Imbinarea firelor electrice

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • mbostangiu
    Membru Marcant
    • 31.dec.2011
    • 594

    #16
    Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

    Eu sunt sceptic în ceea ce privește clemele cu arc și chiar și clemele cu șurub. La conexiuni cel mai important este sa asiguri o suprafață de contact cât mai mare și un contact cât mai solid dpdv mecanic dar și durabil. Pana una alta "ce-i în mâna nu-i minciuna" cositorirea a trecut proba timpului cu bine așa încât rămâne prima și principala opțiune în zona aceasta de secțiuni.
    “Quality means doing it right when no one is looking.”

    Comentariu

    • Jan
      Membru
      • 06.iul.2006
      • 176

      #17
      Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

      Stati linistit @cherubino, nimeni nu va vrea raul, daca doriti sa cositoriti este alegerea dvs. ceva mai multa moderatie insa, ar fi de apreciat.
      "Ultimele ragnete" in domeniu au o varsta pe care dvs, din pacate, inca nu o aveti…. si da, acesti conectori wago sint foarte buni, ca va place sau nu!

      Comentariu

      • Scifficus
        Membru Marcant
        • 23.iun.2013
        • 857

        #18
        Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

        Desfaceti o clema wago si incercati sa indoiti una din aripioarele tip arc ce tin firul pe pozitie.

        Comentariu

        • uceniculgica
          Membru Marcant
          • 10.ian.2013
          • 573

          #19
          Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

          Postat în original de Scifficus
          Desfaceti o clema wago si incercati sa indoiti una din aripioarele tip arc ce tin firul pe pozitie.
          ete ca nemtii nu-si mai fac probleme cu asta, in D si nu numai sunt folosite pe scara larga si nu vad feedback negativ

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1685

            #20
            Răspuns la: Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

            Postat în original de Jan
            "Ultimele ragnete" in domeniu au o varsta pe care dvs, din pacate, inca nu o aveti…
            Stimate coleg de forum, eu in luna iunie voi implini 48 de ani, asta ca sa nu mai credeti ca stati de povesti pe forum cu vreun adolescent imberb. Nu cred ca puteti gasi vreo lipsa de moderatie in ceea ce am scris mai sus si, in general, in tot ceea ce am scris in acest forum in 9 ani de activitate ca membru al sau. Observ ca dumneavoastra sunteti cam vehement si mi-as permite sa va intreb daca aveti cumva vreun interes (altul decat cel al unui simplu utilizator multumit de calitatea produsului pe care-l utilizeaza) in promovarea acestei tehnici, avand in vedere si link-ul cu iz clar de reclama pe care l-ati postat la mesajul nr. 11. N-ar fi rau ca un moderator sau administrator al forumului sa investigheze acest lucru. In ceea ce ma priveste, va pot asigura ca nu sunt actionar la niciun producator de fludor si colofoniu, iar polemica cu dvs. pe tema asta va inceta in acest moment, indiferent de (eventuala) replica pe care o veti da mesajului meu
            Va salut cu respect.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1685

              #21
              Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

              Fiindca se vorbeste in acest topic despre imbinarea firelor electrice, imi permit sa pun si eu un filmulet in sprijinul celor care inca mai cred in lucrul traditional bine facut. Se pare ca nu numai in Romania mai sunt astfel de meseriasi, ci si prin "tarile calde":
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • Jan
                Membru
                • 06.iul.2006
                • 176

                #22
                Răspuns la: Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

                Postat în original de Cherubino
                Stimate coleg de forum, eu in luna iunie voi implini 48 de ani, asta ca sa nu mai credeti ca stati de povesti pe forum cu vreun adolescent imberb. Nu cred ca puteti gasi vreo lipsa de moderatie in ceea ce am scris mai sus si, in general, in tot ceea ce am scris in acest forum in 9 ani de activitate ca membru al sau. Observ ca dumneavoastra sunteti cam vehement si mi-as permite sa va intreb daca aveti cumva vreun interes (altul decat cel al unui simplu utilizator multumit de calitatea produsului pe care-l utilizeaza) in promovarea acestei tehnici, avand in vedere si link-ul cu iz clar de reclama pe care l-ati postat la mesajul nr. 11. N-ar fi rau ca un moderator sau administrator al forumului sa investigheze acest lucru. In ceea ce ma priveste, va pot asigura ca nu sunt actionar la niciun producator de fludor si colofoniu, iar polemica cu dvs. pe tema asta va inceta in acest moment, indiferent de (eventuala) replica pe care o veti da mesajului meu
                Va salut cu respect.
                Aici m-ati prins!
                http://www.elektronikpraxis.vogel.de...ticles/325261/ "1951 kam die erste Federklemme auf den Markt...."
                Deja ardem lumina zilei degeaba asa ca va doresc mult succes in continuare!
                Ultima editare de Jan; 17.mar.2015, 07:54.

                Comentariu

                • Scifficus
                  Membru Marcant
                  • 23.iun.2013
                  • 857

                  #23
                  Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

                  Postat în original de uceniculgica
                  ete ca nemtii nu-si mai fac probleme cu asta, in D si nu numai sunt folosite pe scara larga si nu vad feedback negativ
                  Probabil nu ai inteles sensul afirmatiei mele. Si nici nu esti atent la firul discutiei.

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1685

                    #24
                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

                    Postat în original de Jan
                    ... va doresc mult succes in continuare!
                    Fara niciun fel de ironie, va doresc si eu cu toata sinceritatea acelasi lucru si, cine stie, poate mai facem schimb de idei (sau polemici, de ce nu?) si in alte subiecte de pe forum.
                    Cu respect
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • kelloo
                      Incepator
                      • 13.mai.2012
                      • 45

                      #25
                      Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

                      eu vad ca v-ati aprins degeaba .....parerea mea ,si o sustin,este ca s-a ajuns aici deoarece inca se mai fac instalatii electrice cu doze de ramificatii.daca s-ar face instalatii su alimentari direct in doza aparatului si s-ar tine cont de cite legaturi trebuie facute in acea doza(adica sa nu vii cu 3 cabluri in doza sau ami multe )s-ar reduce nr de conexiuni si contacte imperfecte ....de ex. folosind aparataj busch jaeger(https://www.busch-jaeger.de/en/products/)nu se ajunge la asa ceva....cu respect!
                      Daca nu ai scule, mai bine nu te apuca de treaba.

                      Comentariu

                      • kelloo
                        Incepator
                        • 13.mai.2012
                        • 45

                        #26
                        Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

                        A si era sa uit ...tot tabloul cu circuitele auxiliare(alimentari ventilatie ,centrale fum ,iluminat casa scarii si holuri,iluminat exterior ,alim.interfoane ,circuite prize mono si trifazice,iluminat si prize garaj, etc,etc ) ale unui bloc cu 460 de camere sunt realizare prin asa zisa metoda ,, DE INFINGERE''singura conexiune strinsa la surubelnita a circuitelor fiind cea a alimentarii generale(5x16Cu).Deci neamtul nu se teme de legaturile WAGO fie ele cleme sau riglete.
                        Cu respect!
                        Daca nu ai scule, mai bine nu te apuca de treaba.

                        Comentariu

                        • GeorgeTrisina
                          Membru Marcant
                          • 27.sep.2012
                          • 747

                          #27
                          Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

                          Am impresia ca avem cativa colegi pe aici care sunt distribuitori WAGO si vor prin orice mijloace sa ne corupa in a utiliza componente WAGO. Ei bine de la mine nu aveti aceasta sansa. Fiecare foloseste ce vrea, numai sa iasa lucru de calitate.

                          Comentariu

                          • kelloo
                            Incepator
                            • 13.mai.2012
                            • 45

                            #28
                            Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

                            Postat în original de GeorgeTrisina
                            Am impresia ca avem cativa colegi pe aici care sunt distribuitori WAGO si vor prin orice mijloace sa ne corupa in a utiliza componente WAGO. Ei bine de la mine nu aveti aceasta sansa. Fiecare foloseste ce vrea, numai sa iasa lucru de calitate.
                            eu unul nu am nici o legatura cu asa ceva (distribuirea clemelor wago)pur si simplu spun si eu ceea ce fac si ce am vazut pe la altii.....dar vorba ta ...fiecare face ce vrea si important e sa iasa cum trebuie si perfect functional...
                            Daca nu ai scule, mai bine nu te apuca de treaba.

                            Comentariu

                            • uceniculgica
                              Membru Marcant
                              • 10.ian.2013
                              • 573

                              #29
                              Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

                              Postat în original de GeorgeTrisina
                              Am impresia ca avem cativa colegi pe aici care sunt distribuitori WAGO si vor prin orice mijloace sa ne corupa in a utiliza componente WAGO.
                              ai o impresie gresita si, din pacate, o mare lipsa de intelegere si, iar din pacate, nu esti singurul

                              nu va obliga nimeni sa folositi o metoda alternativa la cositorire, de asemenea nu vad rostul blamarii unui produs care, dupa parerea mea si nu numai este ok

                              Comentariu

                              • mbostangiu
                                Membru Marcant
                                • 31.dec.2011
                                • 594

                                #30
                                Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

                                @uceniculgica
                                Am recitit posturile și trag concluzia ca folosiți un cuvânt nepotrivit. Nu a blamat nimeni clemele sunt doar unii care le prefera și unii care prefera altceva. Hai sa rămânem constructivi și profesioniști.
                                Părerea mea este ca suprafață de contact oferită de clemele Wago este mult inferioară și în plus siguranța mecanica a conexiunii pe mine nu m-a convins. Puteți spune ca sunt de moda veche însă rămân la "prefer sa nu folosesc clemele Wago" și scuzați-mă în aceste condiții nici nu as putea recomanda cuiva aceasta tehnologie.

                                Referitor la clipul cu 100 A este impresionant însă dacă vrem sa fim imparțiali și cu picioarele pe pământ, 100 A apar în circuitele din case pentru maxim câteva milisecunde, eu as vrea sa văd un test în care sa fie filmate în infraroșu fire de 2.5mmp conectate prin Wago și răsucire cositorita (în serie) prin care sa circule maxim 32 A un timp similar cu timpul de declanșare al unei siguranțe de 16 A. Ar fi interesant sa vedem unde apar încălziri locale mai mari. Ar mai fi interesant de văzut și cât de elastica mai este lamela clemei după ce trece prin cicluri repetate de incalzire răcire. Din experiența va spun ca datorita ciclurilor repetate de incalzire răcire conexiunile cu șurub se desfac pur și simplu în câțiva ani. E adevărat ca am găsit și conexiuni cositorite la care s-a topit cositorul dar nu putem ști ce s-ar fi întâmplat dacă acolo era o clema.
                                Aștept posturi cu argumente și discutam profesional fără ranchiuna și interese.
                                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                                Comentariu

                                Procesare...