Recuperare investitie extindere retea electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • max97
    Incepator
    • 06.feb.2011
    • 4

    Recuperare investitie extindere retea electrica

    Buna seara,

    Am construit o casa intr-o zona unde nu era retea electrica. Din acest motiv, a trebuit sa fac o extindere de retea pe lungime mare si cu bani multi.
    Intre timp au mai aparut vecini in zona. Din pacate acestia asteapta sa treaca cei cinci ani in care imi pot recupera din banii cheltuiti pe retea, fara a avea nici cea mai mica intentie sa contribuie, asa cum ar fi normal si de bun simt, la reteaua facuta.
    Ba mai mult, vecinii care s-au bransat la reteaua facuta de mine, au devenit "binevoitori" ajutandu-si prietenii nou veniti cu "un fir de curent", pentru a amana pe cat posibil sau chiar a eluda plata compensatiei banesti datorate primului utilizator. Probabil asta in urma unor compensatii materiale primite direct.
    Din pacate eu am recuperat foarte putin din investitia facuta.

    Ce pot face pentru a corecta situatia ? Adica cei care nu contribuie sa nu foloseasca, iar cei care folosesc, sa plateasca. Asa cred ca ar fi normal.

    P.s. Sper sa fi postat unde trebuie.
  • godaro
    Membru
    • 10.mar.2014
    • 232

    #2
    Re: Recuperare investitie extindere retea electrica

    Nu prea cred ca ai ce face. Si eu sunt in situatia ta
    Tot ce poti face este sa ii reclami pe vecinii care redistribuie curent. Asa ceva este interzis prin contract. Sau poti sa ii reclami pe "nesimtiti" pentru furt de curent.

    Comentariu

    • GeorgeTrisina
      Membru Marcant
      • 27.sep.2012
      • 747

      #3
      Răspuns la: Recuperare investitie extindere retea electrica

      Postat în original de max97
      Buna seara,

      Acum construit o casa intr-o zona unde nu era retea electrica. Din acest motiv, a trebuit sa fac o extindere de retea pe lungime mare si cu bani multi.
      Intre timp au mai aparut vecini in zona. Din pacate acestia asteapta sa treaca cei cinci ani in care imi pot recupera din banii cheltuiti pe retea, fara a avea nici cea mai mica intentie sa contribuie, asa cum ar fi normal si de bun simt, la reteaua facuta.
      Ba mai mult, vecinii care s-au bransat la reteaua facuta de mine, au devenit "binevoitori" ajutandu-si prietenii nou veniti cu "un fir de curent", pentru a amana pe cat posibil sau chiar a eluda plata compensatiei banesti datorate primului utilizator. Probabil asta in urma unor compensatii materiale primite direct.
      Din pacate eu am recuperat foarte putin din investitia facuta.

      Ce pot face pentru a corecta situatia ? Adica cei care nu contribuie sa nu foloseasca, iar cei care folosesc, sa plateasca. Asa cred ca ar fi normal.

      P.s. Sper sa fi postat unde trebuie.
      Da-i in judecata

      Comentariu

      • max97
        Incepator
        • 06.feb.2011
        • 4

        #4
        Răspuns la: Recuperare investitie extindere retea electrica

        In ce baza sa-i dau in judecata? Din pacate legea in acest caz nu-ti protejeaza investitia. Oamenii asteapata sa treaca cei cinci ani, dupa care isi iau gratis curentul, fara sa-i intereseze ca altii au cheltuit pentru utilitati de care vor beneficia si ei. Pun din start bazele unei "bune vecinatati".
        Oricum, voi face tot ce-mi sta in putinta, din punct de vedere legal, pentru a corecta aceasta situatie.

        Comentariu

        • godaro
          Membru
          • 10.mar.2014
          • 232

          #5
          Re: Recuperare investitie extindere retea electrica

          Prejudiciul reclamat fiind !?

          Asta e legea in Romanica: daca nu ai acces la utilitati (curent, gaze, apa-canal) trebuie sa ti le construiesti singur, dupa care le donezi companiei de distributie careia ii vei plati chirie pentru ceea ce ai construit Si nu poti construi ce vrei tu, tu trebuie sa construiesti dupa planurile lor care prevad alimentarea unui cartier intreg

          In cazul curentului electric poti fi despagubit (de catre cei ce se branseaza la reteaua facuta de tine) doar timp 5 ani de la punerea in functiune. Dupa cei 5 ani restul vecinilor se leaga gratis.
          In cazul gazelor nu se prevede aceasta limitare la 5 ani, in schimb toti vecinii care se racordeaza DUPA tine (in aval de tine) se branseaza gratis.

          Asta e legea in Romanica, pe cine sa dai in judecata ?

          Comentariu

          • mbostangiu
            Membru Marcant
            • 31.dec.2011
            • 594

            #6
            Răspuns la: Recuperare investitie extindere retea electrica

            De recuperat investiția nu cred că veți reuși altfel decât în condițiile stabilite de operatorul de distribuție. Asta pentru ca la momentul la care ați făcut bransamentul în mod sigur ați dat și o declarație prin care ați fost de acord ca instalația realizată pe banii dvs. să intre în patrimoniul operatorului de distribuție fără pretenții ulterioare?
            Ca și variantă alternativa cunosc caz de investitor ca dvs. care în cunoștință de cauză și în mod premeditat a solicitat aviz de racordare pentru o putere mult mai mare decât necesarul propriu, atât de mare încât sa nu rămână rezerva de putere pe rețeaua respectivă. În acest mod omul practic a rezervat puterea pe rețeaua respectiva și orice conectare la aceasta rețea se poate face numai cu acceptul lui și cu cedare din puterea rezervata inițial. În cazul dvs. această practică cred ca ar fi costisitoare... Astfel încât resemnarea pare sa fie o varianta mai ieftina. Sper sa existe o soluție pentru rezolvarea acestei nedreptăți. .
            “Quality means doing it right when no one is looking.”

            Comentariu

            • kondordv
              Incepator
              • 18.iul.2008
              • 11

              #7
              Răspuns la: Recuperare investitie extindere retea electrica

              Postat în original de max97
              In ce baza sa-i dau in judecata? Din pacate legea in acest caz nu-ti protejeaza investitia. Oamenii asteapata sa treaca cei cinci ani, dupa care isi iau gratis curentul, fara sa-i intereseze ca altii au cheltuit pentru utilitati de care vor beneficia si ei. Pun din start bazele unei "bune vecinatati".
              Oricum, voi face tot ce-mi sta in putinta, din punct de vedere legal, pentru a corecta aceasta situatie.
              Despre ce 5 ani e vorba aici? Stiai ca o retea extinsa cam de 15 oameni in valoare de 30000 euro pentru un nou venit la numai 2 luni enel a cerut compensatie 50 euro? Compensatia pe care o promite enel in 5 ani, este dupa o formula dubioasa hotarata de ANRE care are la baza puterea transformatorului, nu firele trase subteran sau extrateran si lucrarea efectiva. Este o hotie la nivel national, statul fura de la persoane fizice, sau mai bine zis, reteaua electrica se extinde ca "siguranta nationala" cu banii oamenilor care au nevoie de utilitati.

              Totusi nu am gasit conform carei legi ANRE preia bucata de retea construita fara despagubire????
              Ultima editare de kondordv; 21.oct.2016, 14:46.
              Cu stima,
              kondordv

              Comentariu

              • kondordv
                Incepator
                • 18.iul.2008
                • 11

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Recuperare investitie extindere retea electrica

                Sigur ca este o solutie legala, dar asta pentru viitori oameni cinstiti care vor sa extinda utilitati in mod corect si sa obtina banii ulterior de la nesimtitii vecini ce au impresia ca traiesc in jungla. Faceti dupa cum va spun eu, extindeti atat reteaua de curent pe banii vostri cat si reteaua de gaz tot pe banii vostri pe aceeasi lungime. Daca norocul face ca extinderea de curent sa fie egala cu cea de gaz, adica pe acelasi traseu de parcele, toti cei ce au nevoie de curent si gaz pe portiunea respectiva, vor avea gazul doar in urma semnaturii dumneavoastra. Deci daca este vecin fara obraz poate avea doar curent gratis dar gaz niciodata, sau devine corect si obtine semnatura de gaz la pretul stabilit de dumneavoastra care sa includa atat costurile de gaz cat si curent. Deci poti face extindere de curent fara pagube daca te folosesti de legea extinderii de gaz pe zona respectiva, altfel chiar si in primul an dupa extindere de curent cei noi veniti se pot racorda gratis, pentru ca enel are o formula stabilita de ANRE in directia hotiei axata pe rezerva de putere din transformator si nu pe costurile de constructie!

                Sau, incercam sa rugam pe aceasta cale vreun deputat sau senator care citeste, sa propuna pentru binele societatii, o lege care sa prevada despagubirile pentru persoanele fizice ce investesc in bunuri care nu le mai apartin, un fel de lege ca cea de la e-on desigur fara drept de proprietate, dar conditionat de semnatura. Suma investita impartita la numarul de racordati fara limita de 5 ani.
                Ultima editare de kondordv; 21.oct.2016, 14:42.
                Cu stima,
                kondordv

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12204

                  #9
                  Răspuns la: Recuperare investitie extindere retea electrica

                  Postat în original de max97
                  .......Am construit o casa intr-o zona unde nu era retea electrica. .........
                  Pe avizul enel pt autorizatia de constructie a casei , ce scria ?
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  Procesare...