Dimensionarea cablurilor

Adună
Acest topic este închis
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • canon
    Incepator
    • 21.sep.2015
    • 10

    Dimensionarea cablurilor

    Buna ziua.

    Vreau sa inlocuiesc intreaga instalatie electrica pentru prize, schimband-o pe cea de Al cu una de Cu. Tabloul electric este inconjurat de pereti de beton si nu vreau sa iau in calcul decuparea de santuri in beton prin care sa trag traseele noi. M-am gandit sa traversez holul cu un canal de plastic (jgheab) de 1,5 m si apoi de pe peretele bucatariei (bca) sa ramific instalatia. Am tot citit pe net si stiu ca nu este foarte indicat sa ingramadadesc multe cabluri electrice in acel canal de plastic, am citit si prin normativul i7, am gasit si un tabel care indica cate cabluri pot fi inserate intr-un tub, in functie de temperatura lor, dar, asa cum ziceam, sa tai santuri noi nu este o posibilitate. Singura solutie pe care o vad este aceea de a ma asigura ca temperatura cablurilor nu va fi mare. In principiu, prin acel canal ar trece pana la 15 cabluri - 7 faze, 7 nuluri de lucru si 1 nul de protectie. O sa asez fazele spre exteriorul canalului (spre capac). Legaturile in doze le voi face prin torsionare si apoi le voi cositori cu fludor pentru electronica. Sigurantele pentru prize vor fi de 16A.

    Mai jos am atasat schema (am facut-o cat mai explicita) si am notat langa fiecare electrocasnic lungimea cablului de la panou sau doza pana la el. Pentru consumatorii mari am pus prize separate.

    Ma puteti sfatui cum sa procedez pentru a ma asigura ca acele cabluri vor ramane cat mai reci in canalul de plastic de 1,5m, ca sa nu ma trezesc cu vreo problema? Sa folosesc cablu mai gros de 2,5 pana la doze, sa folosesc cablu mai gros pentru consumatorii mari care au priza separata? Este vreo problema daca de la panoul electric trag un singur nul de protectie pe care il ramific, in prima doza, spre alte doze?

    Va multumesc anticipat.

    Ultima editare de canon; 05.nov.2015, 14:49.
  • mbostangiu
    Membru Marcant
    • 31.dec.2011
    • 594

    #2
    Răspuns la: Dimensionarea cablurilor

    Cred ca merita sa luati in considerare pozitionarea tabloului in zona in care doriti sa faceti ramificatia (BCA) si pana la tablou, pe cei 1.5m nu este un capat de tara sa spargeti betonul si sa pozati o coloana dimensionata corespunzator.
    “Quality means doing it right when no one is looking.”

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Răspuns la: Dimensionarea cablurilor

      Folositi functia"Cautare"inainte sa deschideti un topic nou. Se discuta deja aici:
      Instalatii electrice, generatoare de curent, tablouri electrice, prize si intrerupatoare, protectii, amplificatoare, corpuri de iluminat, electrocasnice
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      Procesare...