Pat de cabluri pentru conductori electrici

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Side_Effect
    Incepator
    • 26.mar.2012
    • 15

    Pat de cabluri pentru conductori electrici

    1. Intr-un apartament as dori ca in spatele mobilei de bucatarie sa trag conductori electrici pentru consumatori de putere mare (e.g. plita inductie) printr-un jgheab din PVC cu capac. Ar trebui acest jgheab sa aiba anumite caractecteristici pentru aceasta ? Gen grosime pvc, ceva special de exterior (pentru umezeala), etc.

    2. Conductorii trebuie separati cumva in jgheab (ma refer mai mult decat grupati pentru a putea fi identificati) ? Vor fi acolo conductori pentru 3-4 consumatori mari: plita, cuptor, etc.

    3. Pentru cand se instaleaza in camera, exista paturi de cabluri care sa impiedice accesul copiilor ?

    Multumesc anticipat
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Răspuns la: Pat de cabluri pentru conductori electrici

    Cu cat mai mare cu atat mai bine -aceasta ar putea fi regula. Conductorii daca se incalzesc sa nu fie inghesuiti, iar caldura sa se disipe in voie.
    Un canal cablu sau pat de cablu care sa fie gandit sa nu umble copii la el nu am vazut. Daca instalatia aparenta este mai dezvoltata puteti folosi canalizate cablu speciala (vezi foto). Aceasta este greu de desfacut de catre copii, iar in ea se poate monta si aparataj. O mai gasiti pe internet si sub denumirea de "plinta cu aparataj".
    Fișiere Atașate
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1687

      #3
      Răspuns la: Pat de cabluri pentru conductori electrici

      Atunci cand optati pentru jgheab PVC trebuie sa va asumati si neajunsurile acestui sistem. Cel cu accesul copiilor vad ca l-ati enumerat, dar mai exista si gradul de protectie mai redus fata de influentele externe, si am in vedere aici umezeala pe care o poate presupune atmosfera dintr-o bucatarie. In general, eu nu agreez si nu recomand utilizarea acestor jgheaburi. In ceea ce priveste sistemele de genul celui prezentat de dl. Consultant electrice, ele reprezinta altceva decat simplele jgheaburi si sunt foarte bune, dar o sa va treaca cheful de a monta asa ceva cand veti vedea preturile.
      Ca o concluzie, sa stiti ca si tuburile din PVC (IPEY) pot fi utilizate cu succes la instalatii aparente, asigurand o protectie adecvata la influentele externe enumerate. Eu mi-am facut TOATA instalatia locuintei astfel si va asigur ca nu arata deloc rau.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • Side_Effect
        Incepator
        • 26.mar.2012
        • 15

        #4
        Răspuns la: Pat de cabluri pentru conductori electrici

        Este in regula sa trec patul de cabluri chiar pe sub un calorifer ? Nu vor fi conductori pentru consumatori mari in acel jgheab, dar va trece cu foarte putin sub calorifer. Pentru ca sa vad efectul caloriferului cald ma gandesc sa pun un termometru acolo inainte sa pun conductorii (sa iau pulsul jgeabului ).

        @Cherubino: Puteti sa-mi aratati o poza cu acea instalatie aparenta IPEY ? Zona de langa tablou ma gandesc ca ar trebui sa fie cam incarcata.

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1687

          #5
          Răspuns la: Pat de cabluri pentru conductori electrici

          Postat în original de Side_Effect

          @Cherubino: Puteti sa-mi aratati o poza cu acea instalatie aparenta IPEY ? Zona de langa tablou ma gandesc ca ar trebui sa fie cam incarcata.
          Va arat cu mare placere, si nu doar una, ci mai multe. Priviti aici : http://www.vysblog.ro/instalatie-electrica-aparenta/
          Acuma, daca vor fi si opinii contra acestei modalitati de executie, sa nu uitam ca "de gustibus non est disputandum"
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • Side_Effect
            Incepator
            • 26.mar.2012
            • 15

            #6
            Răspuns la: Pat de cabluri pentru conductori electrici

            Frumoasa prezentare, multumesc de poze.

            Stie cineva de ce nu se pun lumini si prize pe acelasi circuit ? Este interzis sau doar nerecomandat de normativ ?
            Stiu doar ca pentru lumini siguranta dimensionata pentru priza este prea mare, si ca daca se face asa pentru o camera, daca apare o problema nu vor mai fi nici lumina nici prize acolo.

            Comentariu

            • mbostangiu
              Membru Marcant
              • 31.dec.2011
              • 594

              #7
              Răspuns la: Pat de cabluri pentru conductori electrici

              Normativul interzice clar lumini și prize pe același circuit. Motivele țin în primul rând de securitatea instalațiilor și apoi urmeaza tipul de motive menționat de dvs. Cel mai sănătos este sa respectați întocmai normativul și sa va bazați pe experiența generațiilor anterioare de electricieni care au pus umărul la dezvoltarea acestuia. Ca și motive (pentru Toma Necredinciosul) eu vad:
              - tipuri diferite de receptoare cu funcțiuni diferite și caracteristici diferite
              - dimensionare diferita putere instalata versus dimensionare conductor
              - caracteristici diferite aparataj uzual (prize 16A, întrerupătoare 10A)
              - căderi de tensiune admisibile diferite
              - nevoia de separație pentru identificare
              Sunt convins ca îmi scapă acum unele motive dar sper sa fie suficient încât sa va răspundă la întrebări.
              “Quality means doing it right when no one is looking.”

              Comentariu

              • Jan
                Membru
                • 06.iul.2006
                • 176

                #8
                Răspuns la: Pat de cabluri pentru conductori electrici

                Postat în original de Cherubino
                ...Priviti aici : http://www.vysblog.ro/instalatie-electrica-aparenta/ ... sa nu uitam ca "de gustibus non est disputandum"
                De gustibus et coloribus non est disputandum.
                Nam quod in iuventus non discitur, in matura aetate nescitur.
                Medice cura te ipsum

                Comentariu

                Procesare...