Casa fara circuit de impamantare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • tandrei_99
    Incepator
    • 31.mar.2009
    • 14

    Casa fara circuit de impamantare

    Am schimbat tabloul vechi pe care il avea taica-meu la casa cu altul care are o diferentiala de 25A/30mA pe post de siguranta generala, o siguranta bipolara de 10 A pentru lumina, una de 16A pentru prize si una de 16A pentru masina de spalat automata pe care urmeaza sa i-o montez in curand.
    Pentru masina de spalat am tras 3 conductori de 3.5mmp prin pod in copex metalic. toate bune si frumoase dar casa nu are impamantare, de la eon nu este tras si nulul de protectie,
    Este corect daca leg nulul de protectie la nulul de lucru inainte de protectia diferentiala?
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 707

    #2
    Răspuns la: Casa fara circuit de impamantare

    Caz concret.
    Impamantare legata cu nul nainte de sigurante in tabloul de sigurante din apartament la curte.
    Vine Nea Dorel de la o firma atestata si monteaza FDCP (licitatie Enel) in loc de multitudinea de placi de marmura cu LF25 si contoare si nu tine cont de ce-a fost ( Faza-Nul).Nefiind proprietarul acasa si nu statea diferentiala in FDCP armata,ii anuleaza diferentiala din circuit si ii lasa doar bipolara de 32A.
    Ma suna omul disperat dupa ce-a ajuns acasa ca o pus mana pe robinet si l-a scuturat bine.Si gasesc faza pe tevi.Am facut schimbarea firelor in tablou,am tras si impamantarea ca era FDCP desgilat,am legat diferentiala la loc.Ce-a facut omul apoi cu cei de la firma care a facut lucrarea e lesne de inteles.
    Ramane la aprecierea dvs daca va riscati la asa ceva sau nu.
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • tandrei_99
      Incepator
      • 31.mar.2009
      • 14

      #3
      Răspuns la: Casa fara circuit de impamantare

      Am inteles. Varianta optima ar fi sa-i fac o priza de impamantare. Speram sa scap de sapat santuri, gropi etc.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        #4
        Răspuns la: Casa fara circuit de impamantare

        Este buna ca impamantare o teava de cupru , batuta in pamant cca 1,5 m ?
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • djmanianfs
          Membru
          • 13.iun.2011
          • 124

          #5
          Răspuns la: Casa fara circuit de impamantare

          Eu am teva zincata, am inteles ca este destul de rezistenta in timp in pamant si nici nu corodeaza.
          DIn cate stiu, se bat 3 tevi de 1,5-2 metrii lungime in pamant la distanta de 1 metru intre ele, apoi se sudeaza platband tot zincat intre ele, iar la capat de pune surub/borna pentru legare la reteaua casei.

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Răspuns la: Casa fara circuit de impamantare

            Exista un subiect cu 14 pagini in care se discuta despre impamantare, mod de realizare, masura si asa mai departe:
            Instalatii electrice, generatoare de curent, tablouri electrice, prize si intrerupatoare, protectii, amplificatoare, corpuri de iluminat, electrocasnice


            Daca aveti alte nelamuriri vis a vis de constructia impamantarii, dupa ce aveti rabdare si lecturati ce s-a mai discutat va rog sa postati acolo!
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • Paulorossi
              Membru
              • 24.aug.2010
              • 271

              #7
              Răspuns la: Casa fara circuit de impamantare

              Postat în original de tandrei_99
              ....
              Este corect daca leg nulul de protectie la nulul de lucru inainte de protectia diferentiala?
              Este absolut corect ce vreti sa faceti,90% dintre locuinte sunt la fel.De la stalp si pana la contor(BMP) vin intotdeauna doua fire faza si nu.Conductorul de nul se ramifica apoi in conductor de impamantare si conductor de nul de lucru.Conductorul de PE si Nul este unul si acelasi,la fel sunt si potentialele.Conform noului normativ,te obliga in cazul unui constructii noi ,sa iti faci priza de pamant(impamantare)pt egalizarea potentialelor si pt a obtine o impamantare generala cat mai buna.Retineti ca fiecare stalp electric are centura de impamanre la care se leaga conductorul de nu de pe fiecare stalp.Cu timpul impamantarea a scazut din eficienta si de aceea te obliga la o constructie noua sa iti faci si tu impamantare,practic toate impamantarile suplimentare facute de persoanele fizice intaresc impamantarea generala data de fiecare stalp.

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6865

                #8
                Răspuns la: Casa fara circuit de impamantare

                Postat în original de Consultant electrice
                Exista un subiect cu 14 pagini in care se discuta despre impamantare, mod de realizare, masura si asa mai departe:
                Instalatii electrice, generatoare de curent, tablouri electrice, prize si intrerupatoare, protectii, amplificatoare, corpuri de iluminat, electrocasnice


                Daca aveti alte nelamuriri vis a vis de constructia impamantarii, dupa ce aveti rabdare si lecturati ce s-a mai discutat va rog sa postati acolo!
                Da , sa traiti ! E clar ca ceea ce am postat "noi" nu are nici o treaba cu ce se discuta !
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • tandrei_99
                  Incepator
                  • 31.mar.2009
                  • 14

                  #9
                  Răspuns la: Casa fara circuit de impamantare

                  Am fost sambata la taica-meu si i-am zis ca trebuie sa-i fac o priza de impamantare. La care el imi zice ca a ingropat acum 45 de ani o tabla mare de cupru la adancime de peste 1m. Mi-a aratat chiar conductorul care era tras de la priza de pamant la bucataria de iarna. Distanta intre acest conductor si tabloul electric este maxim 5m. Sambata viitoare cand ma duc pe la el am sa cumpar si un conductor de vreo 4mmp cu care sa ma leg in tablou.
                  Poate gasesc pe cineva care sa masoare impedanta acesteia sa fiu sigur ca e buna.

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    #10
                    Răspuns la: Casa fara circuit de impamantare

                    @tandrei_99 Sunteti sigur ca tabla aia mai exista acolo si conexiunea intre conductor si ea e buna? Trebuie sa masurati altfel nu va bazati pe ea.
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • tandrei_99
                      Incepator
                      • 31.mar.2009
                      • 14

                      #11
                      Răspuns la: Casa fara circuit de impamantare

                      Nu sunt deloc sigur ca priza de pamant este functionala de aceea ma gandeam sa caut pe cineva care sa o masoare.

                      Comentariu

                      • alex virtual
                        Living Legend
                        • 19.mai.2007
                        • 1441

                        #12
                        Răspuns la: Casa fara circuit de impamantare

                        vezi ca nu se masoara cu un ohm-metru obisnuit .

                        va salut

                        Comentariu

                        • Temelye
                          Living Legend
                          • 23.apr.2014
                          • 1382

                          #13
                          Răspuns la: Casa fara circuit de impamantare

                          Postat în original de Paulorossi
                          Este absolut corect ce vreti sa faceti,90% dintre locuinte sunt la fel.De la stalp si pana la contor(BMP) vin intotdeauna doua fire faza si nu.Conductorul de nul se ramifica apoi in conductor de impamantare si conductor de nul de lucru.Conductorul de PE si Nul este unul si acelasi,la fel sunt si potentialele.Conform noului normativ,te obliga in cazul unui constructii noi ,sa iti faci priza de pamant(impamantare)pt egalizarea potentialelor si pt a obtine o impamantare generala cat mai buna.Retineti ca fiecare stalp electric are centura de impamanre la care se leaga conductorul de nu de pe fiecare stalp.Cu timpul impamantarea a scazut din eficienta si de aceea te obliga la o constructie noua sa iti faci si tu impamantare,practic toate impamantarile suplimentare facute de persoanele fizice intaresc impamantarea generala data de fiecare stalp.
                          Sal.Nu mi-se pare ok sa leg nulul de lucru cu pamintarea chiar daca au acelasi potential deoarece la o intrerupere de nul in retea pe pamintarea mea o sa apara faza(au fost cazuri. sau alt gen de greseli, cititi ce spune Dl Ovi) cit despre faptul ca conductorul de nul vine in dublu exemplar si se ramnifica eu nu am vazut asa ceva. Ca pamintarile oamenilor intaresc nulul si impantarea generala e adevarat si sunt multe cazuri dar nu e corect(lucrul amestecat..........) Impamintare mea e numai a mea,e pt siguranta familiei mele si cred ca si legislatia actuala spune la fel. Din ce stiu impamintarea are rolul de a preveni aparitia accidentala a tensiunii pe carcasele metelice ale diverselor obiecte electrocasnice si nu numai si nu de a intari nulul retelei aceasta find treaba celor ce administreaza reteaua electrica.( in cazul caselor,la blocuri e la comun si e legata la armatura blocului si in multe cazuri e impreuna si cu nulul de lucru dar repet nu mi-se pare ok)
                          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                          Comentariu

                          • mbostangiu
                            Membru Marcant
                            • 31.dec.2011
                            • 594

                            #14
                            Răspuns la: Casa fara circuit de impamantare

                            Eu ma gandesc la 2 variante:
                            1. Ai o impamantare buna.
                            1.1.Daca legi impamantarea la nul in cazul intreruperii nulului in amonte de BMPT impamantarea te ajuta si se opune supratensiunilor preluand partial rolul nulului. Faza pe impamantare poate sa apara in mica masura invers proportional cu calitatea prizei de pamant.
                            1.2.Daca nu legi impamantarea la nul atunci in cazul intreruperii nulului in amonte de BMPT apar supratensiuni intre faze si nul si ai risc mai mare sa se arda aparate in casa.
                            2. Ai o impamantare proasta.
                            2.1.Daca legi impamantarea la nul, in cazul intreruperii nulului in amonte de BMPT impamantarea nu e capabila sa se opuna dar ai o sansa sa 'puna umarul' impamantarea vecinului si tot impreuna vor limita aparitia fazei pe impamantare.
                            2.2.Daca nu legi impamantarea la nul atunci nu te ajuta nici la protectie si nici impamantarea vecinului nu poate 'pune umarul'.
                            In concluzie, daca rationamentul meu e corect, e de preferat sa legi impamantarea la nul si sa o imparti cu vecinii.
                            “Quality means doing it right when no one is looking.”

                            Comentariu

                            • GeorgeTrisina
                              Membru marcant
                              • 27.sep.2012
                              • 748

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: Casa fara circuit de impamantare

                              Postat în original de mbostangiu
                              Eu ma gandesc la 2 variante:
                              1. Ai o impamantare buna.
                              1.1.Daca legi impamantarea la nul in cazul intreruperii nulului in amonte de BMPT impamantarea te ajuta si se opune supratensiunilor preluand partial rolul nulului. Faza pe impamantare poate sa apara in mica masura invers proportional cu calitatea prizei de pamant.
                              1.2.Daca nu legi impamantarea la nul atunci in cazul intreruperii nulului in amonte de BMPT apar supratensiuni intre faze si nul si ai risc mai mare sa se arda aparate in casa.
                              2. Ai o impamantare proasta.
                              2.1.Daca legi impamantarea la nul, in cazul intreruperii nulului in amonte de BMPT impamantarea nu e capabila sa se opuna dar ai o sansa sa 'puna umarul' impamantarea vecinului si tot impreuna vor limita aparitia fazei pe impamantare.
                              2.2.Daca nu legi impamantarea la nul atunci nu te ajuta nici la protectie si nici impamantarea vecinului nu poate 'pune umarul'.
                              In concluzie, daca rationamentul meu e corect, e de preferat sa legi impamantarea la nul si sa o imparti cu vecinii.
                              mbostangiu: Daca legi impamantarea la nulul de lucru, atunci ai probleme serioase la BMP(T/M) iti da afara diferentialul. Intr-o instalatie interioara individuala nu se combina niciodata nulul de lucru cu nulul de protectie. Asta inseamna priza TT. Ce se intampla in amonte de BMP nu intereseaza decat pe furnizor. Pe client il intereseaza decat siguranta instalatiei sale adica ce se intampla in aval de BMP. Mai rau daca ai ceva diferentiale in tabloul de distributie o sa ai tot timpul de furca cu ele.

                              Comentariu

                              Procesare...