Cum trag priza din tablou electric

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ionutadriandragut.adi
    Incepator
    • 09.nov.2015
    • 2

    Cum trag priza din tablou electric

    buna ziua,
    cine ma poate ajuta cu o mica problema?
    vreau sa trag o priza din panou de sigurante. am tabloul de sigurante pe hol si as vrea o priza langa sa pot baga routerou wireless deoarece nu mai vreau sa trag cablu in toata casa.
  • gmtiby
    Living Legend
    • 24.oct.2008
    • 1044

    #2
    Răspuns la: cum trag priza din tablou electric

    Postat în original de ionutadriandragut.adi
    buna ziua,
    cine ma poate ajuta cu o mica problema?
    vreau sa trag o priza din panou de sigurante. am tabloul de sigurante pe hol si as vrea o priza langa sa pot baga routerou wireless deoarece nu mai vreau sa trag cablu in toata casa.
    Salut,
    In primul rand , intrebarea este : stii ce presupune acest lucru ? ( nu o lua in nume de rau, dar sunt multe persoane care habar nu au si nu vreau sa stiu ca te-ai electrocutat sau ceva mai rau, ca ai urmat un sfat de pe forum )
    o poza cu tabloul de sigurante, se poate sa pui ?

    Comentariu

    • ionutadriandragut.adi
      Incepator
      • 09.nov.2015
      • 2

      #3
      Răspuns la: cum trag priza din tablou electric

      fac diseara poza cand ajung acasa. habar am dar nu vreau sa-i fac legatura proasta sa ard tabloul.

      Comentariu

      • FilipT
        Membru marcant
        • 15.feb.2009
        • 673

        #4
        Răspuns la: cum trag priza din tablou electric

        Tabloul ca tabloul, dar arde casa doamne fereste.

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1688

          #5
          Răspuns la: cum trag priza din tablou electric

          Cheama un electrician calificat, pentru o amarata de priza n-o sa-ti ceara sa-ti devalizezi toate economiile din banca. Oricat ti s-ar parea de paradoxal, nu exista o lege care sa stipuleze ca toti cetatenii romani (in general de sex masculin) trebuie sa se priceapa la electricitate, asa ca esti un om perfect normal chiar daca nu stapanesti acest domeniu. Dar sunt altii care au habar si la care poti apela la nevoie.
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Răspuns la: Cum trag priza din tablou electric

            Ai surubelnite, cleste sfic, cutter, cablu 2x1, bormasina, dibluri si ai mai lucrat cu astfel de obiecte? Daca da fa o poza la tablou si te ajutam cu sfaturi, daca nu gaseste un electrician dispus sa te ajute.
            Chiar daca si eu as fi de parere ca un electrician ar trebui sa faca aceasta lucrare, ma gandesc ca e destul de greu sa il gasesti pe cel care sa vina sa faca doar priza asta si sa fie rezonabl la bani; acum depinde si ce noroc ai si cu cine iei legatura.
            Ultima editare de Consultant electrice; 17.nov.2015, 11:33.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • Jan
              Membru
              • 06.iul.2006
              • 176

              #7
              Răspuns la: Cum trag priza din tablou electric

              Postat în original de Consultant electrice
              Ai srubelnite, cleste sfic, cutter, cablu 2x1, bormasina, dibluri si...
              ciocan de lipit, cositor, pasta decapanta,… undsoweiterundsofort

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #8
                Răspuns la: Cum trag priza din tablou electric

                Daca sti ce faci si ai grija, se poate rezolva rapid si fara mult tambalau.
                Cauti 1 priza aplicata, 1 bucata de pat cablu, lungimea necesara de cablul cu 2 fire si ceva scule prin casa (bormasina, un cutit, o surubelnita)
                Pozitionezi priza, legi firele la priza, pui capacul prizei, lipesti/fixezi pat cablul, intorduci firul in pat cablu, introduci capatull iber in tablou unde legi 1 fir la NUL si unul la o FAZA dupa o siguranta de priza, pui capacul la pat cablu, verifici alimentarea in priza si testezi routerul.
                Cam asta e asa principial, practic ramane de vazut. Timp alocat 30 minute.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • homemade
                  Incepator
                  • 13.dec.2015
                  • 2

                  #9
                  Răspuns la: Cum trag priza din tablou electric

                  Buna seara,

                  Postez aici impasul in care ma aflu deoarece este posibil sa trebuiasca si eu sa trag o priza de la tablou pana in bucatarie. Am cumparat plita cu inductie si cuptor electric, adica nu mai am nimic pe gaz, si nu stiu daca instalatia actuala face fata la consumul acestor electrocasnice. Iata despre ce-i vorba

                  Plita de 8.500 W
                  Cuptor de 3.500 W

                  Atasez si tabloul electric notitele proiectantului cu rugamintea ca cine se pricepe sa-mi confirme daca ma ajuta acest tablou sau trebuie sa apelez la furnizorul de energie pentru redimensionarea instalatiei si abia apoi sa mai trag alte fire prin casa.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • mbostangiu
                    Membru marcant
                    • 31.dec.2011
                    • 595

                    #10
                    Răspuns la: Cum trag priza din tablou electric

                    Buna dimineata,

                    Imstalatia existenta nu poate prelua consumatorii suplimentari. Trebuie sa obtineti in primul rand spor de putere de la Enel, apoi sa redimensionati coloana de alimentare de la FDCP la tabloul din casa apoi sa faceti lucrarile necesare in casa. Oricum ar fi va trebuie un electrician autorizat, dar intai obtineti Avizul Tehnic de Racordare de la Enel pentru sporul de putere, vedeti costurile sporului de putere si apoi rezolvati interioarele.
                    Ar mai ceva intrebari:
                    - Alimentarea noilor aparate este monofazica sau trifazica?
                    - Disjunctorul din FDCP este cumva de 32A? (asa ar trebui tinand cont de coloana si de puterea absorbita)
                    “Quality means doing it right when no one is looking.”

                    Comentariu

                    • homemade
                      Incepator
                      • 13.dec.2015
                      • 2

                      #11
                      Răspuns la: Cum trag priza din tablou electric

                      Plita poate fi alimentata si e le 2 faze, asa are legaturile din fabrica, dar cu ajutorul unei punti di cupru se poate alimenta si mono
                      Nu stiu la care disjunctor sa ma uit, dar asa cum se vedea si din schita tabloului postat anterior, sigurantele la prize in casa sunt de 16A, si in tablou mai este una de 40A
                      Ce este curios, am constatat ca 50% din contoarele din bloc sunt trifazate(dar sunt folosite doar 5%, inca sunt multe apartamente nevandute), si atunci am o speranta ca furnizorul nu ma va "arde" prea rau la bani daca vreau sa trec pe trifazic.

                      Comentariu

                      • mezzadri
                        Incepator
                        • 05.iul.2012
                        • 6

                        #12
                        Răspuns la: Cum trag priza din tablou electric

                        Buna, scriu pe acest topic sa nu mai deschid altul.
                        Imi pun aer conditionat si vreau sa trag o priza separata din tablou. Atasez imaginea cu tabloul meu electric. La prima siguranta din stanga sunt legate toate becurile, la cea din mijloc toate prizele si la ultima sonerie.

                        Intrebarile mele sunt - sonerie oricum nu o folosesc. In locul sigurantei C10 a soneriei, pot sa pun una de C16, sa leg firele exact cum erau in cea initiala si la ea sa conectez un fir de 3x2.5 caruia sa ii atasez o priza la capat, unde va veni clima.

                        Firele de curent vin legate in partea superioara a sigurantei , iar cele de la consumator vin legate in partea de jos a sigurantei ?

                        Un electrician imi cere 250 + materiale pt toata operatiunea asta.

                        Multumesc.

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1688

                          #13
                          Răspuns la: Cum trag priza din tablou electric

                          Daca aerul conditionat are o putere de pana la 2 KW, lasati siguranta de 10A, nu este nevoie de alta mai mare.
                          Nu are importanta unde se leaga intrarile si iesirile la siguranta. Legati-le similar cu celelalte sigurante din tablou.
                          Fara legatura cu intrebarile dumneavoastra: ambele sigurante de pe circuitele finale sunt supradimensionate. Corect este MAXIMUM 10A la iluminat si 16A la prize.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • mezzadri
                            Incepator
                            • 05.iul.2012
                            • 6

                            #14
                            Răspuns la: Cum trag priza din tablou electric

                            In fisa produsului scrie
                            Sarcină nominală în modul de răcire (P design) [KW] 3.5 si
                            Consum anual de energie electrică pentru răcire [KWh/y] 201.
                            Clasa A++, iar in manual scrie Putere: 170 -1680 W . Nu inteleg ce inseamna sarcina nominala de racire, de ce este 3500 W ? care e puterea reala 3500 sau 1680 W ?

                            Daca ajunge siguranta de 10 A, e ok daca trag cablu de curent de 3 x 2.5 ? (nu de 1.5)?
                            Dupa ce inchid toate sigurantele, cum stiu 100% ca nu mai circula curent prin fire, pun creionul de tensiune pe fiecare fir in parte si nu trebuie sa lumineze?

                            Am citit pe forum si mi-am dat seama ca sunt supradimensionate, dar asa erau dinainte sa ma mut in apartament.

                            Comentariu

                            • mezzadri
                              Incepator
                              • 05.iul.2012
                              • 6

                              #15
                              Răspuns la: Cum trag priza din tablou electric

                              adaug inca o poza


                              Dupa cum se observa la doza din mijloc (prize) este doar o gaura ocupata.
                              Pot sa trag o priza pe acelasi circuit de prize (avand in vedere ca este C20)? Nu am mari consumatori, masina de spalat, desktopul,televizorul, frigiderul + clima.
                              Daca leg cablu pentru priza noua in orificiul de jos care este gol (al sigurantei) este ok ?
                              La siguranta din dreapta (sonerie) nu imi dau seama cum sa leg cablul pentru noua priza, sunt 2 fire jos.
                              Avand in vedere ca un cablu de priza are 3 fire in el, cum trebuie procedat, vin toate 3 fire adunate si introduse in gaura de la doza si le prind cu surubul de acolo ?

                              Comentariu

                              Procesare...