Rolul bateriei de condensatoare in compensarea factorului de putere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bogdan1
    Membru
    • 08.mai.2013
    • 125

    Rolul bateriei de condensatoare in compensarea factorului de putere

    Buna seara.Ma lovesc de o problema mai delicata.I_mi poate explica cineva rolul acestor baterii in cadrul instalatiilor industriale.Trebuie sa montez ceva de acest tip si as dori sa stiu exact rolul lui in cadrul instalatiei din intreprindere.Multumesc.
  • mbostangiu
    Membru marcant
    • 31.dec.2011
    • 595

    #2
    Răspuns la: Rolul bateriei de condensatoare an compensarea factorului de putere

    E mult prea vast subiectul pentru a putea fi explicat pe forum. Sfatul meu este sa incercati putina activitate autodidactica chiar si pe google si apoi sa reveniti cu intrebari punctuale.
    Cu stima.
    “Quality means doing it right when no one is looking.”

    Comentariu

    • uceniculgica
      Membru Marcant
      • 10.ian.2013
      • 573

      #3
      Răspuns la: Rolul bateriei de condensatoare in compensarea factorului de putere

      Postat în original de bogdan1
      Buna seara.Ma lovesc de o problema mai delicata.I_mi poate explica cineva rolul acestor baterii in cadrul instalatiilor industriale.Trebuie sa montez ceva de acest tip si as dori sa stiu exact rolul lui in cadrul instalatiei din intreprindere.Multumesc.
      energie reactivă este un efect fizic al bobinelor, condensatorilor, de a decala curentul electric de tensiunea electrică

      bateriile de condensatoare se monteaza pentru a elimina energia reactiva produsa de motoarele (bobine) electrice din instalatiile industriale, de ce? pentru ca energia reactiva a condensatorilor este invers ca la bobine, adica sinusoida curentului trece prin zero intai şi apoi sinusoida tensiunii

      energia reactiva nu este utila, nu poate fi consumata dar incarca reteaua, fiind produsa de consumator, trebuie platita, de aici solutia cu montarea bateriilor de condensatori, pentru a scadea pretul facturii

      Comentariu

      • bogdan1
        Membru
        • 08.mai.2013
        • 125

        #4
        Răspuns la: Rolul bateriei de condensatoare in compensarea factorului de putere

        Multumesc UCENICULGICA,gasisem eu ceva prin manualele de specialitate ceva,dar erau definitii tehnice si nu eram lamurit complet.Multumesc

        Comentariu

        Procesare...