Instalatie electrica peste tavan fals

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Simion_Iasi
    Incepator
    • 19.iul.2015
    • 12

    Instalatie electrica peste tavan fals

    Buna ziua,

    Ma intreb care este modalitatea corecta (cea mai buna) de a executa o instalatie de iluminat peste tavanul fals.
    Este vorba despre o casa care are un singur circuit de iluminat, adica un singur intrerupator.
    Casa are peretii din rigips doar pana la inaltimea tavanului. Deasupra este spatiu gol pe toata suprafata casei, doar grinzi si cadre.
    Ma intereseaza care dintre tehnicile de mai jos este folosita mai frecvent.

    1. se merge cu un singur copex principal si din loc in loc se fac doze si ramificatii spre corpurile de iluminat

    sau:

    2. se merge cu copexuri spre fiecare corp de iluminat, individual

    sau:

    3. se merge din corp in corp, folosind doza corpului de iluminat pentru a face derivatiile.

    Oare ar trebui un copex separat pentru fiecare camera?
    Ma gandesc ca nu pot face o derivatie din doza corpului de iluminat, deoarece faza care il alimenteaza este intrerupta ptr ca trece prin intrerupator.
    Ultima editare de Simion_Iasi; 19.iul.2015, 09:29. Motiv: Incomplet
  • Simion_Iasi
    Incepator
    • 19.iul.2015
    • 12

    #2
    Circuite prize in camere cu tavan fals - pozate peste tavan sau pe pardoseala

    Buna ziua,

    Intrebarea mea este:

    Circuite prize in camere cu tavan fals pot fi pozate peste tavan sau pe pardoseala?

    Daca ambele, atunci ce varianta ar fi mai buna?

    Mai ieftin cred ca este pe placa beton pardoseala.

    Comentariu

    • cotycla
      Membru
      • 01.nov.2012
      • 130

      #3
      Răspuns la: Instalatie electrica peste tavan fals

      Varianta 2

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Răspuns la: Instalatie electrica peste tavan fals

        Cel mai corect ar fi intradevar varianta 2, acum insa daca este vorba de o casa mica si distanta mica si ajuta celelalte variante, fiind vorba de un singur circuit se poate merge si pe celelalte solutii.

        Referitor la circuitele de prize, daca aveti tavan fals eu zic ca e mai economic sa mergeti cu toate traseele pe acolo si ulterior mai usor de rezolvat o avarie, fata de metoda cu circuite in pardoseala.
        Ultima editare de Consultant electrice; 20.iul.2015, 09:53.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • smurf
          Incepator
          • 07.mai.2012
          • 5

          #5
          Răspuns la: Instalatie electrica peste tavan fals

          Salut!
          Am si eu cateva intrebari legate de instalatia electrica care trebuie sa o finalizez la o casa recent construita.

          Concret am instalatia partial efectuata (o perioada am avut sistata financiar constructia);
          as vrea sa continui eu instalatia electrica si sa verific ca a fost ok executata partea existenta.

          Urgent am de tras circuite electrice de iluminare in mansarda pentru lumini si intrerupatoare lumini.
          Acum se realizeaza peretii si tavanele din rigips la mansarda. Acoperisul este din grinzi de lemn, cu izolatie intre grinzi din polistiren.

          Circuitele existente sunt trase in tub de PVC prin tencuiala si lasate liber peste nivelul plafonului de rigips.
          1. Cu ce tip de tub sa le izolez intre tencuiala si aparataje
          (tubul trece prin pod: sus acoperis lemn + polistiren, jos rigips, laterale beton/caramida)

          2. Pot merge cu acel tub pe profilele metalice de rigips?

          3. Cum pot sa cobor din tavan in pereti cu acel tub? Trebuie gaurite profilele?

          4. Daca vreau sa pun o lumina in pod (nu este folosit), este bine sa-l montez pe grinda sau pe un perete de caramida?
          Si ce corp sa pun?



          Din pacate nu am o schita, electricianul a plecat din tara si nu reusesc sa fac rost de planuri asa ca o sa le refac eu din ce notite am avut inceperea constructiei.
          5. As vrea sa va intreb ce inseamna LL, LP pentru ca m-am uitat pe alte planuri si erau notate asa circuitele acolo si as vrea sa fac si eu la fel.

          Multumesc pentru ajutor si voi reveni cu detalii.

          Comentariu

          • Jan
            Membru
            • 06.iul.2006
            • 176

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica peste tavan fals

            Postat în original de smurf
            5. As vrea sa va intreb ce inseamna LL, LP pentru ca m-am uitat pe alte planuri si erau notate asa circuitele acolo si as vrea sa fac si eu la fel.
            Protectie separata pentru circuitele de lumini si cele de prize?
            Nu sint sigur, banuiesc ca ar fi asa… prescurtarea LL pentru circuitele de iluminat iar LP pentru cele de prize:

            Comentariu

            Procesare...