Autorizatie constructie bransament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • yulys
    Membru
    • 26.iun.2015
    • 119

    Autorizatie constructie bransament

    buna ziua
    situatia este urmatoarea
    detin un teren pe care construiesc o casa, pentru care am AC. fostul proprietar, impreuna cu vecinii (in total 4 persoane) a extins reteaua electrica (1 stalp) in 2011, fiecare avand loc pentru contor in firida de pe stalp. in ATR de la EOn se specifica doar montarea contorului in firida, asadar instalatia de utilizare imi revine mie. drumul nu este public, ci fiecare proprietar are o cota indiviza. in aceste conditii, am nevoie de AC pentru bransament de la primarie, aprobari pentru traversarea drumului etc?
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2240

    #2
    Răspuns la: Autorizatie constructie bransament

    Nu aveti nevoie de nici o autorizatie pentru executarea bransametului electric atat timp cat drumul respectiv nu este donat catre Primarie si nu s-au facut nici un fel de amenajari pe acesta, de catre autoritatile locale.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • yulys
      Membru
      • 26.iun.2015
      • 119

      #3
      Răspuns la: Autorizatie constructie bransament

      Ar fi bine. In contractul de racordare scrie ceva, pe acolo, dar probabil e un formular tip. maine m - au chemat sa semnez contractul de furnizare, iar functionarii de la relatii cu publicul nu au pomenit nimic de vreo AC. Inca ceva: din ATR si contractul de racordare nu prea reiese ce fel de bransament se face, stie cineva daca mai este permis cel aerian? Eu m am pregatit pentru bransament ingropat. Distanta pana la stalp este destul de marisoara, de vreo 22 m, peste drum si curte.
      Ultima editare de Consultant electrice; 20.iul.2015, 09:42.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Răspuns la: Autorizatie constructie bransament

        Si cum sa fie aerian, sa iasa din din firida sa urce pe stalp ca sa mearga aerian pana la cladire sau la alt stalp catre proprietatea dvs.? Cine va realizeaza lucrarea o firma privata?
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • yulys
          Membru
          • 26.iun.2015
          • 119

          #5
          Răspuns la: Autorizatie constructie bransament

          credeam ca pe acest forum voi primi raspunsuri, nu intrebari la intrebarile mele (si alea sarcastice). asa mi se pare si mie firesc, sa fie ingropat, dar dupa 4 luni de relatii stranse cu cei de la eon, ma astept la orice surpriza de la ei, cand vor veni in cele din urma sa monteze contorul. asadar, repet intrebarea: mai sunt permise bransamente aeriene, acolo unde este posibil unul ingropat?

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13005

            #6
            Răspuns la: Autorizatie constructie bransament

            Da, sunt permise atat bransamente aeriene cat si subterane. De fapt, problema dincolo de contor e mai mult a ta cu cei care fac racordarea si nu a firmei de distributie. Daca e drumprivat nu vad sa fie vreo problema sau restrictie dar nu putem sti exact specificul zonei si cerintele autoritatilor in zona ta, pentru ca tara asta e cam dupa cum bate vantul, fiecare marie (primarie) cu palaria sa.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Răspuns la: Autorizatie constructie bransament

              Nu am fost deloc sarcastic, doream sa imi fac o idee mai clara asupra a ce doriti dvs. sa faceti. Sunteti de putin timp pe forum si nu cred ca este cazul sa criticati asa din start activitatea noastra. In alta ordine de idei puteti folosi litere mari la inceputul propozitiilor respectand regulile de ortografie pana sa ma criticati pe mine pentru un lucru care nu s-a intamplat.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • mbostangiu
                Membru marcant
                • 31.dec.2011
                • 595

                #8
                Răspuns la: Autorizatie constructie bransament

                Bransamentul electric, priza de pământ, la fel ca și celelalte branșamente sunt considerate instalații aferente clădirilor și în consecință se supun legii 50. Asta înseamnă că dacă doriți sa fiți foarte riguros este necesară obținerea autorizației de construire pentru bransamentul subteran indiferent dacă este în domeniul public sau privat. În realitate dacă tot vorbim de țara noastră, unde toată lumea face ce vrea si totul este posibil, trebuie sa știți ca dacă deranjați pe cineva cu bransamentul (un vecin de exemplu) și acesta face reclamație, autoritățile vor fi obligate sa reacționeze. Acest lucru este puțin probabil însă ... "necunoașterea legii nu te absolvă de nerespectarea ei".
                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                Comentariu

                • yulys
                  Membru
                  • 26.iun.2015
                  • 119

                  #9
                  Răspuns la: Autorizatie constructie bransament

                  multumesc pentru raspunsuri, nu mai agit apele si fac asa cum am inceput. credeam ca acesta e un forum pentru mesteri, care nu trebuie sa fie niste maestri ai gramaticii, nici ai tehnoredactarii. si nici nu m -am gandit ca, pentru a primi un raspuns, esti obligat sa suporti jignirile celor mai vechi pe forum decat tine.

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13005

                    #10
                    Răspuns la: Autorizatie constructie bransament

                    1. Nu stiu de ce este asa important sa continui discutia despre forum si alte presupuneri sau interpretari subiective! Ar trebui ca subiectul bransamentului sa te preocupe mai mult decat acest aspect si sa discuti in aceasta directie. Ma rog. fiecare cu ... ale lui.
                    2. Chiar nu iti putem spune ce se intampla la tine in zona dar parerea mea este ca poti face fara nici un fel de autorizatie. Sa presupunem ca te duci la primarie sa ceri AC. O sa te puna sa faci CU, sa ceri avize de la EON etc? Ti se pare normal? Din acest motiv practica nu e la fel ca litera legii, unele sunt facute doar sa fie, neaplicabile. E o prostie sa ceri AC pentru orice rahat, ar trebui sa existe proceduri speciale (rapide si fara formalitati) pentru lucrari de importanta redusa sau cu impact minor. Din aceasta cauza nu o sa vezi pe cineva care isi duce cablul aerian sau subteran, pe un drum privat, pietruit, cerand voia la Primarie. Sunt multe anomalii dar daca as fi in locul tau, mi-as vedea de treaba si as duce cablul cum imi este bine, aerian sau subteran, fara alte complicatii. Pozitia mea nu inseamna ca nesocotesc legea, dar daca statului nu ii pasa de mine, eu de ce sa ma complic? Ti-as mai da alte exemple dar nu vreau sa merg prea mult pe aceasta linie contra teoriei.
                    3. Fourmul este un loc de discutii, deschis, nu iti poate servi lucrarile pe tava si nu poate cunoaste in detaliu cazul specific fiecaruie. Ne ajutam cu sfaturi, pareri, experiente similare, solutii tehnice teoretice sau practice.. dar de aici pana la a solicita ceea ce alte autoritati nu ofera, e cam mult spus, zic eu.

                    Spor la lucrari.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • yulys
                      Membru
                      • 26.iun.2015
                      • 119

                      #11
                      Răspuns la: Autorizatie constructie bransament

                      Imi cer scuze pentru directie gresita pe care am dat-o discutiei, daca aceasta mi se datoareaza. doar ca nu mi se pare corect ca cei care detin cunostinte solide intr-un domeniu sa trateze de sus pe novici. Pana la urma rolul forumului este tocmai sa ajute pe acestia din urma. Apoi este posibil ca unii sa scrie la repezeala si sa nu aiba timp sa formuleze absolut corect gramatical si dupa regulile de redactare, doar nu este forum literar, nu mi se pare corect sa fiu acuzat ca sunt analfabet. am incheiat pe aceasta tema.
                      Evident ca stiu si fac si eu cum ma duce capul, asa fac toti in tara asta, absolut justificat, de altfel. Altfel nu ai mai face nimic, incurcat in itele birocratiei. cata vreme cei de la Eon nu mi au cerut o autorizatie de constructie, proiect etc., ma fac si eu ca ploua si las procedura sa se desfasoare de la sine, numai sa ma vad cu contorul pe stalp, daca ma intreaba cineva dupa, mai vad... . nu isi complica nimeni viata cu grija mea, doar sa nu se iveasca un vecin ... binevoitor. Doar ca doream sa evit orice surpriza, din cele de care am avut parte destul in ultima vreme. adica daca cineva stie ca as putea avea probleme la un moment dat, sa ma avertizeze acum. ieri, insa, am semnat contractul de furnizare cu Eon, asa ca nu prea mai are ce sa se intample, ma fac si eu ca ploua si las lucrurile sa mearga de la sine.

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6865

                        #12
                        Răspuns la: Autorizatie constructie bransament

                        Postat în original de yulys
                        ...
                        nu mi se pare corect sa fiu acuzat ca sunt analfabet.
                        Va rog insistent sa citati mesajul unde ati fost facut analfabet ! Am citit si recitit tot dar nu mi dau seama de unde si de la ce vine atitudinea dvs ?!
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • yulys
                          Membru
                          • 26.iun.2015
                          • 119

                          #13
                          Răspuns la: Autorizatie constructie bransament

                          " In alta ordine de idei puteti folosi litere mari la inceputul propozitiilor respectand regulile de ortografie"
                          In alta ordine de idei, aveti ceva util de spus pe tema initiala a discutiei?

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6865

                            #14
                            Răspuns la: Autorizatie constructie bransament

                            Postat în original de yulys
                            ..... ieri, insa, am semnat contractul de furnizare cu Eon, asa ca nu prea mai are ce sa se intample, ma fac si eu ca ploua si las lucrurile sa mearga de la sine.
                            V-ati dat singur raspunsul .

                            Postat în original de yulys
                            " In alta ordine de idei puteti folosi litere mari la inceputul propozitiilor respectand regulile de ortografie"
                            In alta ordine de idei, aveti ceva util de spus pe tema initiala a discutiei?
                            P.S. La profilul dvs apare ca sunteti profesor - personal cred ca este inadmisibil sa scrieti cu greseli de ortografie indiferent ca e vorba de un forum sau acte oficiale ...
                            Ultima editare de coby; 23.iul.2015, 05:02.
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • yulys
                              Membru
                              • 26.iun.2015
                              • 119

                              #15
                              Răspuns la: Autorizatie constructie bransament

                              asa ati adunat 5000 de postari pe acest forum? exprimandu-va parerea despre activitatea si atitudinea altora? sunteti cumva autoritatea morala a acestui forum? de ce credeti ca aveti dreptul sa apreciati ce este admisibil sau inadmisibil in modul de a scrie a unora? Vad ca ati trecut de la aprecierea "nu te-a acuzat nimeni ca este analfabet" la "te-a acuzat, intradevar, dar meriti". va rog insistent sa mai cititi o data si sa imi aratati o greseala de ortografie pe care am comis-o. Va luati de faptul ca scriu cu litera mica, totusi incalcati constant o regula de redactare, care spune ca inainte de semnele de punctuatie nu se pune spatiu.
                              Si, totusi, aveti ceva de spus pe tema autorizatiei de constructie pentru bransamentele electrice? Sa nu ne raportam neaparat la cazul meu, sa spunem ca este o discutie pur teoretica, cu exemple din experienta altora. Asa, ca sa ne amuzam de pana unde poate ajunge birocratia romaneasca...

                              Comentariu

                              Procesare...