Tip cablu instalatie noua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 707

    #31
    Răspuns la: Tip cablu instalatie noua

    Am banuaiala ca acel cuptor e monofazic desi a tras studio72 5x2,5.
    Daca e monofazic poate imperechea firele 2 faza 2 nul+PE ca sa nu le schimbe cu conductor de 4mmp sau cablu 3x4 mmp,si siguranta de 20A.
    Daca e trifazic e corect.
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • studio72
      Membru
      • 21.ian.2015
      • 105

      #32
      Răspuns la: Tip cablu instalatie noua

      Buna,

      Revin pentru o informatie.
      Vreau sa montez in tablou principal de la intrare in casa un separator de sarcina, in caz ca doresc sa decuplez curentul in toata casa.
      Acest model incape intr-un tablou normal


      Am un tablou Hager de 36 nodule

      Multumesc

      Comentariu

      • mbostangiu
        Membru marcant
        • 31.dec.2011
        • 595

        #33
        Răspuns la: Tip cablu instalatie noua

        Sincer sa fiu, nu inteleg la ce va trebuie separatorul. Daca vreti sa decuplati curentul din toata casa puteti folosi intrerupatorul general din tablou. De separare, consider ca aveti nevoie suficient de rar incat sa nu fie justificat un separator, in conditiile in care, la nevoie, puteti face separatia in alt mod.
        Daca doriti o schema de gen intrerupator general (ca la hotel), montati un contactor in tablou cu butonul de actionare langa usa de intrare in casa.
        “Quality means doing it right when no one is looking.”

        Comentariu

        • RaspoElectric
          Membru Marcant
          • 17.feb.2009
          • 707

          #34
          Răspuns la: Tip cablu instalatie noua

          Pai #studio72 vrea sa monteze acel separator pe post de intrerupator general.Eu va recomand pt uz casnic ACEST model,care e putin mai robust pt utilizare casnica.Daca incape si INS63 e mai OK.
          Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

          Comentariu

          • studio72
            Membru
            • 21.ian.2015
            • 105

            #35
            Răspuns la: Răspuns la: Tip cablu instalatie noua

            Buna,

            In principiu logica mea este de a putea sa decuplez curentul in toata casa in caz de nevoie si sa nu fiu nevoit sa merg la firida.
            Firida o am la 40 m de casa, stiu ca nu o sa fie des, si sper sa nu fie nevoie niciodata, dar in caz de nevoie sa fie.
            Stiu ca este un ban in plus care pare nejustificat, este doar de principiu, sa fie la indemna.

            Ce vroiam sa stiu daca incape in tablou asemnea separator, sa nu il cumpar si sa ma pun sa decupez tabloul, asa ceva nu vreau.

            Multumesc incaodata pentru sfaturi
            Ultima editare de studio72; 02.feb.2016, 23:24.

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1688

              #36
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tip cablu instalatie noua

              Cel prezentat de Raspo Electric incape in mod sigur in tablou, fara sa fie nevoie de decupaje.
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • mbostangiu
                Membru marcant
                • 31.dec.2011
                • 595

                #37
                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tip cablu instalatie noua

                Postat în original de studio72
                Buna,

                In principiu logica mea este de a putea sa decuplez curentul in toata casa in caz de nevoie si sa nu fiu nevoit sa merg la firida.
                Firida o am la 40 m de casa, stiu ca nu o sa fie des, si sper sa nu fie nevoie niciodata, dar in caz de nevoie sa fie.
                Cu riscul sa par indaratnic, eu tot nu inteleg.
                1. La capatul coloanei care alimenteaza casa, in tabloul general exista un aparat de comutatie (de regula intreupator automat). Nu va satisface acest aparat nevoile de decuplare?, nu exista?, sau doriti separatie asa cum scrie la cartea SSM?
                2. 100 Lei + minim 3 module ocupate in tablou versus ... 40 m pana la firida o data la ... 5 ani ? ... ca mai des nu cred ca este nevoie... statistic vorbind.
                3. Vad ca posedati bun simt tehnic, vointa, dorinta si putirinta de autodidact astfel incat va invit sa ne spuneti ce parere aveti de un separator cu sigurante fuzibile pe post de intrerupator general. Sunt curios ce parere au si veteranii in domeniu si in forum.
                4. Personal daca as avea in buget 100 lei de cheltuit as investi intr-un sistem de protectie la supratensiune (descarcator).
                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                Comentariu

                • studio72
                  Membru
                  • 21.ian.2015
                  • 105

                  #38
                  Răspuns la: Tip cablu instalatie noua

                  Buna "mbostangiu",
                  Sincer vii cu argumente destul de solide in favoarea ta si nu prea am cu ce sa ma apar din punct de vedere tehnic
                  Am o viziune mai mult din punct de vedere al comoditatii personale.
                  Si pentru ca sunteti o persoana tehnica cu care se poate discuta am sa va raspund la intrebarile dumneavoastra.

                  1. Tabloul principal (firida) detine un intrerupator automat si desigur se poate decupla coloana de aici.
                  Acum desigur costul cumpararii unui separator nu se justifica din punct de vedere tehnic montand "intrerupator la intrerupator",
                  zis asa mai pe "direct".
                  Si nici nu incerc sa imi justific actiunile pe motiv ca este prevazut prin carti privind securitatea si siguranta in munca.
                  Am doar o idee, si aveam nevoie de sfaturi, de aceea am apelat la acest forum si la persoane tehnice care sunt dispuse sa ajute.
                  Ca sa inchid cu subiectul, nu cred ca o sa renunt la un intrerupator general care sa decuplez toata casa.
                  Si la tabloul de la etaj am cumparat o siguranta diferentiala tetrapolara de 40A care o folosesc pe post de intrerupator general al
                  alimentarii cu tensiune a etajului.

                  2. Nu sunt un tip cu bani, dimpotriva, daca banii nu erau o problema sigur nu eram pe forum incercand sa imi rezolv probleme.
                  Plateam si nu imi bateam capul.
                  Motivul meu ramane doar legat de comoditate, daca odata la 5 ani trebuie sa decuplez vreau sa evit sa merg pina acolo, la firida,

                  3. Parerea mea tehnica (cu toate ca nu ar trebui sa ma bag) legat de aceste separatoare cu sigurante fuzibile este simpla:
                  daca isi face treaba pentru ce a fost construit e perfect,
                  In general iti garanteaza o protectie si sguranta sporita la separare si repunere sub tensiune a mai multor circuite electrice
                  Tot odata avand si protectie in caz de o suprasarcina la decuplare.

                  4. Legat se protectia la supratensiunii, esti in gandurile mele dar cu ceva pasi mai in fata. Urma zilele viitoare sa va pun intrebari legat si
                  de acest subiect. Am tot citit despre ele, le-am inteles rolul, dar sincer nu stiu ce sa zic, sa pun in tabloul principal sau nu ? (aici ma
                  gandesc la cost)
                  Daca ma gandesc ca Electrica nu despagubeste nimic in caz de un necaz cu deterioararea aparatelor in casa din cauza
                  supratensinuniilor, atunci sunt pentru.
                  De exemplu aveam in plan sa cumpar o bobina MSU de la SCHNEIDER model A9L40600, si sa il leg inainte de separatorul meu.
                  nu stiu ce sa zic.
                  Daca aveti sfaturi va rog, chiar si o schema de montaj ar fi binevenita.

                  Multumesc anticipat pentru rabdare, sfaturi, solutii...etc
                  Cu respect

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1688

                    #39
                    Răspuns la: Tip cablu instalatie noua

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	bobina MSU in trifazat.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	184,6 KB 
ID:	624401

                    @studio72
                    Cam asa arata protectia la supratensiuni de comutatie cu bobine MSU in trifazat. Intre timp, gama Multi9 de la Schneider a fost inlocuita cu gama Acti9, care are aparataj si auxiliare diferite fata de cele din fotografie (bobinele de supratensiune se numesc acum iMSU. Modul de instalare insa este acelasi.
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • studio72
                      Membru
                      • 21.ian.2015
                      • 105

                      #40
                      Răspuns la: Tip cablu instalatie noua

                      Multumesc frumos @Cherubino

                      O sa merg pe urmatoarea schema a tabloului principal, de la intrare din casa
                      Daca aveti vreo observatie va rog,

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Tablou.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	287,5 KB 
ID:	624403

                      Multumesc anticipat

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1688

                        #41
                        Răspuns la: Tip cablu instalatie noua

                        @studio72
                        Valoarea disjunctorului general trebuie corelata cu cea a disjunctorului din firida de bransament. Cred ca 63A e cam mult.
                        In rest, mi se pare OK (mai putin culoarea verde care ati folosit-o pentru una dintre faze in desen).
                        Si a-propos de desen, va rog spuneti-mi si mie cu ce program l-ati creat, ca eu, desi utilizez calculatorul zilnic de peste 15 ani, n-am reusit inca sa trec de faza desenelor facute manual, ca la desenul tehnic din liceu (care chiar mi-a placut foarte mult, dar poate ca ar fi cazul sa evoluez si eu).
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        • studio72
                          Membru
                          • 21.ian.2015
                          • 105

                          #42
                          Răspuns la: Tip cablu instalatie noua

                          @Cherubino
                          O sa schimb disjuntorul (separatorul) cu unu de 40A, sunt convins ca cei de la electrica o sa puna unul de 63A cel putin cand o sa imi faca bransamentul (inca astept de 3 spatamani sa vina sa branseze )
                          Verdele l-am folosit in cazul asta pentru NUL, sper ca e ok schema ?

                          O chestie tehnica de info, in caz de supratensiune, iMsu-ul va decupla toata tensiunea, sau numai o faza ?

                          Folosesc pentru desn un program numit Proteus, in general scopul lui este pentru design de circuite electronice, dar cu imaginatie poti diversifica, deoarece are capabiliatea sa iti creezi tu obiectele, sa le desenezi cum ai chef
                          Totul e de imaginatie, eu m-am obisnuit cu el, si imi acopera cerintele

                          Multumesc incaodata

                          Comentariu

                          • studio72
                            Membru
                            • 21.ian.2015
                            • 105

                            #43
                            Răspuns la: Tip cablu instalatie noua

                            @Cherubino
                            Am mai pus niste poze cu ce am facut prin Proteus, poate ajuta
                            Am corectat si la schema tabloului, am pus un separator de 40A si am schimbat culorile, mai aproape de standard
                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Tablou.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	279,4 KB 
ID:	624409 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	448,7 KB 
ID:	624410
                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	535,4 KB 
ID:	624412

                            Am o intrebare, ce tip de cleme recomandati sa pun in tablou, aici ma refer la producator, tip, pentru derivatie ?
                            Intra in ea un fir si pleaca mai multe, ceva de genu :
                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	clemaDerivatie.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	58,5 KB 
ID:	624411

                            M-ar intersa sa se poata conecta intre ele, de exemplu imi intra nulul in ea si eu trebuie sa plec cu 5 nul-uri din acest nod.

                            Multumesc anticipat
                            Ultima editare de studio72; 05.feb.2016, 19:08.

                            Comentariu

                            • uceniculgica
                              Membru Marcant
                              • 10.ian.2013
                              • 572

                              #44
                              Răspuns la: Tip cablu instalatie noua

                              Postat în original de studio72
                              exmplu imi intra nulul in ea si eu trebuie sa plec cu 5 nul-uri din acest nod ?
                              pentru nul nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme, tablourile sunt prevazute cu bara de nul

                              Comentariu

                              • studio72
                                Membru
                                • 21.ian.2015
                                • 105

                                #45
                                Răspuns la: Tip cablu instalatie noua

                                Din cate stiu tablourile, cel putin care le-am vazut eu au bara de pamantare, nu de nul.
                                Gresesc ?

                                Comentariu

                                Procesare...