Instalatia electrica mansarda

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Andreidew
    Incepator
    • 18.mar.2015
    • 11

    Instalatia electrica mansarda

    Neavand finante destule pt un electrician profesionist , m-am hotarat sa imi fac instalatia de la etajul mansardat singur. Sa incep asa: sunt trei camere si o baie . Curentul este separat de cel de jos (nu vine din tabloul de jos ) . In prima camera am 2 prize cu 2, 5 Fy si un singur bec pe 1,5 fy , in cea dea doua camera am la fel, aceste cabluri fiind direct ingropate intre rigips si caramida (rigips pe mamaligi) iar cablurile ce trec prin pod le-am trecut prin copex separat prize si iluminat.Aceste doua camere sunt legate in serie prin doze de legatura ,firele fiind stranse cu patentul si izolate cu banda izolera.
    Baia are o priza sus la oglinda si 2 becuri fiind legata in serie prin doza de legatura cu cea de-a 3-a camera ,care are 3 prize si doua becuri . Cele 2 circuite 2camere +camera si baie le- am unit intr-o doza de legatura inainte sa intru in tablou. In tablou am pus 2 sigurante una de 16A Schneider pe circuitul de prize si una de 10A pe cel de becuri. Precizez ca primele 2 camere au cate 9m2 baia 9m2 iar camera mare 17m2. Va rog sa ma sfatuiti ce pot face sa imi protejez casa de supraincalzire si scurtcircuit si Doamne fereste de vre-un incendiu , ca nu prea am incredere in ce am facut eu acolo( Am inteles ca sunt nush ce sigurante de supraincalzire si un fel de gel pt doze . Aaaa am uitat sa zic ce consumatori am in cele 3 camere si baie : prima camera Un tv mic led, un PC si DVR legate pe un UPS, in baie vroiam sa pun cada cu hidromasaj dar imi este teama si renunt la ea Deci in baie daca va functiona cel mult un feon bagat in priza de langa oglinda, In camera mare functioneaza un sistem 5+1 si un TV Led de 107 Multumesc si o zi cat mai rodnica in toate!!
  • kelloo
    Incepator
    • 13.mai.2012
    • 45

    #2
    Răspuns la: Instalatia electrica imi da emotii Sfaturi va rog!!

    o prima greseala este ceea ce ai scris tu aici:,,.Aceste doua camere sunt legate in serie prin doze de legatura ,firele fiind stranse cu patentul si izolate cu banda izolera''
    o legatura in serie inseamna sa mergi cu tensiunea dintr-un consumator in altul.....caz in care se arde un bec,nu mai ai tensiune pe cele ce vin dupa el,implicit nu se mai aprinde nici unul.eu cred ca ai facut legaturi in paralel...
    in legatura cu gelul de doze ,este ,am folosit si eu (doze de legatura iluminat ext. ingropate in pamant)dar nu in tara ,si sincer nu-mi amintesc de la ce firma sau cum se numesc.
    daca vii cu alimentarea tabloului direct intr-un diferential de protectie 0,003A poti pune fara probleme si cada cu hidromasaj.
    cel mai bine era sa mergi cu circuite separate pe fiecare camera ,unul priza ,unul iluminat ,unul pentru baie(priza +iluminat)si unul separat pentru cada respectiva.
    Succes!
    Daca nu ai scule, mai bine nu te apuca de treaba.

    Comentariu

    • Andreidew
      Incepator
      • 18.mar.2015
      • 11

      #3
      Răspuns la: Instalatia electrica imi da emotii Sfaturi va rog!!

      diferential de protectie 0,003A Ajutati-ma mai mult cu acest termen va rog, Este o siguranta cumva care se monteaza in tablou inaintea celor 2 sigurante montate de mine?

      Comentariu

      • kelloo
        Incepator
        • 13.mai.2012
        • 45

        #4
        Răspuns la: Instalatia electrica imi da emotii Sfaturi va rog!!

        EXACT!
        Daca nu ai scule, mai bine nu te apuca de treaba.

        Comentariu

        • GeorgeTrisina
          Membru marcant
          • 27.sep.2012
          • 748

          #5
          Răspuns la: Instalatia electrica mansarda

          Nu se monteaza inaintea nimanui, ci se monteaza ca orice alta siguranta.
          Pe langa faptul ca la valoarea de ex:16A iti da afara la suprasarcina, la orice scurgere de curent la pamant (in cazul electrocutarii aceasta va declansa.)
          Nu exista valoarea de 0,003A, ci 0,03A

          Comentariu

          • kelloo
            Incepator
            • 13.mai.2012
            • 45

            #6
            Răspuns la: Instalatia electrica mansarda

            Postat în original de GeorgeTrisina
            Nu se monteaza inaintea nimanui, ci se monteaza ca orice alta siguranta.
            Pe langa faptul ca la valoarea de ex:16A iti da afara la suprasarcina, la orice scurgere de curent la pamant (in cazul electrocutarii aceasta va declansa.)
            Nu exista valoarea de 0,003A, ci 0,03A
            neavind circuite separate ,in special pentru baie, se poate folosi un FI de 25 A ,0,03A ca si siguranta principala.singurul incovenient este ca atunci cind sare diferentialul ramane pe intuneric toata mansarda.....si asa este valaoare de 0,03A....cred ca s-a mai lipit un ,,0''de deget,la tastare
            Daca nu ai scule, mai bine nu te apuca de treaba.

            Comentariu

            • GeorgeTrisina
              Membru marcant
              • 27.sep.2012
              • 748

              #7
              Răspuns la: Instalatia electrica mansarda

              Nu stiu ce fac altii, dar eu nu recomand nimanui sa foloseasca diferential ca fiind general, exact pt motivul care l-ai spus si tu.

              Comentariu

              • kelloo
                Incepator
                • 13.mai.2012
                • 45

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Instalatia electrica mansarda

                Postat în original de GeorgeTrisina
                Nu stiu ce fac altii, dar eu nu recomand nimanui sa foloseasca diferential ca fiind general, exact pt motivul care l-ai spus si tu.
                ideea era ca omul vrea sa-si puna cada cu hidromasaj ,iar mansarad are doar 2 :circuite iluminat si prize .pentru 2 camere +baie ,cred ca e f.ok
                Daca nu ai scule, mai bine nu te apuca de treaba.

                Comentariu

                • Andreidew
                  Incepator
                  • 18.mar.2015
                  • 11

                  #9
                  Răspuns la: Instalatia electrica mansarda

                  și pana la urma e ok cum am făcut eu aceasta INSTALAȚIa? am siguranțele potrivite, este vre-un risc ca prin pereți nu am pus copex?

                  Comentariu

                  • kelloo
                    Incepator
                    • 13.mai.2012
                    • 45

                    #10
                    Răspuns la: Instalatia electrica mansarda

                    Avand in vedere ca ai folosit cablu fy ,eu unul nu garantez pe acest cablu trasa asa direct pe perete....daca foloseai cyy-f era cu totul alta discutie ...inteleg nu ai avut bani pentru meserias ,dar niste materiale de calitate (macar acele cabluri care trec prin pereti)puteai sa cumperi....calibrarea sigurantelor este corecta .stima!
                    ai mesaj privat.
                    Daca nu ai scule, mai bine nu te apuca de treaba.

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1687

                      #11
                      Răspuns la: Instalatia electrica mansarda

                      Postat în original de Andreidew
                      ... 2 prize cu 2, 5 Fy si un singur bec pe 1,5 fy , in cea dea doua camera am la fel, aceste cabluri fiind direct ingropate intre rigips si caramida...
                      Fy nu este cablu, ci conductor. Este cu desavarsire interzisa montarea acestor conductoare fara a fi protejate prin introducere in tuburi, jgheaburi, plinte, etc.
                      Inca o data se dovedeste ca suntem un popor de electricieni priceputi. Totusi, avand in vedere aceasta situatie, nu inteleg de ce iau foc atatea case de pe cuprinsul patriei din cauze de natura electrica? Daca suntem asa de priceputi ar trebui sa ne stim pricepe a ne executa instalatii electrice impecabile. Sau poate ca adevarul este ca suntem un popor de descreierati care-si merita soarta fiindca-si baga nasul exact acolo unde nu-i fierbe oala?
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • GeorgeTrisina
                        Membru marcant
                        • 27.sep.2012
                        • 748

                        #12
                        Răspuns la: Instalatia electrica mansarda

                        Postat în original de Andreidew
                        și pana la urma e ok cum am făcut eu aceasta INSTALAȚIa? am siguranțele potrivite, este vre-un risc ca prin pereți nu am pus copex?
                        Vreau sa te intreb daca firele de la mansarda le-ai protejat macar prin copex metalic. Daca nu... imi pare rau dar poti de acum sa-ti faci rezerve serioase de pulbere de CO2 ca sa-ti stingi incendiu de natura electrica.

                        Comentariu

                        • Galaxy
                          Membru
                          • 21.dec.2012
                          • 263

                          #13
                          Re: Răspuns la: Instalatia electrica mansarda

                          Postat în original de Cherubino
                          Fy nu este cablu, ci conductor
                          Care e diferenta?

                          Comentariu

                          • Temelye
                            Living Legend
                            • 23.apr.2014
                            • 1382

                            #14
                            Răspuns la: Re: Răspuns la: Instalatia electrica mansarda

                            Postat în original de Galaxy
                            Care e diferenta?
                            Pai FY este un singur fir masiv(plin) tras in izolatie pvc pe cind cablul are mai multe conductoare(fire), 1 sau 2 straturi de izolatie poate avea si manta metalica de protectie mecanica sau ecran de cupru sau plasa etc. In domeniul electric asta e un raspuns elementar pentru o intrebare si mai elementara
                            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                            Comentariu

                            • Andreidew
                              Incepator
                              • 18.mar.2015
                              • 11

                              #15
                              Răspuns la: Instalatia electrica mansarda

                              In continuare dupa un an , stresul meu principal este lipsa copex ului > Poate cineva sa ma sfatuiasca ce ar trebui sa fac?
                              Refac instalatia? Frica cea mai mare este focul

                              Comentariu

                              Procesare...