Senzor magnetic + sonerie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Jan
    Membru
    • 06.iul.2006
    • 176

    #16
    Răspuns la: Senzor magnetic + sonerie

    Postat în original de mbostangiu
    Eu vedeam contactul magnetic normal închis (sa se închidă la deschiderea usii)...
    Imi pare foarte rau, insa nu va prea inteleg- un contact normal inchis se poate doar deschide...
    Adevarul este ca si eu am facut 2 greseli mari si late, pentru care ... imi cer scuze:

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6867

      #17
      Răspuns la: Senzor magnetic + sonerie

      Postat în original de mbostangiu
      Eu vedeam contactul magnetic normal închis (sa se închidă la deschiderea usii).
      .
      Si eu asa am crezut ca atunci cand sunt apropiate circuitul e intrerupt si cand placuta se departeaza , circuitul se conecteaza , daaar de fapt e chiar invers si am renuntat la idee .
      Merg pe simplu buton contact cu arc ( cand e inchis grilajul in buton se intrerupe circuitul ) , simplu , fara relee si alte complicatii .
      Are importanta pe ce se monteaza : faza sau nul ?
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • mbostangiu
        Membru Marcant
        • 31.dec.2011
        • 594

        #18
        Răspuns la: Răspuns la: Senzor magnetic + sonerie

        Postat în original de coby
        Si eu asa am crezut ca atunci cand sunt apropiate circuitul e intrerupt si cand placuta se departeaza , circuitul se conecteaza , daaar de fapt e chiar invers si am renuntat la idee .
        Merg pe simplu buton contact cu arc ( cand e inchis grilajul in buton se intrerupe circuitul ) , simplu , fara relee si alte complicatii .
        Are importanta pe ce se monteaza : faza sau nul ?
        CNI se deschide când sunt apropiați magneții (ușa închisă) și se închide când sunt depărtați magneții (ușa deschisă).
        Din motive de securitate este de preferat sa mergeți cu tensiune redusă pe la contactul de pe ușă indiferent dacă este faza sau nulul ambele sunt conductoare active și este foarte dificil de realizat un circuit exterior făcut artizanal dar care sa asigure siguranță pentru utilizatori. Nulul este legat la pământ până la un anumit punct însă într-un circuit întotdeauna se întâlnește cu faza astfel încât devine util dar și periculos.
        Dacă va gândiți sa faceți circuitul astfel încât sa fie armată alarma din casă printr-un întrerupător când poarta este închisă (de exemplu noaptea) atunci ar fi mai bine sa treceți faza prin intrerupator dar sa știți ca gardurile electrice au regim special de funcționare și condiții speciale.
        Nu mă apuc sa desenez pentru că ar ieși niște mîzgăleli în comparație cu desenele lui Jan pe care le apreciez sincer.
        “Quality means doing it right when no one is looking.”

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6867

          #19
          Răspuns la: Senzor magnetic + sonerie

          Parerea mea este ca va hazardati in presupuneri : nu vad ce legatura are gardul electrificat cu situatia de fata ?
          Sa va explic : tot sistemul este alimentat de un transformator 12V - 600ma ( poti sa pui si limba pe fire ca nu patesti nimic ! ) , firele sunt izolate , circuitul electric nu are nici o legatura cu grilajul in sine , butonul fiind un intrerupator lumini de auto cu manson de cauciuc , legaturile dintre fire si buton vor fi izolate la randul lor , butonul este din plastic ABS deci la fixarea pe rama grilajului nu va face " masa " . Tot " sistemul " va fi comandat de o priza cu telecomanda , astfel ca el poate fi dezactivat printr o simpla apasare de buton al telecomenzii intr-o raza de aprox 15m .
          Este exact principiul invers al unei soneri de apartament pe cablu .
          Ultima editare de coby; 03.dec.2015, 10:36.
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • Jan
            Membru
            • 06.iul.2006
            • 176

            #20
            Răspuns la: Răspuns la: Senzor magnetic + sonerie

            Postat în original de coby
            ...Tot " sistemul " va fi comandat de o priza cu telecomanda , astfel ca el poate fi dezactivat printr o simpla apasare de buton al telecomenzii intr-o raza de aprox 15m...
            Ende gut alles gut si totul a inceput de la un contact magnetic…

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6867

              #21
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Senzor magnetic + sonerie

              Postat în original de Jan
              Ende gut alles gut si totul a inceput de la un contact magnetic…
              [ATTACH=CONFIG]91968[/ATTACH]
              Exact asa ca in schema va fi + un led cu aprindere intermitenta inainte de intrerupator .
              Ultima editare de coby; 03.dec.2015, 17:12.
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • mbostangiu
                Membru Marcant
                • 31.dec.2011
                • 594

                #22
                Răspuns la: Răspuns la: Senzor magnetic + sonerie

                Postat în original de coby
                Parerea mea este ca va hazardati in presupuneri ...
                Dvs. de fapt nu aveți nevoie de ajutor (cel puțin nu în domeniu electric). M-am hazardat în presupuneri pe baza informațiilor puse la dispozitie din care îmi vin în minte urmatoarele:
                - "exclus wi-fi"
                - "contact magnetic"
                - "trec prin contact faza sau nulul?"
                Întrucât nu îmi place sa pic prost, regret ca m-a cam luat valul și promit sa nu mă mai bag în seamă în ceea ce vă privește.
                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6867

                  #23
                  Răspuns la: Senzor magnetic + sonerie

                  Eu nu m am suparat deloc si nici nu m ati deranjat cu postarile . wi-fi mi a fost pe limba , de la router ( ca tocmai cautam ceva extender ) ; contact magnetic pentru ca m am gandit ca are alt principiu de functionare ( habar n aveam cum functioneaza ) ; inca nu stiu daca sa pun firul intrerupt de buton cu + sau - dar banuiesc ca la tensiunea asta nu este relevant , nu ?
                  Dar faza cu gard electric , sa ma iertati , nu am inteles legatura cu ce vreau eu sa fac ?
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  Procesare...