Baterii Tesla

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • adrian_p
    Membru
    • 19.nov.2013
    • 221

    Baterii Tesla

    Mi se pare un lucru extraordinar:

    Aceasta baterie denumita Tesla Powerwall poate stoca energia furnizata de panouri solare sau retele electrice in momentul in care aceasta furnizeaza energie ieftina, in special in timpul noptii, spune societatea.

    Producatorul californian de masini electrice de lux Tesla a dezvaluit joi o "baterie pentru case" destinata, potrivit fondatorului societatii, Elon Musk, sa schimbe "totalitatea infrastructurii energetice in lume", scrie AFP.


    Tesla unveiled a new product line at its design studio in LA tonight. It’s called Tesla Energy and it’s a suite of batteries for homes and for businesses. The existence of the batteries has been one of the worst kept secrets of all time. But we are here at the announcement event and finally have some details. And…
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Răspuns la: Ce ziceti de bateriile Tesla pentru case?

    Postat în original de adrian_p
    Mi se pare un lucru extraordinar:
    Prosteala !
    Sa stochezi curentul de panourile fotovoltaice ...se realizeaza deja
    Sa stochezi curent din retea , irealizabil . Motivul ? In prezent curentul de noapte este mai ieftin , dar daca moda stocarii din retea pe timp de noapte , ar ajunge generala , pretul va creste exponential , poate se va ajunge la un pret chiar mai mare decit ziua ...deci nu este viabila chestiunea .
    Per total frectie !
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • mirceaknap
      Living Legend
      • 05.mar.2011
      • 1412

      #3
      Răspuns la: Ce ziceti de bateriile Tesla pentru case?

      Cred ca este de remarcat totusi capacitatea bateriilor raportat la dimensiune.
      Utilizarile sunt multiple si de viitor, ex industria auto, automatizari, ups-uri, etc.

      Comentariu

      • doru_marciuc
        Living Legend
        Expert amenajari
        • 01.oct.2012
        • 1393

        #4
        Răspuns la: Ce ziceti de bateriile Tesla pentru case?

        Postat în original de Mircea G
        Prosteala !
        Sa stochezi curentul de panourile fotovoltaice ...se realizeaza deja
        Sa stochezi curent din retea , irealizabil . Motivul ? In prezent curentul de noapte este mai ieftin , dar daca moda stocarii din retea pe timp de noapte , ar ajunge generala , pretul va creste exponential , poate se va ajunge la un pret chiar mai mare decit ziua ...deci nu este viabila chestiunea .
        Per total frectie !
        De acord. Viitorul, în general e o prosteală, nu pare să prevestească nimic bun.

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #5
          Răspuns la: Ce ziceti de bateriile Tesla pentru case?

          Prea multe valuri cu Tesla, în ultimul timp și-n mai multe aplicații... eu pariez pe ei.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6701

            #6
            Răspuns la: Ce ziceti de bateriile Tesla pentru case?

            Sa stochezi curentul din panouri , da ; dar sa stochezi din retea nu = ca tot vorbim de independenta fata de retea ..
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • mbostangiu
              Membru marcant
              • 31.dec.2011
              • 595

              #7
              Răspuns la: Ce ziceti de bateriile Tesla pentru case?

              Deocamdată aceasta este o mare problema a energiei electrice și anume faptul ca este foarte greu stocabila. Eu cred ca în timp se vor dezvolta tehnologii care vor rezolva aceasta problema din ce în ce mai eficient și mai "verde" pentru ca întotdeauna trebuie să ne gândim și la efectele secundare.
              “Quality means doing it right when no one is looking.”

              Comentariu

              • doru_marciuc
                Living Legend
                Expert amenajari
                • 01.oct.2012
                • 1393

                #8
                Răspuns la: Ce ziceti de bateriile Tesla pentru case?

                Postat în original de coby
                Sa stochezi curentul din panouri , da ; dar sa stochezi din retea nu = ca tot vorbim de independenta fata de retea ..
                Independența față de rețea este o utopie, au la îndemână toate instrumentele pentru a rămâne bine ancorați de utilizator. Din păcate, nu se poate face mai nimic. Bateriile astea minune (impactul producerii lor asupra mediului?), sunt niște bucățele de zahăr, într-o vitrină cu sticlă groasă. Ele vor înmagazina iluzia libertății de a alege.

                Comentariu

                • constantin57
                  Membru
                  • 11.dec.2005
                  • 194

                  #9
                  Răspuns la: Ce ziceti de bateriile Tesla pentru case?

                  Postat în original de doru_marciuc
                  Independența față de rețea este o utopie, au la îndemână toate instrumentele pentru a rămâne bine ancorați de utilizator. Din păcate, nu se poate face mai nimic. Bateriile astea minune (impactul producerii lor asupra mediului?), sunt niște bucățele de zahăr, într-o vitrină cu sticlă groasă. Ele vor înmagazina iluzia libertății de a alege.
                  Cu becurile economice m-am lamurit, am iesit in pierdere. Toate s-au ars inainte de asi amortiza pretul. Daca e la fel si cu bateriile astea ma las pagubas!
                  Ultima editare de constantin57; 03.mai.2015, 04:14.

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6701

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Ce ziceti de bateriile Tesla pentru case?

                    Postat în original de constantin57
                    Cu becurile economice m-am lamurit, am iesit in pierdere. Toate s-au ars inainte de asi amortiza pretul. Daca e la fel si cu bateriile astea ma las pagubas!
                    Daca vi s au ars becurile economice inseamna ca aveti ceva probleme cu instalatia electrica din casa . In 5 ani de folosinta a becurilor economice , nici unul nu mi s a ars si au fost folosite intens .
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #11
                      Răspuns la: Baterii Tesla

                      Exista multe produse deosebite la ora actuala tinute pe loc de tehnologia acumulatorilor. Daca se dezvolta astfel de acumulatori performanti si de dimensiuni reduse lucrurile se vor schimba radical in unele domenii.
                      Treaba cu inmagazinat energie peste noapte este si ea interesanta, este vorba de echilibrarea incarcarii retelelor, de reducerea penelor de curent datorate suprasolicitarilor din zilele toride sa zicem. Sa nu uitam si si alimentarea cu curent electric prin cabluri parea o utopie la inceput daca tot am pronuntat numele de Tesla.

                      @constantin 57 - si eu sunt de parere ca ori ai folosit niste becuri foarte proaste ori sunt probleme cu alimentarea electrica. Am avut becuri Osram care au tinut ~7 ani in sufragerie une sta lumina aprinsa in fiecare seara si am experienta cu solutii LED care de ani de zile nu am avut nici o problema cu ele.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • adrian_p
                        Membru
                        • 19.nov.2013
                        • 221

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Ce ziceti de bateriile Tesla pentru case?

                        Postat în original de coby
                        Daca vi s au ars becurile economice inseamna ca aveti ceva probleme cu instalatia electrica din casa . In 5 ani de folosinta a becurilor economice , nici unul nu mi s a ars si au fost folosite intens .
                        Ce probleme pot sa fie la instalatie? Mie mi se ard becurile economice la 5-6 luni de zile in bai (aplicile deasupra oglinzilor) si in bucatarie, iar peste tot in restul casei nu am probleme (de 3 ani de cand le-am pus au rezistat eroic).

                        Adrian

                        Comentariu

                        • adrian_p
                          Membru
                          • 19.nov.2013
                          • 221

                          #13
                          Răspuns la: Ce ziceti de bateriile Tesla pentru case?

                          Postat în original de Mircea G
                          Prosteala !
                          Sa stochezi curentul de panourile fotovoltaice ...se realizeaza deja
                          Sa stochezi curent din retea , irealizabil . Motivul ? In prezent curentul de noapte este mai ieftin , dar daca moda stocarii din retea pe timp de noapte , ar ajunge generala , pretul va creste exponential , poate se va ajunge la un pret chiar mai mare decit ziua ...deci nu este viabila chestiunea .
                          Per total frectie !
                          Incerc sa inteleg care e problema cu stocatul curetului din retea... Inteleg ca se face deja un UPS-uri, deci se poate...

                          Ma gandesc ca panourile genereaza curent continuu, si de aceea este mai usor de stocat, sau?

                          Ma poate lamuri cineva?

                          Adrian

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6701

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Ce ziceti de bateriile Tesla pentru case?

                            Postat în original de adrian_p
                            Ce probleme pot sa fie la instalatie? Mie mi se ard becurile economice la 5-6 luni de zile in bai (aplicile deasupra oglinzilor) si in bucatarie, iar peste tot in restul casei nu am probleme (de 3 ani de cand le-am pus au rezistat eroic).

                            Adrian
                            Pentru bai / bucatarii , exista copuri specifice pt iluminat .
                            Ce fel de aplice aveti ? Puteti posta o poza ?
                            Si ce tipuri de becuri economice ati avut ? Intreb pt ca e ciudat = eu am becuri economice de la Kaufland ( nu stiu ce marca ) care stau afara si nu mi s au ars desi corpurile nu pot spune ca sunt 100% etanse .
                            Ultima editare de coby; 04.mai.2015, 23:22.
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • Consultant electrice
                              Moderator
                              • 08.nov.2005
                              • 3240

                              #15
                              Răspuns la: Baterii Tesla

                              La baie daca se intra se aprinde lumina pentru un minut /doua dupa se stinge si tot asa de mai multe ori pe zi becurile pot ceda mai usor, dar nu chiar asa in cateva luni.
                              Curentul nu iarta!

                              Comentariu

                              Procesare...