Autorizatie constructie bransament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #16
    Răspuns la: Autorizatie constructie bransament

    Postat în original de yulys
    ...
    Asa, ca sa ne amuzam de pana unde poate ajunge birocratia romaneasca...
    Se pare ca sunteti singurul care se amuza ...
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • mbostangiu
      Membru Marcant
      • 31.dec.2011
      • 594

      #17
      Răspuns la: Autorizatie constructie bransament

      Hai sa rămânem la subiect.
      @yulys
      De ce nu mergeți la primărie sa vedeți ce spun autoritățile locale. Până la urmă ei sunt în măsura sa dea un răspuns concret. Poate îi acuzam de birocrație pe nedrept și exista o soluție simplă și legală in același timp.
      Nu uitați sa împărtășiți și cu noi rezolvarea.
      “Quality means doing it right when no one is looking.”

      Comentariu

      • yulys
        Membru
        • 26.iun.2015
        • 119

        #18
        Răspuns la: Autorizatie constructie bransament

        Postat în original de coby
        Se pare ca sunteti singurul care se amuza ...
        Aceasta scurta interventie imi spune foarte multe lucruri despre dvs:
        1. intradevar, probabil din cele 5000 de postari, 4900 sunt doar reactii la afirmatiile altora, si doar 100 idei originale sau contributii cu adevarat utile celorlalti de pe forum;
        2. chiar va considerati arbitrul moral al forumului, sau purtatorul de cuvant al multimilor. de unde stiti ca sunt singurul care se amuza, i-ati intrebat pe toti ceilalti membri ai forumului? va insusiti o functie ce nu vi se cuvine, de purtator de cuvant al tuturor. mai bine vorbiti in nume personal. nu mai traiti cu iluzia ca ceilalti va sprijina punctul de vedere.
        3. ca profesor (daca chiar asta va este meseria) sunteti probabil obisnuit ca dvs sa vorbiti si elevii sa va asculte si, evident, sa va aprobe. asta arata ca sunteti un profesor de moda veche. Aici insa sunteti pe un forum al meseriasilor, mai preocupati probabil de chestiuni tehnice sau birocratice, nu de arta punerii virgulei in propozitie.
        4. probabil nu v-ati confruntat cu sistemul birocratic romanesc indeajuns pentru a constata ca, desi deosebit de frustrant, devine uneori amuzant prin stupizenia sa.
        si acum la obiect, pentru a raspunde si d/lui mbostangiu.
        construiesc o casa ce se apropie de finalizare si am zis sa ma apuc din timp de utilitati. in inchipuirea mea, 4 luni erau de ajuns. pentru curent, lucrurile au fost simple: certificat de urbanism de la primarie, apoi ATR, depunerea de dosar, contract de racordare, certificat de racordare, contract de furnizare. toate in cam 4 luni.
        la gaz insa, mai intai avizul tehnic, apoi contract de racordare cu o firma agreata de a eon (firma la alegere, doar ca este una singura). termen de executie a lucrarii - 120 de zile, pentru ca trebuie obtinute certificat de urbanism pentru constructie (adica sa construiasca o conducta de 32, pe proprietate privata), AUTORIZATIE DE CONSTRUCTIE de la primarie si, in cele din urma, realizarea lucrarii (asta in sine dureaza vreo ora). atunci mi-am pus problema "ma, nu cunva le vine astora vreo idee sa imi ceara si autorizatie de constructie pentru bagat un fir electric in pamant?". Dar am zis ca, intrucat Eon mi-a acceptat acel dosar, nu a cerut AC si am ajuns la faza sa semnez contractul de furnizare (cand am initiat subiectul nu il semnasem inca, s-a intamplat in urma cu doua zile), am scapat de treaba asta. La primarie nu ma duc in nici un caz, sa nu ma bag singur in gura lupului. Daca intreaba ceva mai tarziu ma justific cu faptul ca pe AC pentru casa scrie Locuinta, imprejmuire si racordare la utilitati si am ceva planuri pentru instalatiile electrice pe acolo, vizate de ei. Doar ca azi, la doua zile DUPA semnarea contractului de furnizare cu EOn, cand baietii se pregateau sa vina sa monteze contorul, ma suna tipul de la firma si imi spune sa ii trimit ceva planuri pentru ca aia au constat, acum, ca dosarul este incomplet. asa ca astept sa vad ce mai cer tipii si va aduc la cunostinta - celor care se lupta cu birocratia romaneasca si chiar au diverse nevoi, cum ar fi utilitati la casa samd, nu celor care sunt preocupati mai ales de faptul ca nu scriu cu litera mare la inceputul frazei.

        Comentariu

        • yulys
          Membru
          • 26.iun.2015
          • 119

          #19
          Răspuns la: Autorizatie constructie bransament

          Cat despre acuzatia de birocratie... in 2013, cand am cumparat terenul respectiv, agentul imobiliar a mers de 4 ori la primarie pentru un CU de informare, la interval de o saptamana (cica este nevoie pe la notar). Mereu acelasi raspuns: "veniti saptamana viitoare, colegul e in concediu etc.". L-a primit pe loc, redactat in 5 minute, doar cand a mers a patra oara, cu argumentul: "pai cam au expirat cele 30 de zile, cat este termenul legal pentru eliberare". Asta in conditiile in care cineva vrea sa vanda terenul pentru a-si finaliza locuinta si pentru a nu mai locui cu sotie si copil intr-o garsoniera...

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            #20
            Răspuns la: Autorizatie constructie bransament

            Postat în original de yulys
            Aceasta scurta interventie imi spune foarte multe lucruri despre dvs:
            ..... .
            E bine sa va descarcati sufletul pe cineva oricine , datorita frustrarilor dvs , acumulate de a lungul timpului , in lupta cu birocratia romaneasca .
            Puteti sa va descarcati pe seama mea ca nu ma supar .
            Oricum nu eu v am facut prima data observatie la felul cum scrieti , si nici nu v am jignit in vreun fel . Va doresc mai mult calm si intelepciune , sa puteti trece de toate incercarile din viata , cu bine .
            Ultima editare de coby; 23.iul.2015, 20:38.
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • yulys
              Membru
              • 26.iun.2015
              • 119

              #21
              Răspuns la: Autorizatie constructie bransament

              Cred ca sunteti prea convins de superioritatea dvs binevoitoare pentru a mai realiza cand jigniti pe cineva. Iar interventia total pe langa subiectul principal aflat in discutie doar pentru a-mi transmite ca este "inadmisibil" modul meu de a scrie a fost total deplasata. Si chiar nu inteleg de ce atat interes pentru persoana mea, de ati "citit si recitit" ceea ce am scris.

              Comentariu

              • GeorgeTrisina
                Membru marcant
                • 27.sep.2012
                • 748

                #22
                Răspuns la: Autorizatie constructie bransament

                Postat în original de yulys
                Cat despre acuzatia de birocratie... in 2013, cand am cumparat terenul respectiv, agentul imobiliar a mers de 4 ori la primarie pentru un CU de informare, la interval de o saptamana (cica este nevoie pe la notar). Mereu acelasi raspuns: "veniti saptamana viitoare, colegul e in concediu etc.". L-a primit pe loc, redactat in 5 minute, doar cand a mers a patra oara, cu argumentul: "pai cam au expirat cele 30 de zile, cat este termenul legal pentru eliberare". Asta in conditiile in care cineva vrea sa vanda terenul pentru a-si finaliza locuinta si pentru a nu mai locui cu sotie si copil intr-o garsoniera...
                Daca drumul e public si in ATR se specifica bransament subteran, in mod sigur aveti nevoie de AC
                Daca in ATR se specifica bransament aerian, nu aveti nevoie de AC.
                Nu stiu daca poate exista drum privat, deoarece BMP-ul trebuie sa fie la limita de proprietate, iar drumul inseamna ca exista chiar in curtea dvs.

                Comentariu

                • yulys
                  Membru
                  • 26.iun.2015
                  • 119

                  #23
                  Răspuns la: Autorizatie constructie bransament

                  Pai drumul chiar este in curtea noastra. Mai exact, din drum detin 120 mp, adica 1/9 cota indiviza din parcela care tine loc de cale de acces, precum si aproximativ 50 mp de pe care m-am retras (cate un metru jumatate) pentru a avea 7 metri latime. Platesc chiar si impozit pentru drum, impreuna cu ceilalti 8 proprietari. daca ar fi drum public, probabil nu am plati impozit la primarie, nu? Desi are un nume, strada nu apare pe nici o harta.

                  Comentariu

                  • GeorgeTrisina
                    Membru marcant
                    • 27.sep.2012
                    • 748

                    #24
                    Răspuns la: Autorizatie constructie bransament

                    Postat în original de yulys
                    Pai drumul chiar este in curtea noastra. Mai exact, din drum detin 120 mp, adica 1/9 cota indiviza din parcela care tine loc de cale de acces, precum si aproximativ 50 mp de pe care m-am retras (cate un metru jumatate) pentru a avea 7 metri latime. Platesc chiar si impozit pentru drum, impreuna cu ceilalti 8 proprietari. daca ar fi drum public, probabil nu am plati impozit la primarie, nu? Desi are un nume, strada nu apare pe nici o harta.
                    BMP-ul unde il ai amplasat?
                    Fa-mi si mie o schita cam cum ar arata amplasamentul BMP-ului, stalpii de pe drum si linia de racord ca sa-mi pot da seama mai bine.
                    Daca linia de racord trece prin curtea vecinilor, atunci trebuie sa iei aprobari scrise de la vecini si sa le anexeze furnizorul la dosar, altfel nu-ti face bransamentul. Am patit si eu asa ceva cu un client, dar am umblat dupa.. nu exagerez, dar cred ca o caruta de acte.

                    Comentariu

                    • yulys
                      Membru
                      • 26.iun.2015
                      • 119

                      #25
                      elemente bransament ekectric Eon

                      Buna ziua.
                      Dupa 4 luni de vizite la sediul Eon am semnat, in cele din urma, contractul de furnizare. dupa exact 10 zile au venit baietii sa monteze contorul si tot asa au plecat, pentru ca au gasit doua deficiente: cablul nu este bagat in firida (ceea ce este ciudat, pentru ca firida de pe stalp este proprietatea Eon) si lipseste ceva numit caseta de separatie pe peretele casei. se pare ca cei care au realizat lucrarea m-au "lucrat" si pe mine. Va rog sa imi spuneti ce lipseste, si ceva detalii: firida de pe stalp, unde se va monta contorul, cablu 3x6 armat ingropat, legatura la tabloul electric din casa, unde este legata si impamantarea. este obligatorie montarea si a unei piese de separatie pe impamantare, daca nu am paratrasnet? va multumesc pentru ajutor.

                      Comentariu

                      • GeorgeTrisina
                        Membru marcant
                        • 27.sep.2012
                        • 748

                        #26
                        Răspuns la: elemente bransament ekectric Eon

                        Postat în original de yulys
                        Buna ziua.
                        Dupa 4 luni de vizite la sediul Eon am semnat, in cele din urma, contractul de furnizare. dupa exact 10 zile au venit baietii sa monteze contorul si tot asa au plecat, pentru ca au gasit doua deficiente: cablul nu este bagat in firida (ceea ce este ciudat, pentru ca firida de pe stalp este proprietatea Eon) si lipseste ceva numit caseta de separatie pe peretele casei. se pare ca cei care au realizat lucrarea m-au "lucrat" si pe mine. Va rog sa imi spuneti ce lipseste, si ceva detalii: firida de pe stalp, unde se va monta contorul, cablu 3x6 armat ingropat, legatura la tabloul electric din casa, unde este legata si impamantarea. este obligatorie montarea si a unei piese de separatie pe impamantare, daca nu am paratrasnet? va multumesc pentru ajutor.
                        1. Cablul nu este bagat in firida de pe stalp: Firida de pe stalp trebuia sa v-o monteze cei care v-au facut bransamentul, deasemenea si cablul atata timp cat "firida de pe stalp" adica BMP-ul nu e sigilat inca. Abea dupa ce furnizorul monteaza contorul se sigileaza totul si devine proprietatea furnizorului (nu conteaza ca e E-on, ENEL sau altii). Inseamna ca v-a tras in teapa cei care v-au racordat la retea caci n-aveau chef de treaba.
                        2. Piesa de separatie (adica caseta aia despre care spuneti) nu e necesara in cazul bransamentelor fara paratrasnet si mai mult, nu intereseaza pe furnizor daca ai sau nu priza de pamant deoarece BMP-ul are priza de pamant tehnologica si nu va functiona niciodata fara ea.
                        3. Fa bine si agata-te de firma aia care ti-au facut bransamentul si daca fac figuri da-i si in judecata. Iti promit ca ai sa castigi fara drept de apel. TE-AU TRAS PE SFOARA.

                        Comentariu

                        • GeorgeTrisina
                          Membru marcant
                          • 27.sep.2012
                          • 748

                          #27
                          Răspuns la: elemente bransament ekectric Eon

                          Postat în original de yulys
                          Buna ziua.
                          Dupa 4 luni de vizite la sediul Eon am semnat, in cele din urma, contractul de furnizare. dupa exact 10 zile au venit baietii sa monteze contorul si tot asa au plecat, pentru ca au gasit doua deficiente: cablul nu este bagat in firida (ceea ce este ciudat, pentru ca firida de pe stalp este proprietatea Eon) si lipseste ceva numit caseta de separatie pe peretele casei. se pare ca cei care au realizat lucrarea m-au "lucrat" si pe mine. Va rog sa imi spuneti ce lipseste, si ceva detalii: firida de pe stalp, unde se va monta contorul, cablu 3x6 armat ingropat, legatura la tabloul electric din casa, unde este legata si impamantarea. este obligatorie montarea si a unei piese de separatie pe impamantare, daca nu am paratrasnet? va multumesc pentru ajutor.
                          Si inca ceva: la BMP (firida aia de pe stalp) trebuie montat un tarus de impamantare care se livreaza o data cu BMP-ul (adica cu caseta aia) si era obligatia lor s-o monteze (cat un electrod de sudura de lung si ce mai conta cateva ciocane ca sa bati electrodul ala in pamant?). Asa ca.... imi pare rau pt tine dar chiar esti victima si nu prea imi place. Eu zic sa mai contactezi si pe altii sau chiar moderatorul nostru ca ... na poate ca eu bat campii de batranete.

                          Comentariu

                          • yulys
                            Membru
                            • 26.iun.2015
                            • 119

                            #28
                            Răspuns la: Răspuns la: elemente bransament ekectric Eon

                            multumesc pentru raspuns
                            firida de pe stalp este deja, pentru ca fostul proprietar al terenului a participat la extinderea de retea in urma cu vreo 5 ani si atunci au fost montate doua firide suprapuse, cu loc pentru 4 contoare (dupa numarul participantilor). Eu am mostenit locul lui. Mi s-a parut nefireasca cererea celor de la Eon sa am cablul bagat in firida in care sunt deja doua contoare, dar am rezolvat-o, intrucat nu are nici un sigiliu si se deschide cu surubelnita (nu e normal, dar ca la noi). Piesa de separatie pentru impamantare am mai auzit ca nu e necesara. Dar s - au mai luat de ceva cutie care ar trebui sa fie pe peretele casei pe care au denumit-o "caseta de separatie" (nu "piesa"), care se amplaseaza pe peretele exterior al casei, in dreptul tabloului, in care am inteles ca intra cablul de la contor si iese ceva (probabil niste fire de 4 pana la tabloul din casa). ceva lamuriri in privinta asta?

                            Comentariu

                            • GeorgeTrisina
                              Membru marcant
                              • 27.sep.2012
                              • 748

                              #29
                              Răspuns la: Răspuns la: elemente bransament ekectric Eon

                              Postat în original de yulys
                              multumesc pentru raspuns
                              firida de pe stalp este deja, pentru ca fostul proprietar al terenului a participat la extinderea de retea in urma cu vreo 5 ani si atunci au fost montate doua firide suprapuse, cu loc pentru 4 contoare (dupa numarul participantilor). Eu am mostenit locul lui. Mi s-a parut nefireasca cererea celor de la Eon sa am cablul bagat in firida in care sunt deja doua contoare, dar am rezolvat-o, intrucat nu are nici un sigiliu si se deschide cu surubelnita (nu e normal, dar ca la noi). Piesa de separatie pentru impamantare am mai auzit ca nu e necesara. Dar s - au mai luat de ceva cutie care ar trebui sa fie pe peretele casei pe care au denumit-o "caseta de separatie" (nu "piesa"), care se amplaseaza pe peretele exterior al casei, in dreptul tabloului, in care am inteles ca intra cablul de la contor si iese ceva (probabil niste fire de 4 pana la tabloul din casa). ceva lamuriri in privinta asta?
                              Offf.... N-are nici o treaba impamantarea casei cu firida de bransament. Astia sunt tampiti la cap? ce dracu au?
                              Da-le cu Normativul I7/2011 in cap si spune-le ca pt BMP trebuie priza de pamant tehnologica si ca n-are nici o legatura cu priza de pamant a instalatiei din casa.
                              Ultima editare de Consultant electrice; 03.aug.2015, 11:48.

                              Comentariu

                              Procesare...