Tensiunea de izolatie vs. tensiunea de lucru la cabluri

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • iulian01
    Incepator
    • 20.iun.2014
    • 1

    Tensiunea de izolatie vs. tensiunea de lucru la cabluri

    Salutare tuturor,

    Din surse neoficiale, am inteles ca tensiunea de izolatie a unui cablu electric trebuie sa fie minim de doua ori mai mare decat tensiunea de lucru. De exemplu, cele mai uzuale cabluri (pentru utilizare rezidentiala) au tensiunea de izolatie de 500V, deci pot sa alimentez un consumator la 230V. In mediu industrial, daca alimentez consumatori la 400V, mai am voie sa folosesc cabluri care au tensiunea de izolatie 500V, sau trebuie sa le aleg pe cele care au tensiunea de izolatie 1000V? Este specificat acest lucru undeva?
  • Turb0
    Incepator
    • 01.iul.2012
    • 8

    #2
    Răspuns la: Tensiunea de izolatie vs. tensiunea de lucru la cabluri

    Pentru 400V trebuie sa folosesti cabluri de 0,6/1kV.

    Comentariu

    • GeorgeTrisina
      Membru Marcant
      • 27.sep.2012
      • 747

      #3
      Răspuns la: Tensiunea de izolatie vs. tensiunea de lucru la cabluri

      Postat în original de iulian01
      Salutare tuturor,

      Din surse neoficiale, am inteles ca tensiunea de izolatie a unui cablu electric trebuie sa fie minim de doua ori mai mare decat tensiunea de lucru. De exemplu, cele mai uzuale cabluri (pentru utilizare rezidentiala) au tensiunea de izolatie de 500V, deci pot sa alimentez un consumator la 230V. In mediu industrial, daca alimentez consumatori la 400V, mai am voie sa folosesc cabluri care au tensiunea de izolatie 500V, sau trebuie sa le aleg pe cele care au tensiunea de izolatie 1000V? Este specificat acest lucru undeva?
      Toate cablurile folosite pt tensiunile de 230/400V, vor avea tensiunea de incercare inscriptionata pe ele la 0,6KV/1KV
      Cablurile a caror tensiune de incercare este de 250V sunt numai cabluri pt curenti slabi. Acestea se pot folosi max pana la 100V
      Tensiunea megohmetrului pt rezistenta de izolatie este de 500 - 1000V

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Răspuns la: Tensiunea de izolatie vs. tensiunea de lucru la cabluri

        Ca sa concluzionez eu NU! Cablurile in aplicatiile industriale se aleg tinand cont de mai multe conditii. La tensiune acum depinde daca este alternativ sau continuu. Uzual in datele tehnice ale cablurilor apare domeniul de utilizare, domeniul de temperatura, tensiunea nominala (gen 0,6/1kV), tensiunea de incercare (4kV de exemplu pt. nominala 0,6/1kV), sarcina maxima si raza minima de curbura cat si rezistenta izolatiei. In domeniul tensiunii nominale 300/500 V, tensiunea de incercare este cam de 2kV
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        Procesare...