Imbinarea firelor electrice

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • tzeus
    Incepator
    • 15.feb.2015
    • 3

    Imbinarea firelor electrice

    Salutare !
    Am o priza modulara de perete cu 3 lacasuri pentru stecher. Blocul in care locuiesc e construit prin 80 asa ca firele din perete sunt din aluminiu. Prin priza respectiva intra destul de multe(Boiler, uscator rufe, masina spalat vase, masina spalat rufe). Nu functioneaza toate simultan dar uscatorul de rufe e cel mai "gras" dintre toate consumand 2700w, la putere maxima. Ca sa le pot lega am legat din prizele modulare cate un cablu litat de 2.5(parca, era acum vreo 2 ani) pe care apoi le-am subtiat putin(prin taierea catorva fire) si le-am unit, prinzandu-le intr-o regleta pe care mai apoi am prins-o la firul din perete... Acest lucru nu prea are efect, zilele trecut s-a topic regleta, cablul de la uscator se incinge foarte tare la stecher. Nu stiu ce idee sa abordez... Am nevoie de cabluri mai groase dar nu pot sa prin 3 cabluri intregi ca grosime intr-o regleta. Am insteles ca firul masiv e mai bun decat cel litat, dar cum leg 3 fire masive intre ele ? Exista reglete cu mai multe intrari si o iesire ? Cum se numesc, pe unde le-as gasi?
    Sper ca am fost destul de clar in exprimare, multumesc tuturor pentru raspunsuri!
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

    Problema este lipsa sectiunii de contact. Daca stecherul se incalzeste inseamna ca priza respectiv contactul priza stecher nu poate sustine acel consumator. Probabil acelasi lucru se mai intampla inca odata si in regleta. La ce consumatori aveti dvs. acolo eu as face un circuit separat din tablou, evident folosind conductor de cupru.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • tzeus
      Incepator
      • 15.feb.2015
      • 3

      #3
      Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

      Postat în original de Consultant electrice
      Problema este lipsa sectiunii de contact. Daca stecherul se incalzeste inseamna ca priza respectiv contactul priza stecher nu poate sustine acel consumator. Probabil acelasi lucru se mai intampla inca odata si in regleta. La ce consumatori aveti dvs. acolo eu as face un circuit separat din tablou, evident folosind conductor de cupru.
      Pe o priza intra un singur consumator. Am 3 prize in doza aia. Problema cea mai mare o reprezinta uscatorul de rufe, ala e singurul stecher care se incalzeste tare... Restul nu sunt problema, dar cred ca fac parte din ea(facand parte din imbinare).
      Am cumparat asa ceva, pe cutie scrie 240V, 24A. Ar trebui sa fie de ajuns. Voi ce parere aveti?(Am cumparat una cu 4 gauri)
      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Wago-PushWire-Nuts.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	55,4 KB 
ID:	620722

      Comentariu

      • spik1
        Living Legend
        • 20.apr.2012
        • 2271

        #4
        Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

        Se gasesc reglete in care poti baga si "destiul", mai greu este sa prinzi aluminiul in partea cealalta, dar il poti pune in "doua" sau "trei".
        Totusi trebuie avut in vedere puterea ce-o poate suporta acel conductor din aluminiu. Doar doua din cele trei aparate, alimentate simultan, pot depasi 4000 de W si nu este deloc putin. Si unul este destul, iar normele impun alimentarea fiecaruia pe circuite separate.

        Comentariu

        • tzeus
          Incepator
          • 15.feb.2015
          • 3

          #5
          Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

          Ok, multumesc de sfaturi. O sa chem un electrician, sa imi traga un fir pentru masina de spalat si boiler direct din contor. Pana atunci, sper sa faca fata chestiutele astea. pe ele scrie ca temperatura maxima este de 110 Celsius. O fi de ajuns?

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

            Temperatura maxima nu inseamna temperatura nominala, de regim. Inseamna o temperatura la care rezista un timp de... nu o temperatura normala de functionare.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • kelloo
              Incepator
              • 13.mai.2012
              • 45

              #7
              Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

              Postat în original de tzeus
              Ok, multumesc de sfaturi. O sa chem un electrician, sa imi traga un fir pentru masina de spalat si boiler direct din contor. Pana atunci, sper sa faca fata chestiutele astea. pe ele scrie ca temperatura maxima este de 110 Celsius. O fi de ajuns?
              clemele wago sint foarte folosite in germania .....deci sunt ok!
              Daca nu ai scule, mai bine nu te apuca de treaba.

              Comentariu

              • Scifficus
                Membru marcant
                • 23.iun.2013
                • 841

                #8
                Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

                Si nu numai in Germania.

                Exista reglete cu intrare numai pe o parte si sunt mai usor de pozitionat in doza datorita asezarii firelor in manunchi, ca si la wago dar ocupa si ceva mai putin spatiu. Aceste reglete sunt de preferat in cazurile cand consumul pe nod se apropie frecvent de limite.

                Regleta de capat.

                Ultima editare de Scifficus; 13.mar.2015, 11:12.

                Comentariu

                • Galaxy
                  Membru
                  • 21.dec.2012
                  • 261

                  #9
                  Re: Imbinarea firelor electrice

                  se numesc pipe in jargonul electricienilor

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1688

                    #10
                    Răspuns la: Re: Imbinarea firelor electrice

                    Postat în original de Galaxy
                    se numesc pipe in jargonul electricienilor
                    Morsete, mai exact, sau "cleme pahar", asa cum le-am gasit in lista unui distribuitor de aparataj electric (de la forma acestor reglete, care intr-adevar seamana cu un pahar).
                    Indiferent de denumirea sub care le gasim, eu le consider net superioare fata de conectorii Wago. Am avut ocazia sa testez "pe pielea mea" cum un conductor unifilar introdus in conector Wago, la o rasucire absolut normala in timpul manevrelor de asezare in doza s-a desfacut din clema, dar a ramas in orificiul clemei, ducand astfel la un contact imperfect. Nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi putut intampla daca nu observam incidentul si apucam sa pun sub tensiune circuitul cu aceasta problema. La morsete nu se poate intampla asa ceva, deoarece acolo conductoarele se rasucesc impreuna inainte de a fi introduse in locasul morsetei si de a fi stranse cu surubul aferent.
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • Jan
                      Membru
                      • 06.iul.2006
                      • 176

                      #11
                      Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

                      Prin zona mea circula urmatoarea vorba:
                      "Conectorii Wago sint atit de buni cat de bun este electricianul care ii foloseste."
                      Cat de falsa sau adevarata este aceasta "zicala"… nu pot eu sa apreciez
                      Daca aveti nelamuriri sau probleme cu produsele celor de la Wago, va recomand:

                      Comentariu

                      • Scifficus
                        Membru marcant
                        • 23.iun.2013
                        • 841

                        #12
                        Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

                        Zicala aia o poti extrapola la orice.

                        Comentariu

                        • GeorgeTrisina
                          Membru marcant
                          • 27.sep.2012
                          • 748

                          #13
                          Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

                          Nu prea am baza in morsetele astea, pt mine tot mai sfanta e cositorirea. Cel putin in zona litoralului nu e permisa asemenea conexiune.

                          Comentariu

                          • Cherubino
                            Living Legend
                            • 10.iul.2006
                            • 1688

                            #14
                            Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

                            Postat în original de GeorgeTrisina
                            ... pt mine tot mai sfanta e cositorirea...
                            Intrucat din mesajul nr.11 al colegului de forum Jan tocmai am aflat ca nu sunt un electrician bun, intrucat n-am apreciat la adevarata sa valoare tehnologia Wago, mentionez ca 90% din lucrarile executate de mine au conexiuni cositorite. Pana la urma, inapoiat si retrograd cum sunt, se pare ca-mi place mai mult fludorul decat "ultimele racnete" in materie de conexiuni electrice. Rezultatul acestei preferinte "non-trendy" este acela ca, in atatia ani de activitate, n-am avut nici macar o singura data vreo problema creata de conexiunile instalatiilor executate.
                            Pe de alta parte, am avut ocazia sa vad conexiuni cositorite la instalatii vechi din anii 50 si, dupa desfacerea benzii izolatoare de pe ele, aratau de parca ar fi fost facute ieri. Ca sa vedem o conexiune cu Wago intacta dupa 60 de ani de la executie, mai avem vreo 5 decenii de asteptat, avand in vedere ca nu cred sa existe in Romania instalatii electrice co Wago sau morsete mai vechi de 10 ani.Asadar, peste 60 de ani, cand o sa vad acea conexiune Wago intacta, o sa renunt si eu la cositorire si o sa ma reprofilez.
                            Ultima editare de Cherubino; 16.mar.2015, 16:08.
                            LARGO AL FACTOTUM

                            Comentariu

                            • uceniculgica
                              Membru Marcant
                              • 10.ian.2013
                              • 572

                              #15
                              Răspuns la: Imbinarea firelor electrice

                              eu zic sa nu te dai ranit ca nu cred sa fi fost asta intentia colegului forumist

                              daca in Romania nu sunt folosite pe larg si de mult timp atat de blamatele aici cleme wago, nu inseamna ca in alte parti nu sunt folosite si nu sunt probleme

                              sa nu uitam ca si disjunctoarele actuale se foloseau in alte parti de pe vremea cand in Ro se foloseau sigurantele patron cu lite si monede-n fund

                              parerea mea este sa nu duci grija celor de la wago ca sunt testate fara indoiala produsele, conectorii utilizandu-se de multi ani prin alte parti

                              nu zice nimeni sa nu cositoresti daca asta ti-e dorinta si este conform cu normele in vigoare, doar ca cei care au plecat din Ro si lucreaza in alte parti, folosind alte metode, vad ca se obtine acelasi rezultat cu mai putina munca, timp etc

                              personal munca m-a dus prin 2 tari din Europa dupa ce-am plecat de acasa si vorbind cu electricieni straini si tineri si batrani, multi nici nu au auzit de cositorit legaturile in doze, deci s-a trecut la alt sistem cu mult timp in urma si totul este ok, nu vreau sa spun ca sistemul este rau, doar ca sunt alternative mai rapide si la fel de sigure, ca daca n-ar fi nu s-ar folosi

                              sunt case construite in anii '50, exemplu casa unde am trait, cu instalatia electrica facuta cu celebrul cablu bifilar de Al cu izolatie gri pozat in tencuiala, unde legaturile in doze erau rasucite cu patentul si izolate cu vechea banda izolatoare textila, foarte buna de altfel, care nu-mi aduc aminte sa fi dat probleme vreodata, atunci de ce n-ar rezista legaturile cositorite 50 de ani?

                              Comentariu

                              Procesare...