Imbinarea firelor electrice

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1685

    #31
    Răspuns la: Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

    Postat în original de mbostangiu
    @uceniculgica
    Am recitit posturile și trag concluzia ca folosiți un cuvânt nepotrivit. Nu a blamat nimeni clemele sunt doar unii care le prefera și unii care prefera altceva. Hai sa rămânem constructivi și profesioniști.
    Părerea mea este ca suprafață de contact oferită de clemele Wago este mult inferioară și în plus siguranța mecanica a conexiunii pe mine nu m-a convins. Puteți spune ca sunt de moda veche însă rămân la "prefer sa nu folosesc clemele Wago" și scuzați-mă în aceste condiții nici nu as putea recomanda cuiva aceasta tehnologie.

    Referitor la clipul cu 100 A este impresionant însă dacă vrem sa fim imparțiali și cu picioarele pe pământ, 100 A apar în circuitele din case pentru maxim câteva milisecunde, eu as vrea sa văd un test în care sa fie filmate în infraroșu fire de 2.5mmp conectate prin Wago și răsucire cositorita (în serie) prin care sa circule maxim 32 A un timp similar cu timpul de declanșare al unei siguranțe de 16 A. Ar fi interesant sa vedem unde apar încălziri locale mai mari. Ar mai fi interesant de văzut și cât de elastica mai este lamela clemei după ce trece prin cicluri repetate de incalzire răcire. Din experiența va spun ca datorita ciclurilor repetate de incalzire răcire conexiunile cu șurub se desfac pur și simplu în câțiva ani. E adevărat ca am găsit și conexiuni cositorite la care s-a topit cositorul dar nu putem ști ce s-ar fi întâmplat dacă acolo era o clema.
    Aștept posturi cu argumente și discutam profesional fără ranchiuna și interese.
    Mi-ati luat vorba din tastatura, domnule mbostangiu.N-am ajuns chiar in punctul in care sa ma gandesc la filmari in infrarosu, dar ma pregateam sa scriu ca, in opinia mea, acel filmulet nu dovedeste ca legatura respectiva poate sa ramana la fel de ferma la o utilizare de lunga durata. Revenind la ceea ce am scris in posturile anterioare referitor la trainicia (dovedita!!) a conexiunilor cositorite, daca cineva poate sa-mi arate o conexiune wago veche de 50 de ani si care sa fie la fel de ferma ca la inceput, atunci o sa trec si eu "cu arme si bagaje" in tabara pro-wago.
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • GeorgeTrisina
      Membru Marcant
      • 27.sep.2012
      • 747

      #32
      Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

      Postat în original de uceniculgica
      ai o impresie gresita si, din pacate, o mare lipsa de intelegere si, iar din pacate, nu esti singurul

      nu va obliga nimeni sa folositi o metoda alternativa la cositorire, de asemenea nu vad rostul blamarii unui produs care, dupa parerea mea si nu numai este ok
      Ok, sa zicem ca ai dreptate si am o impresie gresita.
      Te intreb insa: Ai curaj sa pui morsete wago in doza, dupa care sa astupi acea doza? (metoda asta o prefera anumiti clienti care nu vor sa vada doze in casa). Ce te faci daca se slabeste un surub in faimoasele cleme wago? ii darami casa omului?
      Nici o problema din partea mea, faceti ce vreti, dar mie sa nu-mi spuneti ca cositorirea nu e o metoda de calitate.

      Comentariu

      • kelloo
        Incepator
        • 13.mai.2012
        • 45

        #33
        Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

        Postat în original de GeorgeTrisina
        Ok, sa zicem ca ai dreptate si am o impresie gresita.
        Te intreb insa: Ai curaj sa pui morsete wago in doza, dupa care sa astupi acea doza? (metoda asta o prefera anumiti clienti care nu vor sa vada doze in casa). Ce te faci daca se slabeste un surub in faimoasele cleme wago? ii darami casa omului?
        Nici o problema din partea mea, faceti ce vreti, dar mie sa nu-mi spuneti ca cositorirea nu e o metoda de calitate.
        ca sa scapi de problema dozelor,care se vad si trebuie astupate, mergi cu alimentarile direct in doza aparatului ....
        Daca nu ai scule, mai bine nu te apuca de treaba.

        Comentariu

        • Jan
          Membru
          • 06.iul.2006
          • 176

          #34
          Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

          Nu va lasati baieti, fraierii aia din vest vor doar sa va corupa.
          Pe langa wago sau mai apucat si astia sa produca porcariile alea de conectori -"aia hoti, astia hoti/ mama lor...":

          lider de piață inovator în tehnologiei de conectare industrială, tehnologiei de automatizare, sistemelor de interfață și protecției împotriva descărcărilor.








          Made in China:

          alte "facaturi"
          China Steckklemme Liste Hersteller, erhalten Sie Zugriff auf Steckklemme Hersteller und Lieferanten aus China Steckklemme effektiv auf de.Made-in-China.com

          Comentariu

          • kelloo
            Incepator
            • 13.mai.2012
            • 45

            #35
            Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

            sa inteleg ,ca inca esti adeptul prizelor si intrerupatoarelor cu legatura conductorului prin insurubare...
            ce zici de astea?

            Click to shop the largest selection of eBay Motors, Antiques, Art, Baby, Books & Magazines, Business & Industrial, Cameras & Photo, Cell Phones & Accessories, Clothing, Shoes & Accessories, Coins & Paper Money, Collectibles, Computers/Tablets & Networking, Consumer Electronics, Crafts, Dolls & Bears, Entertainment Memorabilia, Everything Else, Gift Cards & Coupons, Health & Beauty, Home & Garden, Jewelry & Watches, Movies & TV, Music, Musical Instruments & Gear, Pet Supplies, Pottery & Glass, Real Estate, Specialty Services, Sporting Goods, Sports Mem, Cards & Fan Shop, Stamps, Tickets & Experiences, Toys & Hobbies, Travel, Video Games & Consoles. Search eBay faster with PicClick Visual Search. eBay Money Back Guarantee ensures that buyers receive the item they ordered or get their money back.




            si lista poate continua
            Daca nu ai scule, mai bine nu te apuca de treaba.

            Comentariu

            • Scifficus
              Membru Marcant
              • 23.iun.2013
              • 857

              #36
              Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

              Postat în original de kelloo
              ca sa scapi de problema dozelor,care se vad si trebuie astupate, mergi cu alimentarile direct in doza aparatului ....
              Da. O singura data am facut prostia sa accept o lucrare din asta. Si a fost si ultima data.

              Comentariu

              • kelloo
                Incepator
                • 13.mai.2012
                • 45

                #37
                Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

                Postat în original de Scifficus
                Da. O singura data am facut prostia sa accept o lucrare din asta. Si a fost si ultima data.
                fii mai explicit te rog.cu ce cablu ai lucrat?
                dupa ce proiect ai lucrat?
                cite cabluri ai bagat intr-o doza?
                Daca nu ai scule, mai bine nu te apuca de treaba.

                Comentariu

                • GeorgeTrisina
                  Membru Marcant
                  • 27.sep.2012
                  • 747

                  #38
                  Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

                  Postat în original de kelloo
                  ca sa scapi de problema dozelor,care se vad si trebuie astupate, mergi cu alimentarile direct in doza aparatului ....
                  As merge eu direct in doza aparatului, dar nenorocirea e ca nu incap atatea fire care sunt intr-o doza de derivatie. Din moment ce firele sunt cositorite, am curaj sa se astupe pt totdeauna. Nu acelas curaj il am cu faimosul "wago"

                  Comentariu

                  • kelloo
                    Incepator
                    • 13.mai.2012
                    • 45

                    #39
                    Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

                    Postat în original de GeorgeTrisina
                    As merge eu direct in doza aparatului, dar nenorocirea e ca nu incap atatea fire care sunt intr-o doza de derivatie. Din moment ce firele sunt cositorite, am curaj sa se astupe pt totdeauna. Nu acelas curaj il am cu faimosul "wago"
                    nu inteleg de unde asa de multe fire in doza aparatului?doar daca vrei sa-ti faci munca un cosmar.....
                    ex:
                    1-aduci o alimentare la o priza 3X2,5,intri in priza de acolo pleci cu o punte la alta si tot asa pina la ultimele prize din camera respectiva,rezultat 0 legaturi cositorite sau waguite.
                    2-aduci alimentare la un cap scara 3X 1,5 si ai o punte intr-o cruce 5x1,5,ai intrat cu faza in aparat ai plecat cu negru si griul de la punte in cruce,waguiesti impamintarile si nulurile, rezultat 2 wago,in cruce ai tot 2 si in cruce si tot asa ....
                    3-puneti si voi doze adinci(stiu ca trebuie carotat mai mult dar nu ai problemele ca nu incap clemele in doza)
                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	22485055_1_644x461_doze-aparataj-st-tencuiala-kpr-68-kopos-ploiesti.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	11,5 KB 
ID:	621012
                    iar asa ca fapt divers am waguit in doza de rigips(necablat de mine) 2 bucati de 7X1,5+3 bucati 3X1,5...total 20 fire .....cu rabdare si vointa se poate
                    spor si bafta !
                    Ultima editare de kelloo; 19.mar.2015, 20:10.
                    Daca nu ai scule, mai bine nu te apuca de treaba.

                    Comentariu

                    • GeorgeTrisina
                      Membru Marcant
                      • 27.sep.2012
                      • 747

                      #40
                      Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

                      Cu doze adanci da, e ok, dar cu dozele modulare nu "tine figura".

                      Comentariu

                      • kelloo
                        Incepator
                        • 13.mai.2012
                        • 45

                        #41
                        Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

                        [QUOTE=GeorgeTrisina;591420]Cu doze adanci da, e ok, dar cu dozele modulare nu "tine figura".
                        la modulare merge si acolo....aparatajul la modular este mai scurt decit unul normal
                        iar daca nu gasesti doze adinci ,pui normale ,le pui la ,,m''inainte de tencuiala si dupa tencuiala montezi inel prelungitor
                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	876.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	6,3 KB 
ID:	621018
                        dupa cum am spus neamtul nu e prost degeaba.....trebuie sa vrei......
                        cred ca e cam intre ultimile posturi ale mele....plecare diseara ora 24....revenire?aprox.... octombrie 2015
                        spor in toate si la mai multe lucrari de calitate....
                        Daca nu ai scule, mai bine nu te apuca de treaba.

                        Comentariu

                        • todorovicim
                          Membru
                          • 31.dec.2010
                          • 179

                          #42
                          Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

                          Salut.Am tot cautat pe diverse site-uri, unde a-si putea gasi "tubulete de plastic", de circa 40mm lungime, insa diametrul interior este divers.Am vazut la un electrician,dupa ce a imbinat doua fire electrice(in prealabil el a introdus un asemenea "tubulet"pe unul din capatul cablului ce urma sa fie imbinat).Dupa imbinarea firelor, el a tras acel"tubulet",pe portiunea inbinata.A luat o bricheta si a incalzit acel"tubulet",care dupa cateva secunde pur si simplu s-a"mulat" pe acea imbinare.Dupa intarire, este f.rezistent si nu se desface ca si banda izoler.Nu stiu daca am fost destul de explicit, insa meseriasii de pe acest site, stiu despre ce e acel"tubulet".O fi avand o denumire tehnica.Asa poate asa a-si putea gasi mai usor.multumesc si astept un mare ajutor de la voi...

                          Comentariu

                          • kelloo
                            Incepator
                            • 13.mai.2012
                            • 45

                            #43
                            Răspuns la: Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

                            Postat în original de todorovicim
                            Salut.Am tot cautat pe diverse site-uri, unde a-si putea gasi "tubulete de plastic", de circa 40mm lungime, insa diametrul interior este divers.Am vazut la un electrician,dupa ce a imbinat doua fire electrice(in prealabil el a introdus un asemenea "tubulet"pe unul din capatul cablului ce urma sa fie imbinat).Dupa imbinarea firelor, el a tras acel"tubulet",pe portiunea inbinata.A luat o bricheta si a incalzit acel"tubulet",care dupa cateva secunde pur si simplu s-a"mulat" pe acea imbinare.Dupa intarire, este f.rezistent si nu se desface ca si banda izoler.Nu stiu daca am fost destul de explicit, insa meseriasii de pe acest site, stiu despre ce e acel"tubulet".O fi avand o denumire tehnica.Asa poate asa a-si putea gasi mai usor.multumesc si astept un mare ajutor de la voi...
                            tub termocontractibil...........gasesti la toate magazinele de specialitate,chiar si dedeman,praktiker
                            succes
                            Daca nu ai scule, mai bine nu te apuca de treaba.

                            Comentariu

                            • todorovicim
                              Membru
                              • 31.dec.2010
                              • 179

                              #44
                              Răspuns la: Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

                              Postat în original de kelloo
                              tub termocontractibil...........gasesti la toate magazinele de specialitate,chiar si dedeman,praktiker
                              succes
                              Salut.Multumesc pt.raspuns kello.Problema e ca in localitate la mine, nu sunt asa zise magazine de specialitate.In afara de Unicarm,ma refer la marimea magazinului,nu este.Iar la magazinul de electrice "asa zis de cartier", unde servesc clientii, doua femei,habar nu aveau despre asa ceva.Ma gandesc sa caut un site si sa comand online...

                              Comentariu

                              • mbostangiu
                                Membru Marcant
                                • 31.dec.2011
                                • 594

                                #45
                                Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

                                Multumesc pentru aprecieri.
                                Problema forumurilor este ca primesti si pareri avizate si neavizate, ambele fara responsabilitate... dar asta este oarecum corect pentru ca aceste pareri vin gratis, iar daca vrei pareri avizate si cu responsabilitate asumata atunci trebuie sa platesti.
                                In realitate parerea mea este ca ai sanse mari sa obti o parere avizata pe forum daca posezi putin discernamant, la fel cum exista si cealalta parte a monedei si anume sa patesti parere avizata si sa primesti ...
                                Numai bine.
                                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                                Comentariu

                                Procesare...