Inlocuitor intrerupator

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • andreiionut
    Incepator
    • 04.feb.2015
    • 3

    Inlocuitor intrerupator

    Buna ziua,

    Vreau sa inlocuiesc un intrerupator de la baie cu ceva butoane de genul http://ro.farnell.com/arcolectric-sw...ck-i/dp/186764 .
    Vreau sa fac asta din cauza ca am o usa glisanta la baie care atunci cand este deschisa loveste intrerupatorul actual (un intrerupator normal).
    Este posibil asa ceva sau trtebuie sa modific butonul pt a rezista unui curent mai puternic ?
    A mai facut cineva asa ceva sau aveti alternative la care nu m-am gandit ?

    Multumesc anticipat
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6867

    #2
    Răspuns la: inlocuitor intrerupator

    Butonul respectiv este pt instalatii auto - nu e bun ;
    la asa ceva v ati gandit ? http://www.senzorshop.ro/senzori-de-...FWoOwwodO1IABQ
    Ultima editare de coby; 04.feb.2015, 14:32.
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • sisica_si
      Membru Marcant
      • 19.dec.2013
      • 937

      #3
      Răspuns la: inlocuitor intrerupator

      Merge fara probleme.
      Are aceleasi caracteristici cu un intrerupator normal.

      Comentariu

      • Scifficus
        Membru Marcant
        • 23.iun.2013
        • 857

        #4
        Răspuns la: inlocuitor intrerupator

        Genul ala de butoane le gasesti pe filtre de cafea, espresoare, fierbatoare apa, etc, ca atare cred ca pot sa tina in frau nitica lumina, ca doar nu o avea nocturna de stadion in baie.

        Comentariu

        • Negulescu Corneliu
          Membru Marcant
          • 27.iun.2004
          • 840

          #5
          Răspuns la: inlocuitor intrerupator

          Daca nu mint aia, putin probabil, la informarea asupra caracteristicilor :
          Contact Current Max: 10A
          Contact Voltage AC Nom: 250V

          Deci, fara probleme !
          Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

          Comentariu

          • Paulorossi
            Membru
            • 24.aug.2010
            • 271

            #6
            Răspuns la: Inlocuitor intrerupator

            Faptul ca usa glisanta loveste intrerupatorul este deja dubios.Oare cine te-a sfatuit sa pui intrerupatorul in zona de umezeala,nu te gandesti la siguranta?Chiar daca ai intrerupator in baie ,acesta trebui sa fie amplasat in zona cea mai putin expusa umiditatii sau cea mai ferita de anumite potentiale avarii care ar duce la "inundarea intrerupatorului".In plus intrerupatorul chiar daca e montat in baie trebuie sa fie minim IP55
            Apoi,butonu pe care l-ai recomandat cum o sa-l fixezi in sistemul tau acual?N-am vazut niciun adaptor pt el care se poate fixa in siguranta in dozele de aparat.

            Comentariu

            • andreiionut
              Incepator
              • 04.feb.2015
              • 3

              #7
              Răspuns la: Inlocuitor intrerupator

              Multumesc pentru raspunsuri.
              Intrebarea urmatoare ar fi: oare acest tip de buton o fi acelasi cu un buton care arata la fel de la magazinul de electronice din orasul meu ? Pot sa-mi dau seama cumva (in afara de intrebat vanzatorul) ?

              Postat în original de Paulorossi
              Faptul ca usa glisanta loveste intrerupatorul este deja dubios.Oare cine te-a sfatuit sa pui intrerupatorul in zona de umezeala,nu te gandesti la siguranta?Chiar daca ai intrerupator in baie ,acesta trebui sa fie amplasat in zona cea mai putin expusa umiditatii sau cea mai ferita de anumite potentiale avarii care ar duce la "inundarea intrerupatorului".In plus intrerupatorul chiar daca e montat in baie trebuie sa fie minim IP55
              Apoi,butonu pe care l-ai recomandat cum o sa-l fixezi in sistemul tau acual?N-am vazut niciun adaptor pt el care se poate fixa in siguranta in dozele de aparat.
              Dubios nedubios asta este situatia. Am o usa glisanta care are pe margine o perie ce "matura" intrerupatorul. Intrerupatorul nu este in baie este in exterior deci in afara zonei de umezeala (am scris intrerupatorul de la baie nu din baie). Sistem de prindere de cumparat pt un buton de tipul asta nu am vazut nici eu dar nu mi-ar fi prea greu sa fac ceva semi-improvizat.
              De asta am si intrebat poate altii au alte idei decat am eu. multumesc.

              Comentariu

              • uceniculgica
                Membru Marcant
                • 10.ian.2013
                • 573

                #8
                Răspuns la: Inlocuitor intrerupator

                daca permite situatia, eu as ingropa actuala doza ca la montarea intrerupatorului acesta sa fie la fata peretelui, cu putina indemanare cred ca ar iesi ok

                Comentariu

                • spik1
                  Living Legend
                  • 20.apr.2012
                  • 2342

                  #9
                  Răspuns la: Inlocuitor intrerupator

                  Solutii sunt destule, numai posibilitatile tehnice ale fiecaruia sunt limitate.

                  Comentariu

                  • andreiionut
                    Incepator
                    • 04.feb.2015
                    • 3

                    #10
                    Răspuns la: Inlocuitor intrerupator

                    m-am gandit si eu la varianta sapat putin ca sa duc tot intrerupatorul mai adans in perete insa acolo se afla o grinda de rezistenta si nu sunt sigur cat as reusi adancirea.

                    Comentariu

                    • sisica_si
                      Membru Marcant
                      • 19.dec.2013
                      • 937

                      #11
                      Răspuns la: Inlocuitor intrerupator

                      La 12.5 mm adancime nu este problema de ingropat.
                      Sa il fixezi este cat se poate de simplu.
                      O bucata de plexic gaurita la 20.2 cat are intrerupatorul diametru si 2 cleme de la un intrerupator normal pentru fizare in dulie.
                      Sau schimbata dulia cu una care are gauri pregatite pentru suruburi exterioare.
                      In PDF-ul de langa caracteristici gasiti si dimensiunile lui.



                      Exemplu de doza in care poti fixa plexicul.



                      Asta o ingropi cat sa ramana intrerupatorul la nivelul zidului.
                      Daca vrei sa ingropi decat plexicul in doza poti adanci cele 4 gauri in care intra suruburile.

                      Comentariu

                      • sisica_si
                        Membru Marcant
                        • 19.dec.2013
                        • 937

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Inlocuitor intrerupator

                        Postat în original de andreiionut
                        Intrebarea urmatoare ar fi: oare acest tip de buton o fi acelasi cu un buton care arata la fel de la magazinul de electronice din orasul meu ? Pot sa-mi dau seama cumva (in afara de intrebat vanzatorul) ?
                        Teaoretic ar trebui sa fie scrise caracteristicile pe corpul intrerupatorului sau pe ambalaj.
                        Daca nu sunt scrise cauta in alta parte.

                        Comentariu

                        • sisica_si
                          Membru Marcant
                          • 19.dec.2013
                          • 937

                          #13
                          Răspuns la: Inlocuitor intrerupator

                          Postat în original de Paulorossi
                          Faptul ca usa glisanta loveste intrerupatorul este deja dubios.
                          De ce sa fie dubios?
                          Orice intrerupator iese peste nivelul peretelui si usa glisanta tre sa fie cat mai aproape de perete.
                          De o situatie asemana toare ma lovesc si eu intre bucatarie si hol, dar pot fixa intrerupatorul pe latime peretelui.

                          O alta solutie pentru colegul ar fi un intrerupator cu sfoara.
                          Fixat la iesirea sau chiar in doza distribuitoare si sa ii coboare sfoara sau un lant in jos.
                          Asa scapa de intrerupator si astupa doza.



                          Cum zicea un coleg mai sus solutii sunt, depinde limitarea fiecaruia.

                          Comentariu

                          • Cherubino
                            Living Legend
                            • 10.iul.2006
                            • 1685

                            #14
                            Răspuns la: inlocuitor intrerupator

                            Postat în original de coby
                            Butonul respectiv este pt instalatii auto - nu e bun
                            Eu cred ca, dimpotriva, avand la datele tehnice 10 A si 250 V, este foarte bun.
                            LARGO AL FACTOTUM

                            Comentariu

                            Procesare...