Cablare pentru electrocasnice bucatarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • io*nuț
    Incepator
    • 05.aug.2015
    • 3

    Cablare pentru electrocasnice bucatarie

    Am sa deschid si eu un nou subiect. Sunt o multitudine de subiecte care trateaza diferite aspecte ale problemei mele dar nici unul care sa le trateze pe toate asa ca m-am gandit sa deschid un subiect nou sa aflu si eu, si altii cum ar trebui sa se procedeze.


    Am un apartament la care vreau sa fac cateva reamenajari. In apartament am doar tabloul de sigurante, la demisol ( 2 etaje mai jos) este legatura, siguranta principala (63A monofazat) si contorul.

    In bucatarie am deja o conexiune de 3x2.5mm si una de 3x4mm. Dupa calculele mele nu este suficient pentru toate ustensilele care ma intereseaza pe mine, respectiv:
    - hota (0.3-0.4kW)
    - cuptor electric (2kW)
    - sertar incalzit (1.8kW)
    - plita electrica inductie cu 2 arzatoare (3.2kW)
    - masina de spalat vase (0.8 - 0.9 kW)
    - cuptor cu microunde (0.9-1kW)
    - frigider
    - masina de spalat rufe
    - robot de bucatarie (0.5kW) si alte ustensile (pana in 1kW) care vor folosi aceeasi priza pe rand

    Situatia cu care ma confrunt este urmatoarea: Intre bucatarie si tabloul de sigurante am baia intre baie si peretele exterior exista un gheu (prin care trec diverse tevi ale blocului, printre care incalzirea, tevile de apa si teava de gaz) in care intra aerisirea de la baie si de la bucatarie (imaginea atasata, scuze pentru calitatea desenului).
    Ma gandeam sa folosesc acest gheu pentru a trece firele de la tabloul de sigurante catre bucatarie fara a fi necesar sa sparg jumatate de apartament.

    Legaturile propriu zise le va face un electrician de meserie, dar in asteptarea lui, am zis sa nu stau degeaba si, daca tot fac praf acum sa trag si firele cu pricina.

    Asa dupa cunostintele mele (evident e foarte posibil sa ma insel, de aceea intreb) tind sa cred ca pot sa folosesc conexiunea de 2.5 pentru hota si ustensilele mici, iar pentru cuptor, sertar si plita conexiunea de 4mm. Mai raman cateva electrocasnice care au nevoie de sursa de curent.

    Intrebarea mea este, luand in calcul conditiile de mediu ale gheului (vapori de apa din baie, teava de gaz, etc.) si incarcarea de la consumatori: Cate cabluri, ce fel de cablu si tub ar trebui sa trag sa dorm linistit? Mentionez ca nu am conexiune trifazica.

    Va multumesc.



    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	sectiune.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	151,2 KB 
ID:	640623
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12227

    #2
    Răspuns la: Cablare pentru electrocasnice bucatarie

    Nu cred eu ca trece teava de gaz prin nisa aceea ( gheu ) , dar cine stie ce inventii de Dorel facute mai exista !
    In mod normal si corect , nu se trece cu curentul sau gazul prin nise , dar daca totusi se face , la limita acceptabilului , se trag dintr-o bucata , prin tub de protectie intreg , de pe o parte pina in cealalta .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • io*nuț
      Incepator
      • 05.aug.2015
      • 3

      #3
      Răspuns la: Cablare pentru electrocasnice bucatarie

      Postat în original de Mircea G
      Nu cred eu ca trece teava de gaz prin nisa aceea ( gheu ) , dar cine stie ce inventii de Dorel facute mai exista !
      In mod normal si corect , nu se trece cu curentul sau gazul prin nise , dar daca totusi se face , la limita acceptabilului , se trag dintr-o bucata , prin tub de protectie intreg , de pe o parte pina in cealalta .
      Multumesc de raspuns. Legat de teava de gaz garantez ca trece prin nisa, de ce e asa chiar nu stiu.

      Legat de cablurile electrice ma intereseaza sa stiu si dimensionarea acestora.

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1685

        #4
        Răspuns la: Cablare pentru electrocasnice bucatarie

        In primul rand siguranta principala de 63A nu are ce sa caute la un bransament monofazat standard. Cine v-a montat-o a facut-o ilegal, in conditiile in care 32A este valoarea protectiei admisa de normativ.
        In al doilea rand, tot normativul este cel care interzice cu desavarsire trecerea traseelor de cabluri prin ghene, cosuri, canale de ventilatie cu degajari de caldura sau vapori de apa. Ma mir ca s-a trecut cu teava de gaz pe acolo. Se vede treaba ca in zona dumneavoastra cei ce fac astfel de lucrari n-au nicio treaba cu respectarea legii.
        In ceea ce priveste dimensionarea distributiilor in cablu,avand in vedere ca deja sunt prefigurate 2 ilegalitati mari si late (enuntate chiar in mesajul dvs., va sugerez sa chemati LEGAL un electrician autorizat care sa va rezolve competent si profesionist problemele. Credeti-ma, este in folosul si spre siguranta dumneavoastra. Nu vreau sa va jignesc cu nimic si va cer scuze daca o sa va deranjeze ce voi scrie in continuare, dar faptul ca stiti sa deosebiti un conductor de 2,5 mmp de unul de 4 mmp nu va transforma automat in electrician.
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • io*nuț
          Incepator
          • 05.aug.2015
          • 3

          #5
          Răspuns la: Cablare pentru electrocasnice bucatarie

          Postat în original de Cherubino
          In primul rand siguranta principala de 63A nu are ce sa caute la un bransament monofazat standard. Cine v-a montat-o a facut-o ilegal, in conditiile in care 32A este valoarea protectiei admisa de normativ.
          In al doilea rand, tot normativul este cel care interzice cu desavarsire trecerea traseelor de cabluri prin ghene, cosuri, canale de ventilatie cu degajari de caldura sau vapori de apa. Ma mir ca s-a trecut cu teava de gaz pe acolo. Se vede treaba ca in zona dumneavoastra cei ce fac astfel de lucrari n-au nicio treaba cu respectarea legii.
          In ceea ce priveste dimensionarea distributiilor in cablu,avand in vedere ca deja sunt prefigurate 2 ilegalitati mari si late (enuntate chiar in mesajul dvs., va sugerez sa chemati LEGAL un electrician autorizat care sa va rezolve competent si profesionist problemele. Credeti-ma, este in folosul si spre siguranta dumneavoastra. Nu vreau sa va jignesc cu nimic si va cer scuze daca o sa va deranjeze ce voi scrie in continuare, dar faptul ca stiti sa deosebiti un conductor de 2,5 mmp de unul de 4 mmp nu va transforma automat in electrician.
          Va multumesc de raspuns. In ceea ce priveste continutul raspunsului dumneavoastra as vrea sa va spun ca apreciez onestitatea dumneavoastra.

          Am notat faptul ca sunteti de parere ca nu este in regula trecerea cablului prin nisa (care in cazul meu este de 1,6m latime utila, 45cm adancime utila, si este aerisita cu tiraj natural), dar in calitate de necunoscator, as aprecia cateva detalii cu privire la motivele pentru care acest lucru nu este permis.

          In ceea ce priveste restul lucrurilor, cu siguranta de 32A nu pot sa va contrazic dar nici sa va sustin, in coditiile in care bransamentul este sigilat, cred ca exista niste detalii pe care eu nu le stiu si nici dumneavoastra, care sa justifice existenta acelei sigurante acolo. As aprecia niste explicatii cu privire la dimensionarea sigurantei.

          De asemenea, in mesajul meu am spus ca executia bransamentului efectiv va fi facut de persoane autorizate, si faptul ca vreau sa stiu care este procedura corecta nu vad cu ce ma incrimineaza, nu vad nimic incorect in a ma informa cu privire la detaliile executiei.

          Nu sunt electrician, dar, fara a va simti jignit, ceea ce mi-am propus eu, mai exact, pozarea unui cablu pe perete (in sant) considerand ca acesta este cablul potrivit (de aeea am si intrebat), fara a face vreun fel conexiuni electrice nu cred ca necesita doua facultati. Cred ca e de bun simt sa stii sa nu bati cuie in cablu, ca santul trebuie sa aiba o anumita adancime si ca nu trebuie sa gatui tubul de trecere.
          Executia unui sant prin perete si pozarea cablului corespunzator, in conditiile in care cablul nu ar fi innadit, si ar fi in tub protejat drept, fara coturi nu vad ce probleme ar putea crea. Va rog sa ma corectati daca gresesc.

          As aprecia si un raspuns la intrebarile mele.

          Va multumesc.

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1685

            #6
            Răspuns la: Cablare pentru electrocasnice bucatarie

            Daca instalatia va fi executata de un operator autorizat, nu aveti nevoie de sfaturi pe forum, care pot fi eronate din cauza necunoasterii situatiei concrete de la fata locului. Sunt convins ca un electrician autorizat va sti sa va propuna cele mai bune si corecte solutii pentru instalatia dumneavoastra. Intre timp, puteti descarca de pe net normativul I7-2011. Gasiti acolo totul despre categoriile de influente externe si interdictii. L-as posta eu dar acum scriu de pe telefon. Maine il voi cauta in calculatorul de acasa si-l incarc aici, daca nu-l gasiti dvs.mai repede.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • PowerMC
              Administrator
              • 02.mai.2007
              • 2236

              #7
              Răspuns la: Cablare pentru electrocasnice bucatarie

              http://www.misiuneacasa.ro/uploads/files/normative2.pdf , o versiune anterioara.
              Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

              Community Manager MC

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1685

                #8
                Răspuns la: Cablare pentru electrocasnice bucatarie

                @io*nut
                Nu reusesc sa postez Normativul I7-2011 (nu gasesc in editor optiunea de adaugare fisiere in format pdf, poate ma ajuta un administrator in sensul asta), dar il puteti studia aici:http://www.slideshare.net/viocapbun/...latiielectrice
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6869

                  #9
                  Răspuns la: Cablare pentru electrocasnice bucatarie

                  Postat în original de Cherubino
                  @io*nut
                  Nu reusesc sa postez Normativul I7-2011 (nu gasesc in editor optiunea de adaugare fisiere in format pdf, poate ma ajuta un administrator in sensul asta), dar il puteti studia aici:http://www.slideshare.net/viocapbun/...latiielectrice
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  Procesare...