Pozare traseu electric tavan

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihaiemil
    Incepator
    • 28.dec.2009
    • 6

    Pozare traseu electric tavan

    Incercind sa schimb cablurile traseelor de iluminat din apartament (bloc vechi, cabluri din aluminiu tip platbanda ingropate direct in tencuiala, fara tub protectie), am constatat ca pe tavan, grosimea tencuielii + a finisajului este cu nici 1 mm mai gros decit cablul pozat direct pe beton. Astfel, grosimea maxima a stratului tencuiala + finisaj peste beton, este de 4 - 5 mm. In aceasta situatie nu pot sa pun tub, deoarece ies din gabaritul general al finisajului. Nu doresc sa pun nici traseu aparent in jgheab PVC (arata urit). Exista vreo sansa sa execut un canal pentru tub in tavan, avind in vedere ca betonul este foarte tare (stau la ultimul etaj, nu am vecini deasupra) ? V-ati intilnit cu o asemenea situatie ? Ce solutie ati adoptat ?

    De asemenea, pentru traseele verticale de la doza de ramificatie pina la doza de aparat, in peretii de beton. Este indicata o asemenea executie, avind in vedere ca stau la ultimul etaj, si sper sa nu se puna problema ca as afecta in acest fel structura de rezistenta a blocului ? Traseele de prize sunt executate in sapa, foarte adinc si la fel, ingropate direct. Ce imi puteti recomanda ?

    Multumesc,
    Cu stima,
    Mihai Anghelescu
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: Traseu iluminat pe tavan, prize

    Tavan:
    puteti face canal pt circuit electric fara nici o frica , cat timp adancimea acestuia in placa nu depaseste 3 cm .
    Pereti :
    - idem
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • raducu_ilie
      Living Legend
      • 10.apr.2008
      • 1043

      #3
      Răspuns la: Traseu iluminat pe tavan, prize

      Adaug ca nu trebuie sa taiati armatura metalica. Nici la pereti si binenteles nici la tavan.
      Sanatate maxima si efort minim!

      Comentariu

      • Sorin03
        Incepator
        • 04.nov.2010
        • 95

        #4
        Răspuns la: Pozare traseu electric tavan

        Si cum facem gaurile pentru doza de ramificatie/aparataj?

        Comentariu

        • raducu_ilie
          Living Legend
          • 10.apr.2008
          • 1043

          #5
          Răspuns la: Pozare traseu electric tavan

          Desenati conturul exterior al unei doze si dati gauri pe contur la adancimea dozei si apoi spargeti sau a doua cu o carota ptr doze.
          Sanatate maxima si efort minim!

          Comentariu

          • mihaiemil
            Incepator
            • 28.dec.2009
            • 6

            #6
            Răspuns la: Pozare traseu electric tavan

            Cred ca sorin03 se referea la modalitatea de a evita taierea armaturii metalice din peretele de beton, avind in vedere ca adincimea unei doze de ramificatie este de regula mai mare de 3 cm.
            Legat de aceste amanunte, stiti cumva cum arata "matricea" armaturii metalice dintr-un perete de beton ? In special m-ar interesa la blocurile executate in Bucuresti prin 1965.
            Ultima editare de Consultant electrice; 14.ian.2014, 17:40.
            Cu stima,
            Mihai Anghelescu

            Comentariu

            • Sorin03
              Incepator
              • 04.nov.2010
              • 95

              #7
              Răspuns la: Pozare traseu electric tavan

              Exact la asta ma refeream, eu am refacut instalatia electrica in tot apartamentul si nu am reusit sa evit in totalitate taierea armaturii...din loc in loc am mai prins cate una,doua... Ideea este ca nu la fiecare traseu prindeam armatura,fie longitudinal,fie transversal.

              Bafta, te avertizez ca daca nu ai scule bune, vecini intelegatori si vre-o 5-6000 de lei sa nu te apuci.

              Comentariu

              Procesare...