Ce reprezinta "Componenta concurentiala CPC" la factura de trifazic

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • costinell_mc
    Membru Marcant
    • 30.iul.2011
    • 347

    Ce reprezinta "Componenta concurentiala CPC" la factura de trifazic

    Am aproape 100 ron + tva facturat "Componenta concurentiala CPC" la factura de trifazic
    Stiti ce reprezinta?
    Sunt mai multe acccize si componente decat consum efectiv...
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2210

    #2
    Răspuns la: Ce reprezinta "Componenta concurentiala CPC" la factura de trifazic

    "Componenta CPC reprezintă mecanismul prin care achiziţia energiei se face la preţuri concurenţiale în scopul
    liberalizării totale a pieţei de energie. Acest element se calculează în baza unei metodologii aprobate prin ordin al
    preşedintelui Autorităţii Naţionale de Reglementare în Domeniul Energiei şi se va aplica pentru consumul de energie
    electrică activă înregistrat de locurile dumneavoastră de consum începând cu data de 1 septembrie 2012."
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • costinell_mc
      Membru Marcant
      • 30.iul.2011
      • 347

      #3
      Răspuns la: Ce reprezinta "Componenta concurentiala CPC" la factura de trifazic

      PE ROMANESTE?
      am vazut ca este taxata ca si kwh - vreo 240 kwh
      dar ce reprezinta in fapt?
      ai cui sunt kilowatii aia? de ce ii platesc eu?
      s-a debransat cineva de la enel si lucreaza cu alti furnizori de energie?
      m-am saturat de hotii astia
      cosnum 150 lei si platesc 380 lei

      Comentariu

      • cotycla
        Membru
        • 01.nov.2012
        • 130

        #4
        Răspuns la: Ce reprezinta "Componenta concurentiala CPC" la factura de trifazic

        CPC se calculeaza procentual din Energia activa(varf, normal si gol), tariful CPC fiind calculat de ANRE.
        Ex pt CPC = 20%
        100 Kwh consumati =(80 Kwh x tarif reglementat)+(20 Kwh x tarif CPC)

        Comentariu

        • GeorgeTrisina
          Membru marcant
          • 27.sep.2012
          • 748

          #5
          Răspuns la: Ce reprezinta "Componenta concurentiala CPC" la factura de trifazic

          Postat în original de cotycla
          CPC se calculeaza procentual din Energia activa(varf, normal si gol), tariful CPC fiind calculat de ANRE.
          Ex pt CPC = 20%
          100 Kwh consumati =(80 Kwh x tarif reglementat)+(20 Kwh x tarif CPC)
          Si ce crezi ca taxa asta e ca sa vina in sprijinul clientilor?
          Eu zic ca da. Ajuta clientul sa-si goleasca mai bine buzunarul si sa nu mai tina banii la "ciorap"

          Comentariu

          • cotycla
            Membru
            • 01.nov.2012
            • 130

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Ce reprezinta "Componenta concurentiala CPC" la factura de tr

            taxa CPC este inventata pt a se elimina tarifele reglementate (cele cu varf, normal si gol) unde pretul energiei este mai ieftina noaptea si inafara orelor de varf

            Tarif CR =0,3634 lei/Kwh
            Tarif CR3= 0,2153 lei/Kwh in zona de gol( 21:00-8:00 si in weekend)

            Comentariu

            • GeorgeTrisina
              Membru marcant
              • 27.sep.2012
              • 748

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Ce reprezinta "Componenta concurentiala CPC" la factura de tr

              Postat în original de cotycla
              taxa CPC este inventata pt a se elimina tarifele reglementate (cele cu varf, normal si gol) unde pretul energiei este mai ieftina noaptea si inafara orelor de varf

              Tarif CR =0,3634 lei/Kwh
              Tarif CR3= 0,2153 lei/Kwh in zona de gol( 21:00-8:00 si in weekend)

              https://www.efts.ro/index.php?task=c...tarife_casnici
              Pai tariful asta diferentiat tot nu e eliminat.
              Uite la mine in factura imi apare:
              Taxa rezervare, abonament, CPC si consum energie activa. Pai cum vine asta? Din link-ul aratat de tine, la care tarif ma incadrez eu? CR sau CI sau si una si alta?
              Iti spun eu CPC-ul este excplicat intr-un limbaj de lemn si se invarte in jurul cozii.

              Comentariu

              • cotycla
                Membru
                • 01.nov.2012
                • 130

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Ce reprezinta "Componenta concurentiala CPC" la f

                Pt firme s-au eliminat tarifele reglementate incepand cu 1 ian 2014...CPC-ul a ajuns la 100%

                de la 1 ian 2018 o sa se elimine si pt casnici, tariful va fi egal cu CPC.......deocamdata procentul pana la 1 ian 2015 va fi 30%, urmand.....40%...50%....x..100%.

                vezi linkul de jos ....
                De 4 luni agentii economici platesc deja o componenta de 15% din cantitatea energie electrice (ee) consumata cu un pret rezultat din achizitia directa de catre furnizorii impliciti de pe piata conc…


                Oricum ANRE am observat ca tinde sa protejeze consumatorii casnici, in defavoarea celor noncasnici........asa ca probabil prin 2015 tariful CPC o sa scada cu vreo 30% pt ca firmele au incheiat deja contracte de furnizare pe piata concurentiala si nu mai depinde de CPC

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1688

                  #9
                  Răspuns la: Ce reprezinta "Componenta concurentiala CPC" la factura de trifazic

                  Singura chestie pe care o inteleg din discutia asta este ca platim niste bani (si nu putini!) "de-amboulea" la furnizorii de electricitate. Eu platesc 178 de lei pentru 2 luni de consum, din care doar vreo 120 reprezinta valoarea efectiva a energiei active consumate.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • mbostangiu
                    Membru marcant
                    • 31.dec.2011
                    • 595

                    #10
                    Răspuns la: Ce reprezinta "Componenta concurentiala CPC" la factura de trifazic

                    De fapt lucrurile nu sunt chiar asa grave cum spun unii dar sunt totusi destul. Din factura mea constat ca 30% din energia consumata o platesc cu tariful CPC iar restul de 70% platesc tariful reglementat. Tariful CPC e cu aproximativ 10% mai mare decat tariful reglementat ceea ce face ca factura sa creasca constant pana cand tariful reglementat va fi inlocuit 100% de tariful CPC moment la care vom plati energia cu aproape 10% mai mult.
                    In schimb atunci vom fi liberi sa alegem furnizorul de energie si mai avem si speranta ca odata cu eliminarea monopolului pe care il are acum furnizorul lucrurile se vor schimba in bine.
                    “Quality means doing it right when no one is looking.”

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #11
                      Răspuns la: Ce reprezinta "Componenta concurentiala CPC" la factura de trifazic

                      Noi cam traim din sperante de muult timp incoace! Eu m-am saturat la orice e cu speranta, nimic concret. Problema este ca doar teoretic vei avea dreptul sa alegi si nu toti furnizorii se vor incurca sa faca oferte si sa accepte consumatorii casnici. E greu si la internet sa treci de la un furnizor la altul si cand tragi linie tot pe acolo esti, la electricitate va fi si mai greu.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • mbostangiu
                        Membru marcant
                        • 31.dec.2011
                        • 595

                        #12
                        Răspuns la: Ce reprezinta "Componenta concurentiala CPC" la factura de trifazic

                        Eu ma uit in mai multe locuri si vad urmatoarele:
                        1. In curtea noastra: consumatorii eligibili care au ales alt furnizor decat cel implicit (de ultima optiune) au putut negocia tarife mai bune decat tarifele reglementate, ceea ce inseamna in opinia mea ca tariful CPC e doar o gogoasa umflata de furnizori cu binecuvantarea ANRE si ca in realitate tariful stabilit de concurenta va fi mai mic decat cel reglementat (poate ANRE a vrut sa le ofere furnizorilor un avans de 10% pentru negocieri).
                        2. In curtea vecinilor: am un var in Italia care abia asteapta intreruperi in alimentarea cu energie electrica, ca sa mai ceara compensari de la furnizor. In mod sigur avansul acela de 10% oferit generos de ANRE va face ca furnizorii sa fie foarte interesati de casnici, cu atat mai mult cu cat casnicii reprezinta o felie foarte importanta din tort (sau coliva in cazul nostru ca e de pomana).
                        3. Tot in curtea noastra dar la televizor si constat ca intradevar la noi e posibil orice si ca ''paznicii oilor au o a doua slujba ca lupi''.

                        Cu toate acestea eu personal ma incapatanez sa sper... in continuare.
                        “Quality means doing it right when no one is looking.”

                        Comentariu

                        Procesare...