Problema diferentiala si hidrofor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • spik1
    Living Legend
    • 20.apr.2012
    • 2271

    Problema diferentiala si hidrofor

    Salut !
    Va supun atentiei o situatie intalnita la un prieten: acum 2 veri i-am confectionat un hidrofor dintr-un butoi din inox de 30 litri si o pompa submersibila. Acesta este plasat intr-o pivnita sapata in jurul putului , cam 2,3*2,3 m cu inaltimea de 2.2 m. Rezervorul(butoiul din inox) este plasat deasupra putului (cu capac) ce i s-a scos primele 2 "buduroaie" ,astfel ca de la tavan (cu polistiren pe interior) pana la presostatul amplasat deasupra rezervorului sunt cam 80 cm.
    Problema este ca ii sare diferentialul din cutia de afara atunci cand baga in priza pompa. Un electrician i-a "uscat" presostatul cu un feon si i-a mers o perioada. Asa am facut si eu, am scos capacul de la presostat am actionat cu feonul cam 10 min ( mai putin nu a mers) si a mers 30 minute , apoi a "sarit" diferentialul.
    Ce se intampla ?!
    Mentionez ca in habitat nu se simte umezeala absolut deloc , nici vizual , nici palpabil , doar pe capacul pivnitei (inox) cateva broboane, dar presostatul era uscat interior/exterior.
    Cum se poate remedia ?
    Multumesc si numai de bine !
    Ultima editare de Consultant electrice; 02.feb.2014, 16:42.
  • bogdan1
    Membru
    • 08.mai.2013
    • 125

    #2
    Răspuns la: Problema electrica

    Problema este de la condens,ce se transmite pe partile metalice .O solutie care o puteti aplica[daca este doar vorba de presostat si nu si de motor] ar fi folosirea unui releu cu alimentare in 24 v.,legat la bornele presostatului ,si conectarea motorului la com si n.o.

    Comentariu

    • bogdan1
      Membru
      • 08.mai.2013
      • 125

      #3
      Răspuns la: Problema electrica

      Aveti o schema pentru o eventuala edificareClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	alimentare hidrofor.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	13,3 KB 
ID:	614909

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Răspuns la: Problema electrica

        Tot ce este prezentat in aceasta sectiune a forumului este o " Problema electrica".Titlurile topicurilor trebuie sa fie concludente deci pe viitor fara titluri ca "Problema electrica", "Ma ajutati si pe mine?" sau "Care credeti ca este problema?" Mai aruncati cate un ochi si pe regulament.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • spik1
          Living Legend
          • 20.apr.2012
          • 2271

          #5
          Răspuns la: Problema electrica

          Postat în original de bogdan1
          Problema este de la condens,ce se transmite pe partile metalice .O solutie care o puteti aplica[daca este doar vorba de presostat si nu si de motor] ar fi folosirea unui releu cu alimentare in 24 v.,legat la bornele presostatului ,si conectarea motorului la com si n.o.
          Din moment ce am uscat contactele din presostat si a functionat, banuiesc ca acolo este "buba". Numai ca nu-mi vine sa cred, si este destul de frustrant cat de sensibila si totodata cate probleme creeaza acea diferentiala.
          Multumesc pentru solutie si sunt deschis si la altele.

          Comentariu

          • Seni
            Living Legend
            • 05.mar.2006
            • 3481

            #6
            Răspuns la: Problema diferentiala si hidrofor

            ar fi trebuit o diferential numai pe acest circuit, sa nu mai ramana fara curent in toata casa.

            Comentariu

            • spik1
              Living Legend
              • 20.apr.2012
              • 2271

              #7
              Răspuns la: Problema electrica

              Postat în original de Consultant electrice
              Tot ce este prezentat in aceasta sectiune a forumului este o " Problema electrica".Titlurile topicurilor trebuie sa fie concludente deci pe viitor fara titluri ca "Problema electrica", "Ma ajutati si pe mine?" sau "Care credeti ca este problema?" Mai aruncati cate un ochi si pe regulament.
              Aveti dreptate si este mea culpa.
              Cele bune !

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Răspuns la: Problema diferentiala si hidrofor

                Bagati o punguta cu silicagel in presostat si urmariti daca mai face, dupa ce in prealabil ati uscat zona la fel ca prima data.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • spik1
                  Living Legend
                  • 20.apr.2012
                  • 2271

                  #9
                  Răspuns la: Problema diferentiala si hidrofor

                  Excelenta idee !
                  Multumesc !

                  Comentariu

                  • mbostangiu
                    Membru marcant
                    • 31.dec.2011
                    • 595

                    #10
                    Răspuns la: Problema diferentiala si hidrofor

                    Este de evitat folosirea circuitelor active la automatizarea hidroforului.
                    Diferentiala asa capricioasa si sensibila cum o descrieti isi face datoria si poate chiar salveaza viata.
                    Oricum circuitul de alimentare a hidroforului trebuie sa fie prevazut cu diferentiala 30mA.
                    Solutia este cea prezentata de bogdan1
                    “Quality means doing it right when no one is looking.”

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #11
                      Răspuns la: Problema diferentiala si hidrofor

                      Solutia cu silicagel este o treaba pentru lamurirea situatiei, nu o consider o solutie permanenta. Oricum chiar daca functioneaza, in timp daca predomina umezeala silicagelul se va satura.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • spik1
                        Living Legend
                        • 20.apr.2012
                        • 2271

                        #12
                        Răspuns la: Problema electrica

                        Postat în original de bogdan1
                        Problema este de la condens,ce se transmite pe partile metalice .O solutie care o puteti aplica[daca este doar vorba de presostat si nu si de motor] ar fi folosirea unui releu cu alimentare in 24 v.,legat la bornele presostatului ,si conectarea motorului la com si n.o.
                        Cred ce este ceva ciudat...la socru-meu in caminul de apa hidroforul este "transpirat" mereu si nu mai sare diferentiala ! La amic , in pivnita/camin este muuult mai uscat dar sare parlitu de diferential !

                        Comentariu

                        • mbostangiu
                          Membru marcant
                          • 31.dec.2011
                          • 595

                          #13
                          Răspuns la: Problema electrica

                          Cred ca depinde de modul in care este realizata izolarea circuitelor. Daca presostatul este etans atunci nu ar trebui sa apara probleme (exemplu pompa submersibila care poate functiona corect si la cativa metri sub nivelul apei).
                          Ar mai fi indicat sa verificati diferentiala de la socru. O verificare suficient de "pe bune" o faceti in regim DIY prin alimentarea unei veioze cu intrerupator cu variator intre faza si impamantare. Luati intrerupatorul cu variator de la pozitia 0 si aprindeti treptat veioza. Functie de sensibilitatea diferentialei si de puterea becului declansarea apare mai devreme sau mai tarziu si puteti chiar sa masurati curentul...
                          Oricum aceasta verificare nu inlocuieste necesitatea verificarii lunare a diferentialei prin apasarea butonului de test (verificare mult mai simplu de efectuat care insa nu include conductorul de protectie pana la priza ci doar verifica local functionarea protectiei la nivelul disjunctorului din tablou)
                          “Quality means doing it right when no one is looking.”

                          Comentariu

                          Procesare...