Bazait in contorul electric

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • floyd
    Incepator
    • 09.aug.2014
    • 11

    Bazait in contorul electric

    Salutare tuturor!

    De curand ma confrunt cu urmatoarea problema: am un contor electric de tip vechi (6 sigurante) si din dorinta de a mai economisi energie electrica am inlocuit cele 5 spoturi luminoase din bucatarie (a cate 25w fiecare) cu spoturi cu led-uri (5w fiecare). Mentionez ca intrerupatoarele sunt cu potentiometru pt reglarea intensitatii luminii si siguranta din tablou este de 16A. Dupa ce am inlocuit becurile, a aparut un bazait puternic in tabloul electric cand cele 5 spoturi sunt aprinse care creste pe masura ce reduc intensitatea luminii din intrerupatoare, iar lumina palpaie puternic. Am inlocuit din nou spoturile pe led cu cele normale si bazaitul a disparut. Momentan folosesc o solutie de compromis, cu 3 leduri si 2 becuri normale, efectele (bazait si palpait) fiind foarte reduse.

    Va rog sa ma ajutati cu un sfat privind cauza si o eventuala rezolvare. Mentionez ca nu ma pricep in acest domeniu si am incercat sa descriu cat pot de bine problema.

    Va multumesc.
  • Ervin
    Membru
    • 07.ian.2016
    • 153

    #2
    Răspuns la: Bazait in contorul electric

    Presupun ca aveti un tablou de sigurante de tip vechi,nu un contor...Solutia este simpla,trebuie sa cumparati becuri LED dimabile,adica sa suporte reducerea intensitatii luminoase,cele pe care le aveti dumneavoastra sunt becuri normale,din aceasta cauza va apare bazaitul respectiv.

    Comentariu

    • floyd
      Incepator
      • 09.aug.2014
      • 11

      #3
      Răspuns la: Bazait in contorul electric

      Va multumesc mult pt raspuns. Da, tabloul este de tip vechi intr-adevar. Chiar nu stiam ca este necesar un anumit tip de becuri care suporta reducerea intensitatii. Multe multumiri inca o data.

      Comentariu

      • floyd
        Incepator
        • 09.aug.2014
        • 11

        #4
        Răspuns la: Bazait in contorul electric

        O ultima intrebare: inlocuirea intrerupatoarelor cu unele normale ar rezolva problema cu becurile actuale? Multumesc.

        Comentariu

        • Ervin
          Membru
          • 07.ian.2016
          • 153

          #5
          Răspuns la: Bazait in contorul electric

          Da,doar ca pierdeti functia de dimare a becurilor.

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Răspuns la: Bazait in contorul electric

            Zgomotul apare in sursele ledurilor probabil sau in contorul clasic poate daca exista pulsatii in consum. Ele incearca sa compenseze reglajul care il faceti dvs. Trebuie sa folositi becuri LED capabile sa suporte variator sau sa inlocuiti variatorul asa cum ati spus cu intreruptor obisnuit. Pe cutiile becurilor LED de la producatori consacrati este specificat clar printr-un logo daca exista sau nu compatibilitate cu variatorul. V-am atasat o imagine concludenta:
            Fișiere Atașate
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • GeorgeTrisina
              Membru marcant
              • 27.sep.2012
              • 748

              #7
              Răspuns la: Bazait in contorul electric

              Postat în original de floyd
              Va multumesc mult pt raspuns. Da, tabloul este de tip vechi intr-adevar. Chiar nu stiam ca este necesar un anumit tip de becuri care suporta reducerea intensitatii. Multe multumiri inca o data.
              Chiar daca ai spoturi dimabile, la cele cu led se intampla ceva ciudat ca nu dimeaza daca nu-i pui o rezistenta de 100 ohmi / 10W in paralel cu iesirea dimmerului.

              Comentariu

              • Ervin
                Membru
                • 07.ian.2016
                • 153

                #8
                Răspuns la: Bazait in contorul electric

                George,nu stiu la ce dimmer ai intalnit problema asta dar la mine nu apare.Am un variator touch de la Bticino folosit cu bec led Livarno cumparat din Lidl.Functioneaza fara probleme.Pe variatorul de la Gewiss nu am incercat inca deoarece acolo am bec halogen identic cu cel din reflectoare,nu mai stiu ce putere are,il folosesc ocazional.Daca era cu dulie E 27 sau E14 cu siguranta ii faceam o proba...

                Comentariu

                • GeorgeTrisina
                  Membru marcant
                  • 27.sep.2012
                  • 748

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Bazait in contorul electric

                  Postat în original de Ervin
                  George,nu stiu la ce dimmer ai intalnit problema asta dar la mine nu apare.Am un variator touch de la Bticino folosit cu bec led Livarno cumparat din Lidl.Functioneaza fara probleme.Pe variatorul de la Gewiss nu am incercat inca deoarece acolo am bec halogen identic cu cel din reflectoare,nu mai stiu ce putere are,il folosesc ocazional.Daca era cu dulie E 27 sau E14 cu siguranta ii faceam o proba...
                  Dimmer Merten 4 canale x 300W
                  Al dracului daca a vrut sa mearga pana nu i-am pus rezistenta de wataj in paralel cu becul. Probabil sarcina era sub puterea minima acceptata.

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    #10
                    Răspuns la: Bazait in contorul electric

                    Da, este posibil. Ciudat insa, nici eu nu am intalnit asta. Ce am mai vazut la dimmere clasice mai ieftine, la unele becuri LED chiar si de firma la valori foarte reduse uneori incep sa clipeasca insa crescand un pic intensitatea fenomenul dispare.
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    Procesare...