Taiere canale (santuri) in beton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1685

    Răspuns la: Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

    Postat în original de Temelye
    In mod real, canale pt.tub de 13 sau 16 in pereti sau pardoseala(toate blocurile din prefabricate au peste placa de beton propriu zisa o incarcatura consistenta fie sapa, fie zgura si sapa peste) nu constitue o problema in a afecta rezistenta. La tavane e cu totul altceva. Nu merita riscurile.
    Pardoseala mea este tavan pentru vecinul de dedesubt. În mod similar, pardoseala vecinului de deasupra este tavanul meu. Acea încărcătură de regulă nu este suficientă pentru înglobarea în ea a circuitelor electrice.
    Prin urmare, șlițuri în pardoseală sau în tavan = ACELAȘI LUCRU.
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1685

      Răspuns la: Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

      Postat în original de fanero
      @Cherubino
      Multumesc pentru raspuns si clarificari.

      Puteti sa imi spuneti cum ati face dvs. daca vi s-ar cere sa extindeti instalatia electrica a unei bucatarii la bloc din placi prefabricate din beton.

      Problema cu care ma confrunt este ca in bucatarie nu am decat o singura priza (din foto usa 2).
      Electrocasnicele incorporate (cuptor si plita pe gaz + hota), care vor fi montate impreuna cu mobilierul pe peretele opus (foto mobila 2), au nevoie fiecare de cate o priza/sursa de curent.
      In plus pe acelasi perete ar fi nevoie de o alimentare pentru un cuptor cu microunde si o cafetiera.

      Exista in magazine (gen Dedeman) cablu cu trei fire (masiv de cupru cu sectiunea de 2,5 mm) care poate fi ingropat in tencuiala.
      Ma gandesc ca astfel canalele prin care vor fi montate cablurile vor avea o latime/adancime mai mica.
      Pot face trecerea de la un perete la altul prin podea (acum podeaua este acoperita cu linoleum).

      Daca o sa fie nevoie de proiect o sa fac si proiect.
      Pana atunci vreau sa aflu care ar fi variantele de executie.
      Cu multumiri pentru solutii.
      Numai de bine
      Eu aș îngloba acel cablu special într-o șapă turnată pe pardoseală, sau aș face un tavan fals din polistiren de 2 cm în care aș îngloba cablul respectiv.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1342

        Răspuns la: Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

        Postat în original de Cherubino
        Pardoseala mea este tavan pentru vecinul de dedesubt. În mod similar, pardoseala vecinului de deasupra este tavanul meu. Acea încărcătură de regulă nu este suficientă pentru înglobarea în ea a circuitelor electrice.
        Prin urmare, șlițuri în pardoseală sau în tavan = ACELAȘI LUCRU.
        Poate nu am fost destul de clar. Placa de beton, prefabricatul armat sau cum vrem sa-l numim are undeva la 11-12cm grosime. Peste aceasta placa electricienii de pe vremea lui Ceausescu intindeau in crucis si curmezis acele intenguri (conductoare dublu izolate sub forma de panglica) Dupa ce terminau atit electricienii cit si altii care montau si altele prin interior, se turna sapa. Nu ati obsevat atunci cind ati demontat un toc de usa vechi de cind blocul ca acel toc era incastrat in sapa in partea de jos? Uneori direct sapa mai groasa, alteori se punea un strat de zgura si apoi o sapa nu asa groasa. Peste sapa se mai punea si mozaic asa ca in unele cazuri se putea depasi 5-7cm incarcatura. Orcum, eu nu am intilnit la blocuri incarcatura peste placa de rezistenta( planseul priopriu zis) mai subtire de 2-3cm. Deci, eu zic ca daca tai deasupra capului, in planseu, unde e efectiv placa e o mare problema, in schimb daca tai un canal de 2.5cm adincime sub picioare; in sapa-mozaicul ce o fi, nu e nici o problema.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • fanero
          Living Legend
          • 02.aug.2008
          • 2494

          Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

          Postat în original de Mircea G
          Sint solutii mai moderne decit darimarea casei pt instalatia electrica .
          Exista o banda plata care se monteaza in grosimea gletului , echivalent 2,5 ....
          Adica se lipeste aia pe perete , se fac traseele si apoi se mai da un glet subtire ....
          Si cum se cheama acea banda plata domnule Mircea G?
          Este cumva cablu YDYP 3X2.5
          Aveti "un talent" de a da solutii fara sa spuneti nimic.
          Va multumesc pentru punct de vedere.
          Nu ma ajuta la nimic.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12227

            Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

            In primul rind am vrut sa vad daca exista interes ....
            Daca nu exista , dupa cum vad , nici nu vad rostul sa mai dau informatii suplimentare amanuntite .
            Nu , nu este cablu si o banda de cca 1mm grosime , deci nu se sparg peretii , si se poate monta in glet , sub tapet , in adezivul de faianta .
            https://youtu.be/8sNHaI1o4lk ...pe piata romaneasca
            Informatiile nu ti se adreseaza ....
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • mbostangiu
              Membru Marcant
              • 31.dec.2011
              • 594

              Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

              Banda si modul respectiv de pozare nu sunt conforme cu normativele din Romania. Ramanem dupa parerea mea la solutiile clasice din care excludem totusi intenc-ul.
              “Quality means doing it right when no one is looking.”

              Comentariu

              • fanero
                Living Legend
                • 02.aug.2008
                • 2494

                Răspuns la: Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                Postat în original de Cherubino
                Eu aș îngloba acel cablu special într-o șapă turnată pe pardoseală, sau aș face un tavan fals din polistiren de 2 cm în care aș îngloba cablul respectiv.
                Va multumesc pentru raspuns.

                Comentariu

                • fanero
                  Living Legend
                  • 02.aug.2008
                  • 2494

                  Răspuns la: Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                  Postat în original de mbostangiu
                  Ramanem dupa parerea mea la solutiile clasice din care excludem totusi intenc-ul.
                  Puteti sa ne spuneti de ce excludem totusi intenc-ul?

                  Din ce am gasit pe net, daca nu vrei sa tai santuri in beton, singurele variante de extindere a instalatiei electrice (cu exceptia acelei benzi care se ingroapa in glet)
                  sunt cablu YDYP sau INTENC

                  Comentariu

                  • fanero
                    Living Legend
                    • 02.aug.2008
                    • 2494

                    Răspuns la: Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                    Postat în original de Mircea G
                    In primul rind am vrut sa vad daca exista interes ....
                    Daca nu exista , dupa cum vad , nici nu vad rostul sa mai dau informatii suplimentare amanuntite .
                    Nu , nu este cablu si o banda de cca 1mm grosime , deci nu se sparg peretii , si se poate monta in glet , sub tapet , in adezivul de faianta .
                    https://youtu.be/8sNHaI1o4lk ...pe piata romaneasca
                    Informatiile nu ti se adreseaza ....
                    Va multumim pentru raspuns, chiar daca se adreseaza numai unei parti ai membrilor forumului

                    Comentariu

                    • fanero
                      Living Legend
                      • 02.aug.2008
                      • 2494

                      Răspuns la: Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                      Ar mai fi de clarificat cateva aspecte:
                      Prizele pot fi montate sub tencuiala?
                      Gaurile pentru dozele de legatura afecteaza structura de rezistenta?

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12227

                        Răspuns la: Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                        Postat în original de mbostangiu
                        Banda si modul respectiv de pozare nu sunt conforme cu normativele din Romania. Ramanem dupa parerea mea la solutiile clasice din care excludem totusi intenc-ul.
                        Desigur , in Romania curentul circula in alt mod asa ca nu sint conforme . De fapt , cred ca mintea se conformeaza mai greu .
                        Puteti merge la firma care vinde asa ceva si sa cereti certificat de conformitate .
                        Intreb si eu , pt ce NU intencul ? Si asta s-a desconformizat(!) , sau ce draci are ????
                        @ fanero / informatia este pt toti , dar dupa cum vezi , deja s-au gasit bube si neconformitati !
                        Asta este , ramineti la varianta romaneasca cu darimatul peretilor , mizerie , moloz ...varianta "constructii" , la https://youtu.be/y7M1rXOefGQ ...A , si nu intenc ...ca are draci pe el .
                        Eu am vazut banda , si la cum arata , este ceva super ok .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • intransingentul
                          Membru Marcant
                          • 26.iul.2012
                          • 996

                          Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                          De cand sa inventat copex-ul si conductorul FY, a mai aparut ceva nou?
                          Poate trecem direct la aparatura alimentata wireless?
                          De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                          Comentariu

                          • mbostangiu
                            Membru Marcant
                            • 31.dec.2011
                            • 594

                            Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                            Banda acea pur si simplu ramane la conditia de "merge, s-aprinde becu". Dar cum se comporta in conditii care apar in realitate (shit happens) insa nu apar in clipurile de pe youtube:
                            - ce se intampla daca apare umezeala sau apa
                            - ce se intampla daca se zgarie superficial peretele in zona cu banda respectiva
                            - cum reactioneaza banda la suprasarcina sau scurtcircuit
                            - cum reactioneaza gletul daca se incalzeste banda
                            - cum arata peretele reparat ca in clipurile de pe youtube
                            - ce se intampla cand zugravesti
                            Ma opresc aici, cred ca e suficient.
                            Intenc-ul e o opinie personala. O sustin insa nu o bag pe gat la nimeni. Cine vrea, poate folosi, eu nu.
                            “Quality means doing it right when no one is looking.”

                            Comentariu

                            • intransingentul
                              Membru Marcant
                              • 26.iul.2012
                              • 996

                              Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                              Cred ca tot ce este nou este gandit sa faca munca mai usoara, rapida si fara interventii majore in viata, casa omului.
                              Faptul ca pui o pamblica subtire si ai legat o lampa cu un bec merge.
                              In video e perfect.
                              Perfect cred ca va fi si in privinta masini de spalat rufe, doar cred ca se iau si masuri de siguranta, ma gandesc la dimensionarea corecta a "conductorului"- pamblica.
                              Cred ca sa gandit altcineva inaintea noastra si la chestia asta.
                              Carcotasi sau nu, mergem inainte cu "maria sa" COPEXUL.
                              De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                              Comentariu

                              • Cherubino
                                Living Legend
                                • 10.iul.2006
                                • 1685

                                Răspuns la: Răspuns la: Taiere canale (santuri) in beton

                                Postat în original de fanero
                                Ar mai fi de clarificat cateva aspecte:
                                1. Prizele pot fi montate sub tencuiala?
                                2. Gaurile pentru dozele de legatura afecteaza structura de rezistenta?
                                1. Da.
                                2. Nu.
                                LARGO AL FACTOTUM

                                Comentariu

                                Procesare...