Instalatie electrica apartament 3 camere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • beres
    Incepator
    • 14.oct.2015
    • 10

    Instalatie electrica apartament 3 camere

    Buna ziua,

    Am inceput sa renovez apartamentul nou achizitionat si trebuie sa schimb instalatia electrica (asta fiind din aluminiu, bagat direct in tecuiala)

    Acum o sa descriu la cate circuite m-am gandit , va-rog sa-mi spuneti ce parere aveti.

    Amenajarea camerelor este in linie dupa cum urmeaza: dormitor1, baie, camera de zi, bucatarie, dormitor2.
    • iluminat:
      1. dormitor1+baie+hol mic(fiind invecinate)
      2. camera de zi
      3. bucatarie + dormitor2 +hol(fiind invecinate)

      pentru fiecare o siguranta bipolara de 10A, cu fir de 1.5


    • prize:
      1. dormitor1+hol mic: fir de 2.5 siguranta bipolara de 16A
      2. baie, pentru masina de spalat +inca o priza: fir de 2.5 siguranta diferentiala de 16A
      3. camera de zi: fir de 2.5 siguranta bipolara de 16A
      4. bucatarie1: fir de 2.5 siguranta bipolara de 16A
      5. bucatarie2 pentru plita cu inductie si cuptor electic: fir de 4 siguranta bipolara de 25A
      6. bucatarie3 pentru masina de spalat vase: fir de 4 siguranta diferentiala de 25A
      7. hol, priza de forta: fir de 4 siguranta bipolara de 25A
      8. dormitor2: fir de 2.5 siguranta bipolara de 16A



    Va multumesc.
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1382

    #2
    Răspuns la: instalatie electrica la apartament 3 camere

    Sal. Nu e rau,dar pe hol circuitul 7 separat,cu conductor de 4 si sig.24A e pt. o priza de sudura sau ceva de genul acesta?
    Turnati sapa si cu o parte din circuite mergeti pe jos? In cazul acesta ar fi mai bine sa bagati cablu in tub in loc de conductor,dif. de pret nu e prea mare.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1382

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: instalatie electrica la apartament 3 camere

      Alt aspect ar fi dozele de aparat,probabil veti pune modulare care au nevoie de ceva loc in beton.Spun aceasta in ideea ca le puteti taia frumos apoi scoate usor mijlocul.Daca mergeti pe spart, sa va intelegeti cu vecinii inainte
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • beres
        Incepator
        • 14.oct.2015
        • 10

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: instalatie electrica la apartament 3 camere

        Da, priza din hol va fi pentru un consumator mare, daca va fi nevoie ulterior. Cablurile o sa fie trase in tub copex in santuri in pereti ~25 cm de tavan.

        Comentariu

        • beres
          Incepator
          • 14.oct.2015
          • 10

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: instalatie electrica la apartament 3 camere

          Peretii sunt de caramida, dar si asa face galagie destul de serioasa.

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1382

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: instalatie electrica la apartament 3 camere

            Fiind caramida se pot taia santuri si locurile de doza mai usor decit in beton,dar va trebuie aspirator industrial conectat la freza de taiat,cu flexul e nebunie de praf.
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • beres
              Incepator
              • 14.oct.2015
              • 10

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: instalatie electrica la apartament 3 camere

              Multumesc pentru sfaturi. Mai am o intrebare, initial am vrut sa trag si cablu de internet si de televiziune in aceleasi conducte in camera de zi si domitor ca sa pot monta prize si pentru asatea dar citind pe forumuri am aflat ca poate sa interfereze fiind foarte aproape de conductele celelalte. Asta e adevarat sau pot sa le pun? Multumesc.

              Comentariu

              • Temelye
                Living Legend
                • 23.apr.2014
                • 1382

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: instalatie electrica la apartament 3 camere

                Daca puneti doze rotunde la aparataj si find caramida ,ceea mai simpla varianta ar fi cu carota uscata pusa in rotopercutanta de minim 3kg deoarece la una mai mica ucideti ambreiajul.
                Mai e varianta cu o rotopercutanta gen piata ce nu are ambreiaj dar atentie ffffffffffffff mare cum o tineti,daca se blocheaza carota va poate suci incheieturile sau mai grav. Eu unul nu recomand genul acesta de scule,find multi care au patit-o cu ele.
                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                Comentariu

                • Temelye
                  Living Legend
                  • 23.apr.2014
                  • 1382

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: instalatie electrica la apartament 3 camere

                  Da, nu sunt cazuri multe dar eu am intilnit find in acelasi tub net pe utp si tv pe coaxial, mergind in acelasi timp netul bruia tv,imaginea isi pierdea din claritate si apareau ceva dungute fine
                  Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                  Comentariu

                  • Temelye
                    Living Legend
                    • 23.apr.2014
                    • 1382

                    #10
                    Răspuns la: instalatie electrica la apartament 3 camere

                    Eu zic sa nu le puneti in acelasi tub,folositi macar tuburi separate daca nu le puteti pune pe trasee separate
                    Interfereaza din cauza frecvetelor f mari
                    Nu folositi utp,puneti FTP care este ecranat, iar diferenta de cost e mica,nu merita sa puneti utp
                    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1382

                      #11
                      Cit despre interferenta cu 220-ul daca folositi FTP si legati ecranul la masa nu e problema,frecventa e mica la reteaua electrica de numai 50HZ,copmarativ cu zecile de milioane in cazul curentilor slabi
                      Daca nu legati la masa si traseul e paralel pe distanta mare poate apare ceva inductie,daca traseele sunt diferite si numai se intretaie nu e o problema

                      Poate isi fac timp colegi de forum mai experimentati decit mine si va pot relata si alte situatii de care sa tineti cont

                      Spor la lucru de calitate
                      Ultima editare de Consultant electrice; 14.oct.2015, 20:55.
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • beres
                        Incepator
                        • 14.oct.2015
                        • 10

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: instalatie electrica la apartament 3 camere

                        Multumesc,
                        Ati inceput cu "Sal. Nu e rau" vreau sa va intreb ce ati modifica sa fie mai bine sau mai econom, ce propuneti, si legat de sigurante sunt bine calibrate, nu imi trebuiesc mai mari sau mai mici?

                        Comentariu

                        • Temelye
                          Living Legend
                          • 23.apr.2014
                          • 1382

                          #13
                          Daca as fi la fata locului poate as mai avea de competat,asa e putin relativ.
                          Avind in vedere ca o instalatie electrica bine facuta o mostenesc nepotii,nu se pune problema de economie(nu ma refer la aparataj ci la ce vine in zid) plus ca conductorii nu sunt atita de scumpi,eu sunt adeptul a cit mai multe circuite separate. unora le poate parea prostie dar sa nu uitam ca unele tari se practica des varianta cu circuite total separate,adica totul vine in tablou,neexistind doze de legatura. Asta e o alta extrema,adevarul e undeva la mijloc
                          Ce sa spun, ce ati scris e ok, la prima vedere nu gasesc cusururi evidente.

                          Legat de sigurante nu folositi Tracon,am avut de multe ori probleme,nu mai folosesc de mult dar nu cred ca si-au revenit spectaculos
                          Cu cele de la Legrand spre ex nu am avut probleme,nu stiu cum sunt gamele recent aparute,sper ca au ramas la fel de bune

                          Nici cu cele de la Hager nu am avut probleme pina acum dar nu am montat atit de multe ca Legrand

                          Ca si mici imbunatatiri pe trasele drepte puteti folosi tub rigid cu mufe de imbinare sa il puteti cupla cu flexibil daca sunt multe curbe, daca sunt putine puteti pune coturi fixe la 90,la ceeiasi sectiune a tubului firele stau mai lejer si culiseaza mai bine comparativ cu flexibilul dar se lucra mai greu cu tubul rigid (asta daca taiati canalele,daca le spargeti mai greu cu rigid, puneti flexibil)
                          Ultima editare de Consultant electrice; 14.oct.2015, 20:55.
                          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                          Comentariu

                          • beres
                            Incepator
                            • 14.oct.2015
                            • 10

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica apartament 3 camere

                            Multumesc frumos inca o data!

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1687

                              #15
                              Răspuns la: Instalatie electrica apartament 3 camere

                              Va rog sa aveti in vedere faptul ca protectia diferentiala este obligatorie la TOATE circuitele de prize. La fel si impamantarea, cate este obligatorie si la corpurile de iluminat, daca au parti metalice si daca inaltimea de montaj este mai mica de 2,5 m.
                              La iluminat puneti sigurante mai mici, de exemplu de 3A, pentru ca aveti 3 circuite de lumina (prea multe, ca doar nu-i palat cu zeci de camere!), iar puterea instalata pe fiecare dintre ele e mica, mai ales daca folositi becuri economice sau LED.
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              Procesare...