Instalatie electrica subsol

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • alejandro_gsxr
    Incepator
    • 12.iun.2009
    • 27

    Instalatie electrica subsol

    Buna ziua,

    Instalatia electrica intr-un subsol (bloc din '90) trebuie sa fie la 24V? unde scrie ?

    Multumesc frumos!
  • intransingentul
    Membru Marcant
    • 26.iul.2012
    • 996

    #2
    Răspuns la: Instalatie electrica subsol

    Postat în original de alejandro_gsxr
    Buna ziua,

    Instalatia electrica intr-un subsol (bloc din '90) trebuie sa fie la 24V? unde scrie ?

    Multumesc frumos!
    Cititi legislatia din domeniul constructiilor.
    Se asigura in subsolurile de bloc iluminat cu tensiune 24v.
    Este normal sa fie asa avand in vedere ca sunt toate traseele de alimentare cu apa,caldura, scurgerile apa pluviala cat si scurgerile de apa murdara din apartamente.
    Cine se aventureaza sa opreasca apa in cazul unei avarii daca in subsolul blocului instalatia este de 220v?
    De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

    Comentariu

    • alejandro_gsxr
      Incepator
      • 12.iun.2009
      • 27

      #3
      Răspuns la: Instalatie electrica subsol

      Eu stiu instalatii electrice la s cu 230/400 din proiect.
      TGD- ul tot la s este, iar alimentarile de la 40 de TD au parte din traseu in subsol.
      In acel subsol nu exista basa sau alte elemente de protectie (senzori de apa)

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Răspuns la: Instalatie electrica subsol

        Ca sa iti dai seama te uiti la un bec de la instalatia de iluminat si vezi ce marcaj de tensiune are, daca astea era problema sa stii cum este, sau folosesti un aparat de masura. Evident initial masori la 230V alternativ.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • GeorgeTrisina
          Membru Marcant
          • 27.sep.2012
          • 747

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica subsol

          Postat în original de intransingentul
          Cititi legislatia din domeniul constructiilor.
          Se asigura in subsolurile de bloc iluminat cu tensiune 24v.
          Este normal sa fie asa avand in vedere ca sunt toate traseele de alimentare cu apa,caldura, scurgerile apa pluviala cat si scurgerile de apa murdara din apartamente.
          Cine se aventureaza sa opreasca apa in cazul unei avarii daca in subsolul blocului instalatia este de 220v?
          Sa presupunem ca alimentam cu 24V acel subsol de bloc. Ce se intampla daca in subsolul acelui bloc avem consumuri mai mari ex: 3KW pe iluminat, mai avem si un hidrofor de 2,2KW, mai avem si niste pompe de basa care functioneaza la 400V trifazat. Pai cat costa acel transformator pt iluminat, mai bine umplem tabloul cu protectii diferentiale. Daca e chiar in apa, sa stii ca si la 12V poti sa "dai coltu" asa ca poti folosi cu incredere tensiunea de 230V cu protectie diferentiala de 10mA pe acel circuit. Legislatia aia de care zici d-ta probabil ca ai citit-o inainte de aparitia normativului I7/2011 ca asa era inainte.
          Ok sa zicem ca d-ta ca folosim iluminat la 24V, dar ce facem cu consumatorii de forta?

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Răspuns la: Instalatie electrica subsol

            24 V se foloseau pentru iluminat in subsoluri care nu erau amenajate cu spatii tehnice pentru aparate electrice, sau chiar daca existau pompe evident acestea nu se alimentau la 24V. La fel si iluminatul era modest, sa vezi pe unde mergi nu sa prezinti moda cu 3kW.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • GeorgeTrisina
              Membru Marcant
              • 27.sep.2012
              • 747

              #7
              Răspuns la: Instalatie electrica subsol

              Postat în original de Consultant electrice
              24 V se foloseau pentru iluminat in subsoluri care nu erau amenajate cu spatii tehnice pentru aparate electrice, sau chiar daca existau pompe evident acestea nu se alimentau la 24V. La fel si iluminatul era modest, sa vezi pe unde mergi nu sa prezinti moda cu 3kW.
              Am avut destui clienti carela subsol si-au facut chiar si camere de locuit pe langa spatii tehnice (e vorba de vile nu blocuri). Eu zic ca 24V se foloseste numai la beciuri, tunele de cabluri si tablou separat TFJS. Asa era moda inainte si chiar se mai practica asa ceva in instalatiile industriale.

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Răspuns la: Instalatie electrica subsol

                Exact, asta spuneam si eu, nu se pune problema la spatii de locuit sau cladiri moderne, garaje etc.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • bamwels
                  Incepator
                  • 09.oct.2016
                  • 17

                  #9
                  Buna ziua,
                  La subsolul blocului in care locuiesc am o boxa de depozitare iar instalatia electrica in aceasta boxa consta intr-un intrerupator si un bec acestea facand parte dintr-un circuit comun.
                  In aceasta boxa as vrea sa montez o priza pentru alimentarea unor scule electrice de putere mica. Pentru asta as prefera sa vin cu un circuit care pleaca imediat dupa contor. In poza atasata se vede cutia in care se gaseste contorul meu, incercuit cu rosu, si cablurile care pleaca din contor catre tablou in apartament (tot cu rosu). Cu galben am pus tubul de copex prin care as vrea trag firele spre boxa.

                  Puteti sa imi spuneti daca ar fi posibil asa ceva? Credeti ca ar putea sa apara vreo problema cu furnizorul de energie electrica?

                  Multumesc!

                  Comentariu

                  Procesare...