compresor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • valeriu ciprian
    Membru Marcant
    • 09.feb.2006
    • 895

    compresor

    Buna ziua!Am cumparat o butelie de gaz de la rusi din piata (in genul buteliei de gaz de la noi dar dubla) din care mi-am facut o pompa de stropit via;dupa ce bag solutia bag aer aprox.250 pompe.Doresc sa imi fac un compresor .Am vazut la cineva un compresor de la un frigider dar nu stiu daca are puterea necesara sa incarce butelia cu presiunea care imi trebuie mie:2,5 atm initial iar pe parcurs ce scade la 2 atm o ridic iarasi la 2,5 atm pana se termina solutia din butelie.Banuiesc,ca cel de la Metro (250.000-300.000 lei)este prea mic si nu o sa faca fata?Astept cateva sfaturi,va rog.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Oare nu este suficient un compresor auto? Din cate stiu face cativa bari cu siguranta mai mult de 2.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      compresorul sa fie portabil sau cum? Sa fie fix langa butelie? Cele de masina fac presiune insa ca sa faca in aceea butelie probabil ca va functiona timp indelungat si nu sunt prea fiabile.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • valeriu ciprian
        Membru Marcant
        • 09.feb.2006
        • 895

        #4
        compresor

        Eu ma gandeam sa fie alimentat la 220 sa incarc butelia si dupa aceea sa il deconectez pana scade presiunea din butelie.De compresorul de la un frigider ce ziceti?

        Comentariu

        • valeriu ciprian
          Membru Marcant
          • 09.feb.2006
          • 895

          #5
          compresor

          Compresorul auto imi este teama ca nu faca fata deoarece camera de masina pe care o unfla se dilata pe cand butelia nu.Imi poate spune cineva ce presiune baga un compresor de frigider?

          Comentariu

          • klaus
            Membru Marcant
            • 24.iun.2005
            • 959

            #6
            Pai intr-un circuit de refrigerare presiunea poate ajunge si la 25 - 27 bari (atm). Si are cel putin 2 bari (atm).
            Viata e complexa si are multe aspecte...

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #7
              La un compresor ai parametrii: debitul si presiunea. Nu are importanta ce faci cu aerul, il bagi in camera unei masini, intr-o butelie, intr-o barca pneumatica etc.

              Iti stabilesti presiunea necesara (de exemplu 3 bar) si cauti un compresor care sa stie sa faca minim aceasta presiune. Pentru siguranta poti alege un compresor cu o presiune putin mai mare decat cea dorita.

              Asta pe partea de presiune. Pe partea de debit aceeasi ideee cu mentiunea ca daca debitul refulat este mic vei astepta mai mult pana va fi realizata umplerea buteliei.

              Oricum importanta este in cazul tau presiunea realizata de compresor.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • valeriu ciprian
                Membru Marcant
                • 09.feb.2006
                • 895

                #8
                compresor

                Va multumesc mult pt. sfaturi.

                Comentariu

                • KATALIN
                  Membru Marcant
                  • 25.ian.2006
                  • 401

                  #9
                  ma trezesc si eu cu o intrebare!
                  la ce presiune este garantat si sigur respectivul recipient?
                  KATA

                  Comentariu

                  • mx81
                    Membru Marcant
                    • 21.ian.2006
                    • 322

                    #10
                    Daca achizitionai o motounealta (uita-te la TV sa vezi cu ce se mai face azi dezinsectia la gripa aviara ) scapai de toata corvoada .

                    Comentariu

                    • valeriu ciprian
                      Membru Marcant
                      • 09.feb.2006
                      • 895

                      #11
                      compresor

                      cred ca presiunea cu care se incarca o butelie este mai mare de 2,5 atm.,atat cat folosesc eu.Ideea era de a scapa caratul in spate a unui recipient cu 12 litrii de lichid in spate (toata ziua)la care se adauga si apasatul pe acei 12 litrii pt. a face presiune in pompa. Va trimit si o poza cu utilajul.

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 13007

                        #12
                        Da stii ca nu te joci cu stropitul asta.
                        La ce folosesti mastodontul asta? La varuit, la stropit via?

                        In cazul asta ai nevoie de un debit destul de mare si o presiune de 3-7 bar.

                        Daca iti da mana si crezi ca este rentabil poti sa dai o fuga la magazinele cash & carry(nu le spun numele pentru ca sunt 2 mari) si iei un compresor de aer - pret (un exemplu: maxim 8 bar, 1,5CP, 154 L/min, volum 24 L, pret 320 RON - oferta din MAI 2006)
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • valeriu ciprian
                          Membru Marcant
                          • 09.feb.2006
                          • 895

                          #13
                          Butelia este de aprox 60 litrii de apa si o folosesc la stropitul viei.Pana la sfarsit crd ca o sa cumpar un compresor de la Metro (C&C nu avem in Galati) si am terminat toata grija plus ca il pot folosi si la vopsit etc.

                          Comentariu

                          • valeriu ciprian
                            Membru Marcant
                            • 09.feb.2006
                            • 895

                            #14
                            compresor

                            Va multumesc tuturor pentru sfaturi si va stau la dispozitie.

                            Comentariu

                            • klaus
                              Membru Marcant
                              • 24.iun.2005
                              • 959

                              #15
                              Vorba lui viorel.stanculescu, cred ca ai nevoie de un compresor mai serios.
                              Viata e complexa si are multe aspecte...

                              Comentariu

                              Procesare...