Centrala electrica 380V

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • annna
    Incepator
    • 09.apr.2015
    • 3

    Centrala electrica 380V

    Buna ziua! Mi-a fost aprobat de Enel o putere de 28kw. De care centrala pot monta ca sa obtin avizul de instalare ? Am gasit o centrala Protherm de 24 , sh veche de 3 ani . Ce durata medie de viata are o centrala electrica ? Multumesc!
    Ultima editare de Consultant electrice; 09.apr.2015, 22:48.
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Răspuns la: centrala electrica pe 380

    Aviz de instalare? Este nevoie de asa ceva? Atata timp cat va incadrati in puterea instalata cu centrala si ce consumatori mai aveti nu vad care ar fi problema.

    Durata medie de functionare este de 10 ani din cate stiam insa depinde cat de intens este folosita. Una e sa incalzesti o casa izolata alta e sa incalzesti o casa cu pierderi mai mari.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • GeorgeTrisina
      Membru marcant
      • 27.sep.2012
      • 748

      #3
      Răspuns la: centrala electrica pe 380

      Postat în original de Consultant electrice
      Aviz de instalare? Este nevoie de asa ceva? Atata timp cat va incadrati in puterea instalata cu centrala si ce consumatori mai aveti nu vad care ar fi problema.

      Durata medie de functionare este de 10 ani din cate stiam insa depinde cat de intens este folosita. Una e sa incalzesti o casa izolata alta e sa incalzesti o casa cu pierderi mai mari.
      Ii mai trebuie ceva hartii de la ISCIR pt centrala in sensul ca centrala e omologata pt ca n-ai voie sa montezi centrale, boilere neomologate, dar nu poate fi numit aviz de instalare.
      Ultima editare de GeorgeTrisina; 10.apr.2015, 09:56.

      Comentariu

      • PowerMC
        Administrator
        • 02.mai.2007
        • 2210

        #4
        Răspuns la: Centrala electrica 380V

        Pentru centrala electrica nu aveti nevoie de aprobari sau avize ca in cazul centralei pe gaz.
        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

        Community Manager MC

        Comentariu

        • GeorgeTrisina
          Membru marcant
          • 27.sep.2012
          • 748

          #5
          Răspuns la: Centrala electrica 380V

          Nu e vorba de gaz, ci de presiune, ca d-asta se intampla explozii, chiar pe partea de agent termic. Daca ex: nu declansaza presostatul de presiune maxina... ce facem??? murim pt patrie? ISCIR da aprobari chiar si pt boilere.
          Ultima editare de GeorgeTrisina; 12.apr.2015, 10:00.

          Comentariu

          • Ranettius
            Membru Marcant
            • 18.oct.2005
            • 592

            #6
            Răspuns la: Centrala electrica 380V

            Centralele electrice si boilelere pentru consumatori casnici (mi se pare ca pentru acestea din urma, adica boilere, vase de presiune etc, care sunt montate la institutii publice, nu si la firme private totusi) nu intra sub prevederile de autorizare sau verificare tehnica periodica de care ISCIR - sau cel putin asa era acum vreun an si nu cred sa se fi inasprit legislatia.

            Comentariu

            • RaspoElectric
              Membru Marcant
              • 17.feb.2009
              • 707

              #7
              Răspuns la: Centrala electrica 380V

              Nu intra.
              Nu stiu daca pe certificatul de garantie nu trebuie si stampila unui instalator autorizat,pt ca a unui electrician ( PFA,II sau SRL atestate ),trebuie pusa pt a fi valida garantia.
              Eu am pus stampila pe certificatul de garantie( la rubrica speciala de montaj ) cand am legat centrala electrica pt partea de legare la reteaua electrica .
              Nu retin daca scria ceva de montaj.Numai de legarea la curent.
              Cu respect ... Ovi
              Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

              Comentariu

              Procesare...