Identificare secundar transformator curent alternativ

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • bogdan1
    Membru
    • 08.mai.2013
    • 125

    Identificare secundar transformator curent alternativ

    Buna ziua.Am urmatoarea problema. Transformator,alimentare primar 230v, c.a.,secundar 24vc.a. .Traful este de tip toroidal dar nu mai am marcajele pe el pt a identifica primarul,respectiv secundarul.As dori sa identific cele 2 infasurari cu ajutorul ohmetrului,dar nu mai stiu ce bobina trebuie sa aiba rezistenta ohmica mai mare.
  • uceniculgica
    Membru Marcant
    • 10.ian.2013
    • 573

    #2
    Răspuns la: Identificare secundar transformator curent alternativ

    infasurarea cu rezistenta mai mare este primarul

    schimba titlul, transformatorul este prin definitie o masina de curent alternativ, da rau "transformator curent alternativ", "alimentare primar 230v, c.a.,secundar 24vc.a"

    Comentariu

    • mbostangiu
      Membru Marcant
      • 31.dec.2011
      • 594

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: Identificare secundar transformator curent alternativ

      Infasurarea cu tensiunea mai mica are spire mai putine si sectiunea conductorului mai mare, deci rezistenta ohmica mai mica. Cu toate astea este posibil ca un ohmetru uzual sa nu fie capabil sa masoare rezistente mici.
      “Quality means doing it right when no one is looking.”

      Comentariu

      • uceniculgica
        Membru Marcant
        • 10.ian.2013
        • 573

        #4
        Răspuns la: Identificare secundar transformator curent alternativ

        incearca cu un bec de ~40w inseriat cu infasurarile, la care lumineaza mai slab ar trebui sa fie infasurarea pentru tensiune mai mare

        in timp ce ai legat/alimentat becul, masori si tensiunea la cealalta bobina

        Comentariu

        • bogdan1
          Membru
          • 08.mai.2013
          • 125

          #5
          Răspuns la: Identificare secundar transformator curent alternativ

          Problema cu infasurarile este corecta si logica,dar la 2 trafuri de acelasi tip,[aveau marcaj pe ele] am gasit total pe dos.Rezistenta ohmica scazuta pe primar,cea ridicata pe secundar.Si am masurat cu 2 aparate diferite.Asta nu inteleg.

          Comentariu

          • GeorgeTrisina
            Membru Marcant
            • 27.sep.2012
            • 747

            #6
            Răspuns la: Identificare secundar transformator curent alternativ

            Postat în original de bogdan1
            Problema cu infasurarile este corecta si logica,dar la 2 trafuri de acelasi tip,[aveau marcaj pe ele] am gasit total pe dos.Rezistenta ohmica scazuta pe primar,cea ridicata pe secundar.Si am masurat cu 2 aparate diferite.Asta nu inteleg.
            Asa ceva se intampla doar daca trafo este ridicator de tensiune. Ex: 24Vac in primar si 230Vac in secundar. Daca trafo este coborator 230/24 atunci sigur s-a facut o gresala de marcaj din fabrica. (vapor daca e chinezesc)

            Comentariu

            • uceniculgica
              Membru Marcant
              • 10.ian.2013
              • 573

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Identificare secundar transformator curent alternativ

              "Asa ceva se intampla doar daca trafo este ridicator de tensiune"

              corect

              Comentariu

              • bogdan1
                Membru
                • 08.mai.2013
                • 125

                #8
                Răspuns la: Identificare secundar transformator curent alternativ

                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	transformator.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	8,3 KB 
ID:	615903 De acest tip vorbesc.A produs ceva pagube la un coleg.

                Comentariu

                • uceniculgica
                  Membru Marcant
                  • 10.ian.2013
                  • 573

                  #9
                  Răspuns la: Identificare secundar transformator curent alternativ

                  Postat în original de bogdan1
                  [ATTACH=CONFIG]82352[/ATTACH] De acest tip vorbesc.
                  asta-i transformator cu tole, nu-i toroidal

                  Comentariu

                  • mbostangiu
                    Membru Marcant
                    • 31.dec.2011
                    • 594

                    #10
                    Răspuns la: Identificare secundar transformator curent alternativ

                    Teoretic un transformator functioneaza la fel de bine in ambele sensuri (daca e transformator cu inductie). Denumirea de ridicator o capata daca alimentarea lui se face pe infasurarea cu tensiunea mai joasa. Oricum ar fi, daca nu este o anomalie din constructie, normal este ca infasurarea cu tensiunea mai mica sa aiba rezistenta ohmica (de fapt impedanta) mai mica.
                    “Quality means doing it right when no one is looking.”

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #11
                      Răspuns la: Identificare secundar transformator curent alternativ

                      Daca este exact ca cel din poza eu zic ca in stanga ai primarul si in dreapta, bornele mai mari, este secundarul. Este o parere, nu este o regula, poate fi invers, depinde de curentul pe care il sustine in secundar. In astfel de cazuri masori cu aparatul, te uiti la grosimea conductorilor de bobinaj care vin la borne (la primar mai subtire) si din experienta avand toate aceste date tragi o concluzie. Cum din experienta banuiesc ca nu se pune prb. cel mai bine ar fi sa il aratati unui prieten mai priceput care sa va ajute cu identificarea pana sa il puneti sub tensiune.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • bogdan1
                        Membru
                        • 08.mai.2013
                        • 125

                        #12
                        Răspuns la: Identificare secundar transformator curent alternativ

                        Asta am si facut.Stanga primar,dreapta secundar.Dar ma frapeaza ca la masuratoare da total pe dos.Oricum nu leg consumatorii la secundar pana nu probez .

                        Comentariu

                        Procesare...