Taiere canale (santuri) in beton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

    Am testat freza de la Lidl intr-o tencuiala. A mers excelent, taie bine si are productivitate si cel mai interesant a fost ca nu am avut acces la retea si am alimentat scula dintr-un invertor mare montat pe o masina de service - a functionat perfect chiar daca invertorul avea declarata o putere nominala de 1000W true sin iar scula are 1350W.
    Fișiere Atașate
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1395

      Răspuns la: Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

      Postat în original de Consultant electrice
      Am testat freza de la Lidl intr-o tencuiala. A mers excelent, taie bine si are productivitate si cel mai interesant a fost ca nu am avut acces la retea si am alimentat scula dintr-un invertor mare montat pe o masina de service - a functionat perfect chiar daca invertorul avea declarata o putere nominala de 1000W true sin iar scula are 1350W.
      Multumesc pt postare. Faza cu invertorul ma intereseaza in mod deosebit. Vroiam sa alimentez diverse scule din convertizor (de ce nu si freza de canale) dar un inginer cu experienta in convertizoare sustine ca facind asta voi scurta mult viata sculelor mai ales a componentelor electronice din ele datorita virfurilor de tensiune pe care le scoate orce convertizor si care nu pot fi complet filtrate. Invertorul in fond e tot un convertizor cu diferenta ca nu se alimenteaza in c.a. pe care sa il transforme in c.c. si apoi in c.a. ci se alimenteaza direct cu c.c. si scoate c.a.. Ati seszat vreo diferenta intre alimentarea din priza si cea din invertor?
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

        Este un invertor robust si scump pe care l-am folosit cu multi consumatori. Nu am avut probleme vreodata. Scula asta (freza) am folosit-o doar ca sa fac un test la retea si nu pot sa zic ca am simtit vreo diferenta. Incalzire normala in ambele cazuri. Pe viitor o sa o folosesc mai mult la retea ca intre timp s-a realizat si bransamentul in locatie si o sa pot compara mai bine.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1395

          Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

          Zilele trecute am taiat ceva canale si la un moment dat am simtit ca ceva nu e in regula iar freza vibra tare. M-am oprit sa vad care era cauza si am observat ca sarisera vreo 3 segmente diamantate din discuri. In cazul unei freze la care discurile sunt acoperite nu e o problema dar in cazul taierii cu flexul e altceva,la 11000rot/min un asemenea segment se comporta ca o schija si daca sare in directia utiliztorului, treaba nu e roza deloc. Spun asta pentru a atrage atentia celor ce ce taie cu flexul in beton, daca nu isi permit freza, macar sa poarte permanent ochelari de protectie cind taie cu discuri diamantate si nu numai.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0021.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	158,2 KB 
ID:	629000Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0022.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	165,2 KB 
ID:	629001
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

            Pericolul este foarte mare si uneori se neglijeaza protectia echipamentului adecvat. Inclusiv printr-o haina subtire un astfel de "proiectil" te poate rani serios. Folositi ochelari de protectie buni cu marcaje si standarde de protectie omologate sau protectii mari care acopera toata fata (eu asa am) si manusi. Evident pastrati montate protectiile pentru discuri ale aparatelor si nu folositi discuri mai mari fata de ce este recomandat pentru aparatul respectiv.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • fanero
              Living Legend
              • 02.aug.2008
              • 2107

              Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

              Postat în original de Cherubino
              Legal nu este voie nici la pereți, pentru că în cazul panourilor prefabricate din beton armat întregul panou este considerat structură de rezistență. Acuma în practică nu-i atât de tragic...
              Legal taierea canalelor pentru instalatia electrica intra la categoria reparatii si nu necesita autorizatie de construire.
              Aveti aici un raspuns autorizat
              Buna ziua,Sunt proprietarul unui apartament intr-un bloc din 81 construit din placi prefabricate din beton armat.Acum apartamentul este in renovare capitala.Doresc inlocuirea instalatiei electrice ceea ce presupune printre altele montarea altor prize, ...

              Comentariu

              • fanero
                Living Legend
                • 02.aug.2008
                • 2107

                Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                Puteti sa ma ajutati cu un telefon de contact pentru o firma/persoana care face astfel de lucrari (taiere canale in beton) in Bucuresti.
                Vreau sa ma apuc de renovarea unei bucatarii si intentionez refacerea instalatiei electrice.
                Peretii sunt din placi de beton armat.

                Comentariu

                • agentul007
                  Incepator
                  • 15.ian.2016
                  • 34

                  Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                  Postat în original de fanero
                  Puteti sa ma ajutati cu un telefon de contact pentru o firma/persoana care face astfel de lucrari (taiere canale in beton) in Bucuresti.
                  Vreau sa ma apuc de renovarea unei bucatarii si intentionez refacerea instalatiei electrice.
                  Peretii sunt din placi de beton armat.
                  Posibil sa va coste mai putin daca achizitionati :

                  Comentariu

                  • fanero
                    Living Legend
                    • 02.aug.2008
                    • 2107

                    Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                    Deocamdata vreau sa aflu o idee de pret.
                    Daca este sa ma apuc sa o fac singur, nu trebuie sa cumpar nimic.
                    Tai cu flex-ul si scot cu dalta montata pe rotopercutor.
                    Nu am foarte mult de taiat. Vreo 10 metri.

                    Comentariu

                    • intransingentul
                      Living Legend
                      • 26.iul.2012
                      • 1008

                      Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                      Postat în original de fanero
                      Nu am foarte mult de taiat. Vreo 10 metri.
                      Cred ca este cel mai ieftin asa.
                      Altfel prin firma costul este exagerat de mare, pt 10 ml.
                      De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1688

                        Răspuns la: Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                        Postat în original de fanero
                        Legal taierea canalelor pentru instalatia electrica intra la categoria reparatii si nu necesita autorizatie de construire.
                        Aveti aici un raspuns autorizat
                        Dacă citeați cu atenție acel răspuns „autorizat”, ați constatat că scrie acolo negru pe alb „lucrări care nu modifică structura de rezistență”. În cazul blocurilor construite din panouri prefabricate din beton armat, chiar ele însele constituie structura de rezistență. Valabil și pentru plăcile din beton armat ale tavanelor/pardoselilor la orice construcție, indiferent de natura pereților. La aceste structuri, practicarea de goluri/șlițuri este permisă LEGAL doar cu acordul proiectantului.
                        Pe de altă parte, legea la care se face referire în link-ul pus de dvs. trebuie conexată și cu alte acte normative în domeniu, printre care și Normativul I7-2011, care stipulează foarte clar că instalațiile electrice se proiectează și se execută de către unități autorizate. Aș vrea să văd eu un proiectant care și-ar pune ștampila pe un proiect care ar prevedea tăierea de șlițuri pentru trasee electrice într-un tavan dintr-un bloc de apartamente, știind că va răspunde în cazul în care se întâmplă ceva rău în urma executării respectivelor șlițuri.
                        Acuma, eu ce să zic? Toți cei care activăm în domeniu am fost puși în situația de a face canale pentru instalații electrice în planșee din beton armat. Sunt convins că blocurile construite înainte de 1990 au structurile de rezistență proiectate în așa fel încât să nu fie nicio problemă din cauza respectivelor canale. Un singur lucru NU TREBUIE FĂCUT SUB NICIO FORMĂ: NICIODATĂ SĂ NU FACEM CANALE ÎN TAVANE SAU PARDOSELI. La tavane se poate în mod foarte elegant poza noul traseu electric sub placa tavanului, urmat de mascarea sa cu un tavan fals din gipscarton sau polistiren, iar la pardoseli se pot executa instalațiile pozate pe pardoseală, urmate de înglobarea lor într-o șapă.
                        P.S. Să știți că eu cunosc un caz de execuție a unor șlițuri pentru o nouă instalație electrică la un tavan de la ultimul etaj dintr-un bloc unde, ca urmare a acestor șlițuri tavanul uneia dintre camere a început să se curbeze. Tavanul fiind totodată și placă suport pentru cadrele din beton ale acoperișului tip șarpantă, câteva dintre aceste cadre și-au modificat pozițiile cu câțiva cm, conducând în final la deformarea asterelii și căderea unor țigle. Proprietarii respectivei instalații executată FĂRĂ AUTORIZAȚIE (că doar e considerată „renovare”, după opinia dvs., nu-i așa?) au primit o amendă (nu mai știu exact, de la primărie sau de la ISC) de câteva zeci de mii de lei, plus că au fost obligați să refacă structura de rezistență compromisă, pe cheltuiala lor și, de data asta, pe bază de proiect.
                        Dumneavoastră însă, faceți cum vă taie capul, că n-o să răspundeți decât personal pentru ceea ce faceți.
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        • fanero
                          Living Legend
                          • 02.aug.2008
                          • 2107

                          Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                          @Cherubino
                          Multumesc pentru raspuns si clarificari.

                          Puteti sa imi spuneti cum ati face dvs. daca vi s-ar cere sa extindeti instalatia electrica a unei bucatarii la bloc din placi prefabricate din beton.

                          Problema cu care ma confrunt este ca in bucatarie nu am decat o singura priza (din foto usa 2).
                          Electrocasnicele incorporate (cuptor si plita pe gaz + hota), care vor fi montate impreuna cu mobilierul pe peretele opus (foto mobila 2), au nevoie fiecare de cate o priza/sursa de curent.
                          In plus pe acelasi perete ar fi nevoie de o alimentare pentru un cuptor cu microunde si o cafetiera.

                          Exista in magazine (gen Dedeman) cablu cu trei fire (masiv de cupru cu sectiunea de 2,5 mm) care poate fi ingropat in tencuiala.
                          Ma gandesc ca astfel canalele prin care vor fi montate cablurile vor avea o latime/adancime mai mica.
                          Pot face trecerea de la un perete la altul prin podea (acum podeaua este acoperita cu linoleum).

                          Daca o sa fie nevoie de proiect o sa fac si proiect.
                          Pana atunci vreau sa aflu care ar fi variantele de executie.
                          Cu multumiri pentru solutii.
                          Numai de bine
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • fanero
                            Living Legend
                            • 02.aug.2008
                            • 2107

                            Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                            Acesta este cablul care se poate ingopa in tencuiala?


                            Pretul este in jur de 4,3 lei/ml.
                            3 fire FY 2,5 mm costa cam 3,3 lei/ml.
                            Diferenta de pret nu este foarte mare si se monteaza mult mai usor (chiar si prin tub copex)
                            Ultima editare de fanero; 29.dec.2017, 11:33.

                            Comentariu

                            • Temelye
                              Living Legend
                              • 23.apr.2014
                              • 1395

                              Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                              In mod real, canale pt.tub de 13 sau 16 in pereti sau pardoseala(toate blocurile din prefabricate au peste placa de beton propriu zisa o incarcatura consistenta fie sapa, fie zgura si sapa peste) nu constitue o problema in a afecta rezistenta. La tavane e cu totul altceva. Nu merita riscurile.
                              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                              Comentariu

                              • Mircea G
                                Living Legend
                                • 14.ian.2007
                                • 12085

                                Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                                Postat în original de fanero
                                Puteti sa ma ajutati cu un telefon de contact pentru o firma/persoana care face astfel de lucrari (taiere canale in beton) in Bucuresti.
                                Vreau sa ma apuc de renovarea unei bucatarii si intentionez refacerea instalatiei electrice.
                                Peretii sunt din placi de beton armat.
                                Sint solutii mai moderne decit darimarea casei pt instalatia electrica .
                                Exista o banda plata care se monteaza in grosimea gletului , echivalent 2,5 ....
                                Adica se lipeste aia pe perete , se fac traseele si apoi se mai da un glet subtire ....
                                Instalatii verificari-revizii gaze

                                Comentariu

                                Procesare...