Sfat achizitie aparataj (prize, intrerupatoare non-modulare)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ozzyboy
    Incepator
    • 07.iul.2011
    • 57

    Sfat achizitie aparataj (prize, intrerupatoare non-modulare)

    Va salut, am nevoie de un sfat din partea voastra. Doresc sa achizitionez niste prize si intrerupatoare normale (non-modulare) pentru un apartament si bineinteles ca tot romanul, doresc sa fie ieftine si bune...
    Asadar, am dat o fuga astazi prin dedeman si am ramas "masca" cand am vazut ce preturi au aparatajele de marca ca Legrand, Schneider s.a. asa ca n-am resemnat si am inceput sa caut pe net..
    Ce am gasit pana acum sunt acestea http://electroshops.ro/prize-si-intr...ider-electric/ si http://electroshops.ro/prize-si-intr...loe---legrand/ , care au totusi niste preturi acceptabile pentru portofeul meu...
    Acum ma gandesc ca poate parte dintre voi ati avut pe mana "coletiile" astea doua si poate ma puteti ajuta cu un sfat, care dintre ele?! ... Sau poate aveti alte sfaturi, alte marci, alte coletii alte site-uri mai ieftine!

    Va multumesc!!
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Răspuns la: Sfat achizitie aparataj (prize, intrerupatoare non-modulare)

    Sfatul meu este sa consultati un reprezentat/ distribuitor local pentru Legrand, Schneider, Moeler pe plan local in Constanta. Preturile pot fi simtitor mai mici si la o achizitie mai mare (pentru o vila sa zicem) se poate face si un discount. Fiecare producator din cei enumerati au si game ieftine si game de lux.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • B K
      Incepator
      • 11.ian.2014
      • 84

      #3
      Răspuns la: Sfat achizitie aparataj (prize, intrerupatoare non-modulare)

      Am mai scris : Evitati magazinele gen bricolaj ( Dedeman , Bricostore , Mr Bricolaj , Hornbach ) ei cumpara de la distribuitori si baga adaosul lor , in felul asta produsele devin chiar si cu 100% mai scumpe .

      Comentariu

      • ozzyboy
        Incepator
        • 07.iul.2011
        • 57

        #4
        Răspuns la: Sfat achizitie aparataj (prize, intrerupatoare non-modulare)

        Am înțeles, însă la Constanța nu știu decât de ElectroDovis, magazin care practică preturi aproape asemănătoare din lipsa concurenței probabil. Așa că m-am hotărât sa le cumpăr online, iar la magazinul de mai sus am găsit preturi accesibile buzunarului meu.
        Așadar, intre cele două colecții de mai sus pe care ați alege-o? Personal îmi place mai mult Schneider pentru ca e mai diversificată oferta.

        Mulțumesc pentru răspunsuri!

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Răspuns la: Sfat achizitie aparataj (prize, intrerupatoare non-modulare)

          In Constanta pentru Schneider de exemplu aveti distribuitorii:
          Chorus M&D Str. Poporului nr. 76
          Romstal I.C. Bratianu nr. 131.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • GeorgeTrisina
            Membru marcant
            • 27.sep.2012
            • 748

            #6
            Răspuns la: Sfat achizitie aparataj (prize, intrerupatoare non-modulare)

            Postat în original de ozzyboy
            Am înțeles, însă la Constanța nu știu decât de ElectroDovis, magazin care practică preturi aproape asemănătoare din lipsa concurenței probabil. Așa că m-am hotărât sa le cumpăr online, iar la magazinul de mai sus am găsit preturi accesibile buzunarului meu.
            Așadar, intre cele două colecții de mai sus pe care ați alege-o? Personal îmi place mai mult Schneider pentru ca e mai diversificată oferta.

            Mulțumesc pentru răspunsuri!
            Ca sa nu zic sa te duci in piata la rusi (Intim) in Constanta, ca poate crezi ca-ti dau sfaturi aiurea, eu zic sa apelezi la SC Expert-tools SRL. Dai un telefon si ti le aduce si acasa. Eu numai de la ei cumpar atat pt firma cat si pt mine. Au preturi cat de cat de bun simt.

            Comentariu

            • hansolo
              Incepator
              • 12.aug.2013
              • 40

              #7
              Re: Sfat achizitie aparataj (prize, intrerupatoare non-modulare)

              Experienta personala:
              Gama Niloe am achizitionat-o si eu de la un furnizor local, la un pret ceva mai mare decat cel de la Electroshops (care au preturi foarte bune).
              In general nu regret achizitia, par sanatoase si bune, cu unele chestiuni mai delicate (instalarea nu am facut-o eu, a facut-o electricianul dar am asistat si eu):
              1. Prizele duble sunt destul de greu de montat (din punct de vedere mecanic) iar contactele sunt foarte stranse, pentru un stecher mai gros a trebuit ma chinui sa-l introduc, probabil la scoaterea stecherului ia cadea si peretele)
              2. Prizele TV nu au surub de strangere pe camasa (e o chestie prin presiune cam nesigura)
              3. Intrerupatoarele duble nu au punte (pentru cazul in care ai un singur nul tras la intrerupator)
              In rest par destul de solide, pana acum reclama ca e plastic mai solid ca metalul n-a parut prea exagerata.
              Prizele Ethernet mi-a spus electricianul ca au un sistem foarte ingenios cu gheare/cleme care permite instalarea mai rapida. Sunt si CAT6, la ora actuala nu mai merita sa pui cablu mai mic decat Cat6.
              Deci recomandarea mea este atentie la durata de montaj, va fi mai mare din motivele mentionate, in rest nu am inca experienta in timp cum vor rezista. Oricum decat prize turcesti, chinezesti , rusesti mai bine Niloe, parerea mea.

              Comentariu

              • ozzyboy
                Incepator
                • 07.iul.2011
                • 57

                #8
                Răspuns la: Sfat achizitie aparataj (prize, intrerupatoare non-modulare)

                Vă mulțumesc ptr răspunsuri comandasem deja Schneider de pe electroshop și - mi vor sosi astăzi.
                Chorus md nu mai există, cel puțin la adresa aia, iar la romstal doar 2 întrerupătoare și 3 prize.... Și alea pe lichidare de stoc...
                În cta am mai dat de un magazin art-electric, care practică niște preturi normale, magazin aflat în zona cet și la ei am găsit niloe, care după spusele vânzătorului ar fi de fabricație Egipt și nu Franța.
                M-am agitat atat ptr ca, comanda a fost destul de mare.

                Comentariu

                • B K
                  Incepator
                  • 11.ian.2014
                  • 84

                  #9
                  Răspuns la: Sfat achizitie aparataj (prize, intrerupatoare non-modulare)

                  Sunt de parere ca daca vrem calitate trebuie sa platim pentru asta. Si mai sunt de parere ca la instalatia electrica trebuie sa folosim cele mai bune materiale chair daca asta inseamna mai multi bani. O priza sau un intrerupator bun , costa , dar se vede diferenta . Succes !!

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1688

                    #10
                    Răspuns la: Sfat achizitie aparataj (prize, intrerupatoare non-modulare)

                    Postat în original de B K
                    Sunt de parere ca daca vrem calitate trebuie sa platim pentru asta. Si mai sunt de parere ca la instalatia electrica trebuie sa folosim cele mai bune materiale chair daca asta inseamna mai multi bani. O priza sau un intrerupator bun , costa , dar se vede diferenta . Succes !!
                    DA, calitatea in instalatiile electrice costa, dar o instalatie electrica trebuie realizata astfel incat sa aiba aceeasi durata de viata cu a constructiei pe care o deserveste. Asadar, aceste costuri, care pot fi insemnate, se platesc doar o data si bine, nu in fiecare an. Ar fi bine daca acest lucru l-ar intelege si cei (multi la numar) care cumpara aparataj ieftin de pe tarabele din obor si-l tot schimba din sase-n sase luni (asta daca nu le-a luat foc casa intre timp!).
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • ozzyboy
                      Incepator
                      • 07.iul.2011
                      • 57

                      #11
                      Răspuns la: Sfat achizitie aparataj (prize, intrerupatoare non-modulare)

                      Va salut din nou ... Am revenit sa pun 2 poze cu aparatele si pentru posibil alti doritori de aparate non-modulare ... Astazi a sosit marfa si ca si prima impresie OK!!, insa cand am citit pe ambalaj "made in turkey" mi-a starnit o stare de neliniste ) ... Sper sa nu am vreo surpriza cu ele pe durata lor de viata, mai mult ma tem pentru vopseaua lor, caci ca si constructie mie imi par foarte ok.
                      O seara placuta tuturor!!!
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        #12
                        Răspuns la: Sfat achizitie aparataj (prize, intrerupatoare non-modulare)

                        Si eu am fost un pic dezamagit cand am citit Made in Turkey pe aparataj Schneider. Din toate tarile fix in Turcia au ales sa isi faca fabrica, de acolo de unde ani de zile ne-au venit pe piata produse electrice slabe calitativ. Eu am folosit insa aceste produse, o gama chiar mai slaba, albe simple si merg de vreo 2 ani fara probleme, s-au montat usor nu am ce sa le reprosez, iar pretul a fost foarte ok. Si eu sunt curios cum tine vopseaua aia, probabil ca are un lac ceva peste sa o protejeze in timp.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • GeorgeTrisina
                          Membru marcant
                          • 27.sep.2012
                          • 748

                          #13
                          Răspuns la: Sfat achizitie aparataj (prize, intrerupatoare non-modulare)

                          Eu sunt de principiul: Sunt prea sarac pt lucru ieftin.

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            #14
                            Răspuns la: Sfat achizitie aparataj (prize, intrerupatoare non-modulare)

                            Corect, insa aici este vorba de un producator cu renume nu putem introduce aceste produse la low cost.
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • GeorgeTrisina
                              Membru marcant
                              • 27.sep.2012
                              • 748

                              #15
                              Răspuns la: Sfat achizitie aparataj (prize, intrerupatoare non-modulare)

                              Greu de crezut ca turcii, idem chinezii sa nu fi furat patentul Schneider. Eu am avut componente electrice Legrand (made in Turkey) si in jumatate de an au ajuns la gunoi.
                              Sa presupunem ca s-au nimerit bune. Ce parere v-ati fi facut daca pe aparataj Schneider ati fi gasit made in China? Va spun eu ca la fel de proasta.

                              Comentariu

                              Procesare...