Fibra optica in apartament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cpypst
    Incepator
    • 25.mai.2014
    • 12

    Fibra optica in apartament

    Salut,

    In momentul de fata refac instalatia electrica pentru un apartament, iar traseele de cablu (inclusiv UTP/FTP) vor fi trase prin pereti. Router-ul nu va fi langa usa de la intrare, ci intr-un tablou aflat intr-o debara. Intentionez sa trag de la usa de la intrare pana la acel tablou si fibra optica, pentru situatia in care peste cativa ani, providerul va furniza servicii prin fibra pana la router. La usa de la intrare va ramane doar o doza in care sa vina providerul cu cablurile necesare (coaxial, UTP sau fibra). Pot face acest lucru acum, pentru a nu sparge traseele (sau monta aparent fibra) mai tarziu?

    Daca da, ce tip de fibra este recomandat? Multumesc.
  • bgd_stanescu
    Membru
    • 18.dec.2009
    • 205

    #2
    Răspuns la: Fibra optica in apartament

    Cel mai bine e sa pui un copex gros (eu as recomanda mai multe) de la usa pana la debara si in felul asta poti sa ai fibra de la provider pana la router fara intrerupere. Eu asa am - stau la casa si la Digi daca stai la casa iti aduce fibra pana in casa la echipamentul lor.

    Comentariu

    • Scifficus
      Membru Marcant
      • 23.iun.2013
      • 857

      #3
      Răspuns la: Fibra optica in apartament

      Ai tu fibra optica pana in casa?

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        #4
        Răspuns la: Fibra optica in apartament

        La digi asa este intr adevar , iti aduce in casa pana unde zici tu .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • RaspoElectric
          Membru Marcant
          • 17.feb.2009
          • 707

          #5
          Răspuns la: Fibra optica in apartament

          Si eu am firbra optica pana in podul casei,intr-un tablou metalic si antenele de la router sunt scoase printr-o fanta din tablou.
          Are viteza foarte buna RDS.
          Are raza de semnal cca 15 m,suficient cat sa ma conectez de oriunde din casa,plus un UTP tras pana in birou pt imprmanta.
          Cu respect ... Ovi
          Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

          Comentariu

          • gmtiby
            Living Legend
            • 24.oct.2008
            • 1192

            #6
            Răspuns la: Fibra optica in apartament

            Postat în original de cpypst
            Salut,

            In momentul de fata refac instalatia electrica pentru un apartament, iar traseele de cablu (inclusiv UTP/FTP) vor fi trase prin pereti. Router-ul nu va fi langa usa de la intrare, ci intr-un tablou aflat intr-o debara. Intentionez sa trag de la usa de la intrare pana la acel tablou si fibra optica, pentru situatia in care peste cativa ani, providerul va furniza servicii prin fibra pana la router. La usa de la intrare va ramane doar o doza in care sa vina providerul cu cablurile necesare (coaxial, UTP sau fibra). Pot face acest lucru acum, pentru a nu sparge traseele (sau monta aparent fibra) mai tarziu?

            Daca da, ce tip de fibra este recomandat? Multumesc.
            Salut,
            Cel mai bine ar fi sa pui tub bergman, si cu cat mai putine coturi, pt a se evita lipirea fibrei optice de catre cei de RDS, oricum, daca iti vor aduce fibra in casa, o vor baga direct in mediaconvertorul lor, si dupa aceea vei face legatura cu al tau. Vezi ca au decat un singur port gigabit, restul de 3 sunt de 100 Mb.

            Bafta

            Comentariu

            • bgd_stanescu
              Membru
              • 18.dec.2009
              • 205

              #7
              Răspuns la: Fibra optica in apartament

              Postat în original de Scifficus
              Ai tu fibra optica pana in casa?
              Da, dupa cum au zis si ceilalti.
              Cand m-am mutat la casa mi-au tras de pe stalp pana la casa; acolo mi-au lasat o rezerva de 15m, ca nu stiam unde o sa fie pozitia finala a routerului. Acum am tub (copex) de la locul in care intra fibra in pod pana la locul unde am routerul -> daca schimb furnizorul e foarte simplu sa trag alte fire prin copex.

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Răspuns la: Fibra optica in apartament

                Cred ca va mai dura ceva pana sa vina cu fibra si in fiecare apartament de bloc, sistemul se practica in general la case. Nu stiu daca merita complicatia. Daca ai loc destul sa pui acel GPON + routerul + cablaraie, transformatoare etc cea mai buna solutie este cea descrisa mai sus cu tub in care sa intrii lejer cu fibra pe care ti-o vor monta cei de la cablu.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • cpypst
                  Incepator
                  • 25.mai.2014
                  • 12

                  #9
                  Răspuns la: Fibra optica in apartament

                  Ce tip de cablu de fibra foloseste RDS in prezent (ce aduce la usa - la cei de la casa)?

                  Comentariu

                  • doors
                    Incepator
                    • 21.iun.2011
                    • 23

                    #10
                    Răspuns la: Fibra optica in apartament

                    Deja cei de la rds sunt cu fibla pe scara la fecare etaj , nus ce vor sa faca sa o dea in fiecare ap. sau dintr-un mediacomvertor or sa dea pe cupru.
                    Cert este Cpypst ca pr tine nu trebuie sa te intreseze tipul de cablu fibra sau ce pun ei , ci doar sa ai un copex generos undeva la 25mm sau 30mm si cu siguranta ai sa bagi in casa ce or sa iti dea ei pe orice tip de fibre cabluri .
                    asa mi-am facut eu am pus copex si nu ma doare capu , sa nu faci prea multe coturi si sa nu fie in 90 grade, curbele usoare

                    Comentariu

                    Procesare...