doua fire, doua becuri, doua intrerupatoare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Codex
    Membru
    • 12.mai.2006
    • 253

    #16
    uite un posibil raspuns pentru problema propusa
    Rezolvarea din acest desen este pentru aprindere independenta pentru fiecare bec functie de necesitate

    Singura problema care se pune este sa iti iei masurile de protectie necesare pentru intrerupator si conductor impotriva electrocutarii la folosire normala

    Normativele in vigoare nu permit folosirea intrerupatoarelor in camere cu umiditate ridicata decat in conditii specile.

    In rest spor la treaba
    Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

    Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

    Electrician autorizat IIA + IIB

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #17
      Eu cred ca varianta cu intrerupator dublu este cea mai buna.

      Se elimina si inconvenintul legat de umezeala din baie si esteticul si nu este nevoie sa tragi fire de la doza.

      Cele mai putine modificari.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Tokai
        Incepator
        • 29.mar.2005
        • 34

        #18
        M-am lamurit... Trebuie sa trag un fir ori de la doza ori de la intrerupatorul de afara, totu-i sa nu depinde de primul circuit.
        o sa vad cum fac sa trag firul , ca fainata e pusa si nu stiu cat de incalcit e tubul prin care trec firele, sa ajung cu vreo sarma ceva de la un capat la altul.
        Daca nu reusesc, nu mai pun becul de la oglinda...
        Multumesac la toata lumea...

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #19
          Pentru a trage acel fir suplimentar prin tubul existent poti incerca astfel:

          Desfaci firul de la intrarupator(cel care merge la becul original), desfaci firul din dulia becului original, tragi putin de el sa te asiguri ca acesta poate fi miscat-tras(daca se misca usor este in regula) legi doua fire noi de capatul firului de faza de la becul original si tragi de capatul de la intrerupator pana cele doua fire ajung la intrerupator. Asigurate ca cele doua fire noi sunt suficient de lungi sa poate ajunge la intrerupator.


          Sper ca m-am facut inteles.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • bigjoe
            Membru Marcant
            • 19.mai.2006
            • 481

            #20
            Aiurea.

            Asta sunt smecherii. Uite care este solutia domnul Stanculescu nu prea a inteles ce vrei tu.

            Deci TU vrei sa aprinzi de afara cel pe care il AI deja in centrul baii si pe urma (raminand acesta aprins independent) sa il aprinzi pe cel de la Baie.

            SI sa nu cumva sa se stinga niic una din lumini...
            ai grija ..

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #21
              Eu sunt sigur 100% ca am inteles ce doreste colegul si cred ca am expus solutiile cele mai potrivite.
              Problema, dupa mine, este lamurita.

              Circuite suplimentare, separate nu sunt necesare in acest caz, este o simpla modificare si sunt convins ca dl.Tokai a inteles problema si rezolvarea ei.

              Nu am prea inteles solutia ta?
              Cu curentul nu prea poti sa faci smecherii pentru ca s-ar putea sa te smechereasca el.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Tokai
                Incepator
                • 29.mar.2005
                • 34

                #22
                am inteles solutiile. Cea propusa de Bigjoe era cea mai simpla care imi dadea si mie prin cap.
                Cea propusa de Dl. Stanculescu era cea pe are o cautam.
                Acum, intrebare:
                - intrerupatorul se punde, de regula pe faza, nu? Pentru ca daca intrerupatorul era pus pe nul, atunci as putea trage faza direct de la becul original, nu?
                - trag o faza (de la intrerupatorul de afara, pentru ca sa pun acolo si intrerupatorul pt becul de la oglinda), o duc la becul de la oglinda, de la care continui pana la nulul de la becul original, nu? Cam asta ar fi circuitul?
                Multumesc tuturor, mai ales celor care au sarit repede cu solutii pertinente...

                Comentariu

                • TDJ
                  Living Legend
                  • 10.apr.2006
                  • 2397

                  #23
                  1-Intrerupatorul se pune pe faza. Verifica totusi daca nu cumva constructorul n-a facut vreo modificare.
                  2- Corect.
                  Lucreaza cu grija sa nu te electrocutezi (scoate sigurantele).
                  Succes!

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13007

                    #24
                    Sper ca intrerupatorul tau sa fie pe faza si numai asa trebuie sa fie.
                    Am intalnit cazuri in care intrerupatorul era pe nul si in cazul acesta trebuie remediata problema (refacere legaturi in doze).

                    Cred ca ai inteles ce trebuie sa faci si asteptam sa ne confirmi reusita lucrarii.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    Procesare...