Instalatie spoturi cu led

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • diavolos
    Incepator
    • 05.iun.2014
    • 3

    Instalatie spoturi cu led

    Am 25 de spoturi pe led, fiecare spot avand 4 x 1W fiecare. Alimentarea fiecarui spot se face prin led driver de 12-30 vdc / 330mah, 660 mah.
    Multe din transformatoare au inceput sa se arda astfel incat am renuntat la toate transformatoarele si am montat o sursa de calculator de 400 W.
    Problema este ca acum intensitatea spoturilor este mult mai slaba decat inainte.
    Ce pot face acum sa am intensitatea luminii mai puternica , apropiata de ceea dinainte.
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Răspuns la: Instalatie spoturi cu led

    Sursa dvs. initiala pt fiecare spot este o sursa de curent constant. Sursa de calculator este o sursa de tensiune constanta si de aici si diferentele. 4 led-uri de 1W intr-un spot sunt legate in serie si aveti nevoie de o sursa care sa asigure un curent constant in functie de tipul de LED folosit. Daca aveti leduri care necesita 300mA veti avea nevoie de o tensiune pe care sursa o regleaza automat in asa fel incat sa cada 300mA pe fiecare LED.

    Va recomand surse calitative MeanWell pentru spoturi sau spoturi mai moderne care inglobeaza direct si sursele de tensiune.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • diavolos
      Incepator
      • 05.iun.2014
      • 3

      #3
      Si atunci de cati mA trebuie s afie sursa si cati W ?

      Sa fie surse normale sau sursa in comutatie ?
      Ultima editare de Consultant electrice; 09.iun.2014, 23:00.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Răspuns la: Instalatie spoturi cu led

        Toate sursele de acest fel, pentru aceasta aplicatie sunt in comutatie. Curentul constant este in functie de tipul de led-uri folosite, ce suporta ele. Ati vehiculat doua valori 330mA si 660mA - nu se intelege din formularea dvs. care cum sunt. Notatia corecta este mA nu mAh ca nu vorbim de acumulatori.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Răspuns la: Instalatie spoturi cu led

          Reveniti eventual cu o poza cu spoturile respective si o poza cu eticheta de la sursele de alimentare originale.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • diavolos
            Incepator
            • 05.iun.2014
            • 3

            #6
            Răspuns la: Instalatie spoturi cu led

            I-am dat de cap problemei.
            Pentru cele 25 de spoturi am nevoie de o sursa in comutatie de 14.5 v 10A

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Răspuns la: Instalatie spoturi cu led

              Cum ati ajuns la aceste valori?
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              Procesare...