Identificare impamantare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Nightshadow
    Incepator
    • 02.iun.2015
    • 1

    Identificare impamantare

    Buna seara!

    Ca si post initial pe acest forum vin cu o problema cu instalatia electrica din camera mea.

    De cateva zile nu imi functioneaza becul, dar nu e de la capatul cu becul ci cel mai probabil de la doza, stiu asta pentru ca anul trecut am mai avut aceasta problema si un prieten care se pricepe a rezolvat-o in 2 minute facand nustiu ce la doza. Ei, m-am gandit sa incerc sa rezolv singur problema apeland la ajutor online din moment ce nu pot sa chem deocamdata o persoana care se pricepe.

    Am desfacut capacul de la doza si vad doua fire maro, neizolate.
    In primul rand, evident, imi trece prin cap ca unul e impamantarea, dar atunci ce rol are celalalt? Daca ar trebui sa fie un fir intreg, insa e rupt, ce se intampla daca il leg de impamantare (in cazul in care celalalt e impamantarea)? Daca niciunul din ele nu e impamantarea.... ar fi absurd sa fie doua cai independete fara pereche...
    Am atasat o poza cu doza si mentionez ca celalalte fire au fost asa dintotdeauna. Deci de la ce vin cele doua fire evidentiate?
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	poza.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	143,9 KB 
ID:	640549
    Va multumesc mult de tot pentru timpul vostru!
    Ultima editare de Nightshadow; 02.iun.2015, 18:53.
  • Scifficus
    Membru Marcant
    • 23.iun.2013
    • 857

    #2
    Răspuns la: Care e impamantarea si ce e celalalt fir?

    Alea doua fire par a fi cele vechi, substituite de cele doua noi, albastru si rosu.

    In instalatiile vechi gaseai impamantare maxim la o prizanu si la lumini. Presupun ca este vorba de o camera de apartament dintr-un bloc mai vechi.

    Comentariu

    • uceniculgica
      Membru Marcant
      • 10.ian.2013
      • 573

      #3
      Răspuns la: Care e impamantarea si ce e celalalt fir?

      deconecteaza sigurantele si scoate banda izolatoare de pe legaturile din doza, poate nu fac bine contact,

      verifica daca conductorii vechi nu sunt de Al si cei albastru si rosu din Cu

      capetele scurte sunt probabil de la altceva, nu au treaba cu circuitul becului in cauza

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Răspuns la: Identificare impamantare

        Si eu sunt de parere ca e un circuit intrerupt, eventual un contact prost care a dus la supraincalzire si asa mai departe.

        Cand postati poze faceti in asa fel incat aparatul / telefonul sa focalizeze si sa postati o poza cat de cat mai clara ca sa ne dam si noi seama mai usor despre ce este vorba. Daca sunteti prea aproape aparatele nu pot face focus si rezultatul este neclar.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        Procesare...