doua fire, doua becuri, doua intrerupatoare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Tokai
    Incepator
    • 29.mar.2005
    • 34

    doua fire, doua becuri, doua intrerupatoare

    nu e prea relevant titlul, dar imi expun si eu problema...
    am un intrerupator la intrarea in baie pentru becul care atarna de doua fire (dupa curatenie). Recent mi-am cumparat o oglinda cu bec, care va veni pusa sub acel bec.
    Cum fac sa pot trage fire la becul de la oglinda de la becul de deasupra si, ma gandesc eu, sa-i pun un intrerupator care sa-l aprinda independent?
    As vrea sa am un intrerupator in baie numai pt becul de la oglinda, astfel incat atunci cand apsa pe cel de la intrare sa nu aprinda si cel de la oglinda si celelalt.

    Mutumesc.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Identifici faza (cu acea surubelnita cu beculet).

    Apoi pe aceasta inseriezi intrerupatorul pentru becul de la oglinda.

    La iesirea din intrerupator ai deja faza, prelungesti si nulul pana la oglinda si gata.

    Este extrem de simplu si daca ai distanta mai mare intre becuri poti sa maschezi firele cu un patcablu autoadeziv.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Uite si o schema daca iti este necesara.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Tokai
        Incepator
        • 29.mar.2005
        • 34

        #4
        Ok, multumesc.
        Asta ma va ajuta sa aprind becul de la oglinda fara sa-l aprind pe cel "original"? Eu cam asta vreau.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Initial ai zis ca aprinzi benul original si apoi daca vrei si pe cel de la oglinda.

          Eu am raspuns pentru aceasta situatie si schema este facuta pentru aceasta situatie.

          Daca vrei sa aprinzi becul de la oglinda in primul rand il legi pe acesta la intrerupatorul initial si apoi la becul original faci modificarea de care am vorbit cu posibilitatea aprinderii de la intrerupatorul suplimentar.

          Acelasi lucru dar facut invers.

          OK?
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Tokai
            Incepator
            • 29.mar.2005
            • 34

            #6
            in acest caz nu va depinde becul original de aprinderea celui de la oglinda? m-ar interesa, daca exista, o modalitate de aprindere a becurilor independent, sa nu am, decat daca vreau, doua becuri aprinse...

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #7
              Trebuie sa decizi care este primul bec care se va aprinde de pe hol(unde probabil ai intrerupatorul original).

              Daca vrei independenta 100% si nu unul conditionat de aprinderea celuilalt atunci trebuie cateva cabluri in plus.

              Spune cum doresti (exact) si iti raspund.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • TDJ
                Living Legend
                • 10.apr.2006
                • 2348

                #8
                Postat în original de viorel.stanculescu
                Initial ai zis ca aprinzi benul original si apoi daca vrei si pe cel de la oglinda.

                Eu am raspuns pentru aceasta situatie si schema este facuta pentru aceasta situatie.

                Daca vrei sa aprinzi becul de la oglinda in primul rand il legi pe acesta la intrerupatorul initial si apoi la becul original faci modificarea de care am vorbit cu posibilitatea aprinderii de la intrerupatorul suplimentar.

                Acelasi lucru dar facut invers.

                OK?
                In acest caz nu vei putea aprinde lumina in baie decat dupa ce o vei aprinde in prealabil pe cea de la oglinda, ceea ce cred ca nu ti-ar placea. Cred ca singura solutie este sa mai tragi un fir de la doza la oglinda.

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #9
                  Sau mai simplu un fir de la intrarea in intrerupatorul de pe hol(?) la oglinda pentru ca doza ar putea fi mai departe.

                  Pana nu avem toate detaliile si exact ceea ce doreste colegul, putem sa presupunem tot felul de variante.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12977

                    #10
                    Astept date noi
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2348

                      #11
                      Postat în original de viorel.stanculescu
                      Sau mai simplu un fir de la intrarea in intrerupatorul de pe hol(?) la oglinda pentru ca doza ar putea fi mai departe.

                      Pana nu avem toate detaliile si exact ceea ce doreste colegul, putem sa presupunem tot felul de variante.
                      Sau si mai simplu: tragi acel fir din cel mai apropiat loc cu putinta la care ai acces.
                      Cand am zis doza tot atat de bine putem spune intrerupator lumina hol. Important este sa inteleaga clientul ideea, la fata locului vede el de unde este mai comod sa-l traga desi cred ca-i va fi greu sa traga acest al treilea fir.

                      Comentariu

                      • Tokai
                        Incepator
                        • 29.mar.2005
                        • 34

                        #12
                        ma intereseaza ce fir ce trebuie sa trag si unde trebuie legat,l pentru a merge becurile independent...

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 12977

                          #13
                          O yeh.

                          Sau sau sau si si si si mai simplu/usor/facil - hai sa il lasam pe coleg sa ne lamureasca ce are de gand sa faca si apoi cat mai simplu si eficient ii raspundem.

                          Nu de alta dar sa nu cumva sa traga fir de la siguranta generala.

                          HI hi hi.

                          Era o gluma, sorry
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • TDJ
                            Living Legend
                            • 10.apr.2006
                            • 2348

                            #14
                            Postat în original de Tokai
                            ma intereseaza ce fir ce trebuie sa trag si unde trebuie legat,l pentru a merge becurile independent...
                            La becul tau din baie vine un fir de nul si faza prin intermediul intrerupatorului. Tu vei folosi acel fir de nul pe care-l vei prelungi prin masca la oglinda ta si vei trage un alt fir de faza "din cel mai apropiat loc cu putinta" care iti poate oferi faza, faza pe care o vei trece prin intrerupatorul luminii de la oglinda. In mare asta este ideea, in detaliu vezi tu la fata locului. Ai putea de exemplu sa iei faza de la priza de pe peretele comun cu baia si sa-l pozezi pe fata din baie a peretelui dupa care vei pune faianta. Sau de la doza daca este mai aproape. Dar poate ca deja ai pusa faianta asa ca n-are rost sa detaliem in necunostinta de cauza. Important este sa intelegi tu cum arata circuitul.

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 12977

                              #15
                              Lasi circuitul existent asa cum este.

                              Te legi de la doza(dtdajma) sau intrerupatorul existent(de la intrarea fazei in el) si duci firul pana in zona becului de la oglinda. Daca poti il tragi prin acelasi tub prin care este tras circuitul existent sau pe altundeva.

                              Montezi un intrerupator la oglinda, aduci si nulul de la circuitul existent la oglinda si gata.

                              Alta varianta: schimbi intrerupatorul de pe hol cu unul cu doua butoane, ii legi intyrarea pe faza existenta, firul existent de iesire catre becul original ramane pe pozitie si il legi la o iesire a intrerupatorului , montezi un fir nou de faza de la iesirea 2 a intrerupatorului dublu si il tragi pana la oglinda, aduci si nulul de la becul original si gata.

                              Acum este OK?
                              Ai independenta 100% si amandoua se aprind de pe hol.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              Procesare...