Cablu trifazic

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bmx
    Incepator
    • 04.dec.2007
    • 81

    Cablu trifazic

    Va salut cu respect! Ma aflu in situatia urmatoare; sunt detinatorul unui teren, am obtinut aprobare de la electrica pentru bransament trifazic,alimentare pompa apa.Distanta de la stalp (unde se va monta si contorul electric),pina la teren =70m.Pe stalp se va monta BMPT d 16A+DPST,iar cablul pana la consumator de tipulACYBY5x6mmp.Intreberea mea ar fi,daca voi face candva o casa pe acel teren, aceasta instalatie va face fata unui consum casnic minim? In principiu acel cablu, care va fi ingropat,ACYBY 5x6mmp.
    Multumesc!!
  • GeorgeTrisina
    Membru marcant
    • 27.sep.2012
    • 748

    #2
    Răspuns la: cablu trifazic

    Postat în original de bmx
    Va salut cu respect! Ma aflu in situatia urmatoare; sunt detinatorul unui teren, am obtinut aprobare de la electrica pentru bransament trifazic,alimentare pompa apa.Distanta de la stalp (unde se va monta si contorul electric),pina la teren =70m.Pe stalp se va monta BMPT d 16A+DPST,iar cablul pana la consumator de tipulACYBY5x6mmp.Intreberea mea ar fi,daca voi face candva o casa pe acel teren, aceasta instalatie va face fata unui consum casnic minim? In principiu acel cablu, care va fi ingropat,ACYBY 5x6mmp.
    Multumesc!!
    Cablul face fata, dar trebuie schimbata siguranta si asta implica un nou
    ATR pt marirea puterii absorbite macar la 5KW

    Comentariu

    • mbostangiu
      Membru Marcant
      • 31.dec.2011
      • 594

      #3
      Răspuns la: cablu trifazic

      Cablul ACYABY5x6 poate "duce" pana la 45 A (daca este ingropat direct in pamant) ceea ce inseamna aproximativ 28 kW.
      La aceasta lungime si incarcare ati avea o cadere de tensiune de 20-22 V (~5%) ceea ce este cam mult (avand in vedere faptul ca diferenta de pret intre cablul de 5x6 si cel de 5x10 este mai mica de 2 lei pe metru, sfatul meu este sa cumparati 5x10 pentru ca merita o diferenta totala de aproximativ 100 lei).
      La acest moment 16A inseamna ca aveti o putere aprobata de aproximativ 10 kW (desi probabil ca pe hartie aveti mult mai putin).
      La intrebare trebuie sa va raspundeti singur. Ce inseamna consum casnic minim? Veti avea gaze pentru incalzire si gatit? Ce suprafata va avea casa? Aveti alte pretentii speciale de la instalatia electrica (gen degivrare, aer conditionat, ...)?
      “Quality means doing it right when no one is looking.”

      Comentariu

      • bmx
        Incepator
        • 04.dec.2007
        • 81

        #4
        Răspuns la: cablu trifazic

        Multe multumiri pentru raspunsuri si sfaturi ! Neavand experienta in domeniu,fiecare parere,sfat imi este util .
        Multumiri si s-auzim numai de bine!!

        Comentariu

        Procesare...