Problema plafoniere si intrerupator

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • CDana
    Incepator
    • 15.ian.2013
    • 9

    Problema plafoniere si intrerupator

    Ma lovesc de urmatoarea problema: am un intrupator dublu (luat din comert, de la un magazin de electrice, cu beculet/led - nu stiu ce este - pe fiecare) la care sunt legate plafoniera din hol si cea din bucatarie (nu sunt incaperi separate de perete). Le-am montat - atat plafonierele, cat si intrerupatorul, cand m-am mutat aici, in 2007. De regula foloseam plafoniera din hol - mi-era suficienta lumina - pana a inceput sa faca figuri: becul incepea sa palpaie si se stingea - ma chinuiam sa gasesc un bec care sa mearga - unele trebuiau insurubate zdravan ca sa faca si contact...Pana intr-o zi, cand nu a mai vrut deloc sa arda (daca misc becul se aprinde pentru cateva secunde...). Intre timp, unul din beculetele/ledurile de la intreupator - cel pe care nu-l foloseam a... "murit" dar becul din plafoniera se aprindea (am acelasi tip de intrerupator la baie+holul de la baie, la fel unul nu se mai aprinde dar intreupatorul si becurile functioneaza normal!). Am inceput sa folosesc cealalta plafoniera, gandind ca dulia (cea in care se insurubeaza becul) are probleme si o voi schimba candva. Toate bune si frumoase, pana, exact pe data de 01.01.2014, putin dupa miezul noptii, s-a ars becul si l-am schimbat - initial era un bec de max (nu stiu exact) 75W si, neavand unul mai mic, am pus unul de 100W. Acuma, plafoniera respectiva are clemele de prindere a sticlei (abajurul), din platic si una dintre ele fusese rupta la un moment dat si, negasind in comert de inlocuit, a fost lipita si nu a creat nici o problema timp de luni de zile pana la punerea acestui bec - am auzit, a doua zi, un zgomot teribil si cand m-am dus sa vad ce se intampla (lumina ardea!), sticla era tandari pe gresie - clema lipita, mai exact lipitura, se inmuiase (probabil de la caldura) si a cazut abajurul de sticla... Nu asta ar fi problema ci faptul ca becul a inceput sa palpaie (si acesta...). Cautand pe net abajur de schimb sau o solutie pentru clema respectiva, am vazut ca aceste plafoniere/aplice, au o limitare de max 1/2 (un functie de numarul de becuri) x 60W...
    A doua zi am luat un bec economic de 15W (echivalent 75W), care, initial, a functionat normal cam 2-3 zile si a inceput si acesta sa palpaie si face un zgomot ciudat ca si cum ar sfarai ulei in tigaie (ba mi s-a parut ca vad un soi de fum alb uneori)... Nu mai indraznesc sa-l aprind.
    Acum am luat o plafoniera noua (pentru bucatarie) si o dulie pentru cea de pe hol dar nu stiu de unde sa incep - mentionez ca atunci cand palpaie becul se aude si in intrerupator un zgomot (ca si cum ar face scantei dar nu simt sa se incalzeasca, in schimb becul economic, in zona de contact cu clema duliei, se incalzeste tare!)...
    Care sa fie problema: din intreupator, s-au defectat duliile prin folosirea unor becuri prea mari?
    Cand am montat intreupatorul (in 2007) m-am cam chinuit cu el ca nu reuseam sa-l bag in perete - loc mic...
    Inca ceva: mi-a crescut consumul de curent nejustificat in ultimele luni - sa aiba legatura cu "situatia" plafonierelor?
    Poate cineva sa ma "lumineze"?

    P.S. Mai mentionez ca am motat multe "chestii" electice - sunt, oarecum, calificata in domeniu (Electroenergetica), dar nu sunt electrician autorizat!
  • bogdan1
    Membru
    • 08.mai.2013
    • 125

    #2
    Răspuns la: Problema plafoniere/intrerupator

    Aveti contact imperfect pe circuitul de iluminat.Trebuie desfacut intrerupatorul si verificat tot circuitul ,posibil conductorul de faza sa aiba izolatia strapunsa si sa dea la masa.{fenomenul de palpaire sau de strob,apare cand folositi un intrerupator cu led si becuri economice.dar apare doar cand intrerupatorul este pe pozitia decuplat.

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Răspuns la: Problema plafoniere si intrerupator

      Undeva este un contact imperfect! Eu as demonta plafoniera si intreruptorul. Ce inseamna "calificata in domeniu"? Problema trebuia cercetata demult, de cand au aparut primele manifestari. Eu ma gandesc ca este un fir nestrans intr-o cupla sau un defect cauzat de supraincalzire in zona lampii, cauzata de folosirea becurilor mai puternice. Este doar o presupunere si trebuie cercetat la fata locului.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • CDana
        Incepator
        • 15.ian.2013
        • 9

        #4
        Răspuns la: Problema plafoniere si intrerupator

        Multumesc pentru raspunsuri!

        La un contact imperfect ma gandeam si eu - la lampa din cauza supraincalzirii, topirii izolatiei firelor, poate...
        "Calificata (oarecum) in domeniu" inseamna o diploma (luata pe bune, cu 5 ani de studiu cu tot ce inseamna asta: examene, proiecte, laboratoare, practica) de inginer electoenergetician...
        Si da, problema trebuia remediata de la primele semne - deh, omul mai imbatraneste si-si pierde dexteritatea... si atunci...Oricum fac "mea culpa" si... incep cu intrerupatorul si trec apoi si la plafoniere, pe rand - sper sa nu ma ia cu ameteala, sus pe scara... (unde sunt vremurile cand montam lejer candelabrul - greu! - cocotata pe o scara de zugrav, la o inaltime de 4,5m ?...acum si o plafoniera ma sperie )
        Ultima editare de CDana; 20.ian.2014, 20:06.

        Comentariu

        • B K
          Incepator
          • 11.ian.2014
          • 84

          #5
          Răspuns la: Problema plafoniere si intrerupator

          Odata cu trecerea timpului ne lasa si piciaorele
          Ultima editare de B K; 21.ian.2014, 00:13.

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Răspuns la: Problema plafoniere si intrerupator

            Gasiti o persoana mai tanara cu indemanare care sa va poata ajuta si dvs. sa o coordonati. Folositi o scara care la ultima treapta are si un maner inalt care sa va ajute sa nu va dezechilibrati. Intreruptorul scos verificat, lampa scoasa verificate conductoarele, fermitatea conexiunilor, fasungul si lamelele din interior sa fac contact fest pe bec. Cred deja ca daca veti face aceste cercetari, defectiunea va fi descoperita.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • CDana
              Incepator
              • 15.ian.2013
              • 9

              #7
              Răspuns la: Problema plafoniere si intrerupator

              S-a rezolvat: Am chemat un ajutor, am schimbat intrerupatorul (nu de acolo era problema - am pus unul nou, totusi) iar la plafoniere: una nu facea contact la fasung (l-am schimbat) iar la cea cu zgomotele, palpairea si fumul era destul de grav - cum am banuit, becul prea puternic a topit izolatia pe conductoare care mai atingeau si suportul de tabla al plafonierei (aici am schimbat cu totul plafoniera). Bineinteles ca ajutorul a fost cel cu "executia"... Aaaaa si, punand bec economic la una din plafoniere (intrerupatorul fiind de acelasi tip, cu leduri/beculete) a aparut acel fenomen de stroboscop, in pozitia decuplat - am spart ledul/beculetul din intrerupator cu surubelnita si s-a rezolvat (daca nu citeam pe aici nu stiam asta).
              Acum totul este ok.
              Va multumesc inca o data!
              Ultima editare de CDana; 23.ian.2014, 17:19.

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Răspuns la: Problema plafoniere si intrerupator

                Este bine ca s-a rezolvat!
                Ca fapt divers cica ar exista intreruptoare speciale cu lumina pentru becurile economice. Eu inca nu am testat asa ceva dar o sa ma mai documentez si sa cercetez solutia.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • bogdan1
                  Membru
                  • 08.mai.2013
                  • 125

                  #9
                  Răspuns la: Problema plafoniere si intrerupator

                  Sau mai exista solutia cu o rezistenta de 100 ohmi,legata in paralel intre faza si nulul fasungului,care duce la disparitia efectului de strob

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    #10
                    Răspuns la: Problema plafoniere si intrerupator

                    100 ohm 0,25W ? Ati experimentat asa ceva?
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • bogdan1
                      Membru
                      • 08.mai.2013
                      • 125

                      #11
                      Răspuns la: Problema plafoniere si intrerupator

                      Rectificare.Din graba am postat 100 ohmi in loc de 100 kilo ohmi.MEA CULPA.[Bine ca nu a apucat sa lege rezistenta altfel o ardea.]
                      Ultima editare de Consultant electrice; 02.feb.2014, 16:43.

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        #12
                        Răspuns la: Problema plafoniere si intrerupator

                        Asa mai merge! Si ca fapt divers corect 100k ohm. Nu exista ohmi, unitatea de masura este ohm.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • bogdan1
                          Membru
                          • 08.mai.2013
                          • 125

                          #13
                          Răspuns la: Problema plafoniere si intrerupator

                          Rutina si ciocolata este de vina

                          Comentariu

                          Procesare...