Automatizare iluminat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • septi_rzv
    Incepator
    • 05.aug.2012
    • 2

    Automatizare iluminat

    Am inceput un proiect de automatizare bazat pe o placa de dezvoltare arduino si functioneaza ok legata la releu dar aveti idee cum pot sa leg releul controlat de arduino cu intrerupatorul normal din perete sa pot aprinde lumina din ambele atat din intrerupator cat si din arduino,?pot sa folosesc un releu finder intre ele?sa pun intrerupatoare cu revenire?mentionez ca instalatie electrica este simpla fara cap scara..... Releul folosit pentru arduino are 3 intrari NO NC COM.Multumesc
  • AugustinF
    Incepator
    • 25.mar.2015
    • 27

    #2
    Răspuns la: Automatizare iluminat

    Eu as conecta intrerupatorul standard la arduino direct si as seta din soft ca la schimbarea de stare a acelui intrerupator indiferent ca e on sau off sa schimbe semnalul releului.

    Am facut asa ceva la mine dar putin diferit pentru ca am avut alta situatie care ingloba si comunicare radio dar am folosit produse comercializate fara sa bricolez cu un dezavantaj la partea de pret.

    Comentariu

    • septi_rzv
      Incepator
      • 05.aug.2012
      • 2

      #3
      Răspuns la: Automatizare iluminat

      Recunosc nu m-am gandit la varianta asta dar ii o idee. Multumesc

      Comentariu

      • davidb
        Membru
        • 03.dec.2012
        • 205

        #4
        Răspuns la: Automatizare iluminat

        Pai si cum rezolvati situatia in care intrerupatorul este inchis iar dvs stingeti lumina din arduino? In acest caz intrerupatorul va ramane inchis dar lumina va fi stinsa...

        Comentariu

        Procesare...