai sus, oricat de bine ar fi lucrat) intra in acele 'conditii de excludere' scrise uneori mai mic in cam toate politele de asigurari.....

                      acestea fiind spuse, repet, o analiza si solutie cu adevarat avantajoasa necesita toate datele (tehnice, economice, geografice....) adica e o treba de profesionist. Va doresc succes!
                      Alex D

                      Comentariu

                      • bassu
                        Membru Marcant
                        • 25.nov.2008
                        • 475

                        #26
                        Răspuns la: Alimentare duala retea - panouri fotovoltaice

                        Din datele puse la dispozitie de manualul invertorului se poate asa ceva ... adica ce doream eu. Dat fiind ca nu am mai facut as ceva am vrut sa fiu sigur si sa cer parerea celor care ca si mine lucreaza in bransa. In viata de zi cu zi eu sunt electrician. Ambele instalatii au dosarele in regula si nu am nicaieri vreo interdictie referitoare la modul in care sa-mi consum energia electrica furnizata de panouri. Cat despre partea de improvizatii nu prea poate fi vorba. Inainte de a pune instalatia in functiune am testat-o incercand si cu ajutorul celor de pe forum sa caut si sa remediez eventualele hibe de proiectare. Pana acuma functioneaza si este in regula.

                        Comentariu

                        Procesare...