Alimentare cu energie casa noua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • erossore
    Incepator
    • 16.mar.2015
    • 37

    Alimentare cu energie casa noua

    Buna seara,
    Am casa in constructie, cred ca mai dureaza cam 1,5 luni pana se va face instalatia electrica, dar pana atunci as vrea sa ma informez asupra unor aspecte generale pentru moment.
    Casa este situata la aproximativ 50 de metri de contor.Bransamentul va fi trifazat, de la contor la casa vrea sa merg cu un cablu 4X6 cyaby daca nu gresesc, sau 5X6..
    1. sa merg cu alimentare 4X6 si sa fac lanaga casa o priza de pamant sau sa vin cu nulul de protectie de la contor si sa vin cu 5X6?
    O data ajuns la casa vreau sa pun un tablou exterior, pe casa eventual, cu o siguranta trifazata pentru a avea ulterior tensiune afara ( poate un garaj, o poarta, iluminat etc ),din acest tablou merg in casa unde nu sunt sigur daca sa pun o siguranta generala diferentiala, unde am mai intrebat si eu, toti au zis ca tipul acesta creeaza probleme, declanseara des etc... ?Casa este una mica, aproximatic 115 mp, cam cate circuite ar fi recomandate pt prize si cate iluminat?
    Mentionez ca o sa pun si la etaj un tablou cu 2-3 sigurante eventual una 16A bipolara prize, una 10A bipolara iluminat si una pt pod unde probabil ca va fi doar un bec si o priza.
    Si inca ceva, prin casa, traseul cum este mai bine sa fie facut, teava sau copex?
    Cu siguranta o sa mai am si alte intrebari pe parcurs, dar momentan sa le lamuresc pe acestea..
    Va multumesc !
Procesare...