Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1342

    #16
    Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

    Posibil sa mai fie inca un avantaj in cazul celei de 32A si anume diferenta mai mare de amperaj necesar declansarii la scurtcircuit. In cazul ca aveti printre sigurantele din aval unele cu valori de 20A, la un scurt e posibil in cazul celei de 25 sa declanseze atit cea dedicata circuitului cu problema cit si generala diferentiala datorita faptului ca diferentialele sunt mai rapide la declansare, sigurantele normale find de obicei clasa C. Si cu aceasta de 32A,posibilitatea nu e exclusa. Protectiile selective in mediul casnic sunt mai greu de obtinut, pina si in mediu industrial unde protectiile sunt mult mai complexe mai exista rateuri.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • puricemarius
      Incepator
      • 10.mar.2013
      • 56

      #17
      Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

      azi am trecut de prima etapa:
      - am dezafectat vechiul panou electric, in spatele lui firele de Al care veneau de la contuar (care este pe scara) erau inadite cu fire de Cu.
      - din fericire de la dozele de jos, cele de la 20cm de podea, am tub pana la intrerupator, doza de sus si pana la locul de lampa
      acum, nedumeriri:
      acele cabluri care vin de la contuar, nu trebuiau sas fie de 4mm?
      cu ce cleme sa le inadesc pe alea de Al? noul tablou va fi pozat in alta parte, cam la 50cm de locul unde era cel nou. in doze voi folosi Wago, oare merg si aici?

      v-am atasat 2 poze cu locul unde era tabloul vechi.
      aaaa, bine-inteles ca si in 2 doze am gasit Al legat cu Cu, dar nu erau oxidate, cel putin nu la o prima vedere.

      Multumesc!

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0941.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	289,9 KB 
ID:	624821Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0940.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	239,5 KB 
ID:	624822

      Comentariu

      • lmacsen
        Membru
        • 26.sep.2015
        • 299

        #18
        Răspuns la: Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

        Postat în original de Temelye
        Posibil sa mai fie inca un avantaj in cazul celei de 32A si anume diferenta mai mare de amperaj necesar declansarii la scurtcircuit. In cazul ca aveti printre sigurantele din aval unele cu valori de 20A, la un scurt e posibil in cazul celei de 25 sa declanseze atit cea dedicata circuitului cu problema cit si generala diferentiala datorita faptului ca diferentialele sunt mai rapide la declansare, sigurantele normale find de obicei clasa C. Si cu aceasta de 32A,posibilitatea nu e exclusa. Protectiile selective in mediul casnic sunt mai greu de obtinut, pina si in mediu industrial unde protectiile sunt mult mai complexe mai exista rateuri.
        La ce consumatori se pun de obicei sigurante separate si de cati amperi? Am vazut pe la unii ca zic la centrala termina (gaz) o siguranta de 16A. Masina de spalat, AC la fel...

        Comentariu

        • gmtiby
          Living Legend
          • 24.oct.2008
          • 1192

          #19
          Răspuns la: Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

          Postat în original de lmacsen
          La ce consumatori se pun de obicei sigurante separate si de cati amperi? Am vazut pe la unii ca zic la centrala termina (gaz) o siguranta de 16A. Masina de spalat, AC la fel...
          La centrala pe gaz, poti pune si o sig de 2 A, maxim 6 A..... Nu stiu unde ai citit..... dar e total gresit sa pui o sig de 16 A.

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1342

            #20
            Răspuns la: Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

            E corect ce spune colegul Gmtiby cu conditia ca pe acel circuit de alimentare centrala sa pui strict centrala si senzorul de gaz daca pui siguranta de 2-6A. In cazul in care sotia vine si foloseste respectiva priza la calcat rufe sa spunem, normal siguranta va decupla. Mai apare un mic aspect care pe mine nu m-ar deranja dar pe altii ii poate deranja; Spre ex daca se pune pe iluminat o siguranta de 4A va duce iluminatul, dar cind un bec incandescent se arde,aceasta decupleaza. Dau acest ex.marunt deoarece am intilnit mofturosi care se plingeau de asta,(cu injuraturile aferente la adresa electricianului) de parca era mare lucru sa ridice o siguranta. Orcum becurile incandescente find pe cale de disparitie, fenomenul va fi tot mai rar.
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • gmtiby
              Living Legend
              • 24.oct.2008
              • 1192

              #21
              Răspuns la: Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

              Postat în original de Temelye
              E corect ce spune colegul Gmtiby cu conditia ca pe acel circuit de alimentare centrala sa pui strict centrala si senzorul de gaz daca pui siguranta de 2-6A. In cazul in care sotia vine si foloseste respectiva priza la calcat rufe sa spunem, normal siguranta va decupla. Mai apare un mic aspect care pe mine nu m-ar deranja dar pe altii ii poate deranja; Spre ex daca se pune pe iluminat o siguranta de 4A va duce iluminatul, dar cind un bec incandescent se arde,aceasta decupleaza. Dau acest ex.marunt deoarece am intilnit mofturosi care se plingeau de asta,(cu injuraturile aferente la adresa electricianului) de parca era mare lucru sa ridice o siguranta. Orcum becurile incandescente find pe cale de disparitie, fenomenul va fi tot mai rar.
              Salutare, ai perfecta dreptate, eu referindu-ma strict DOAR la centrala... de acord cu afirmatia ta. Da, ai dreptate, dar si pe iluminat o sig de 6A, este enorm de mare, eu unul am leduri in toata casa...inca nu am apucat sa schimb sig, pe care constructorul le-a pus de 10 A, enorm de mari....dar cred ca erau mai ieftine... cel putin asta am constatat eu ca cele mai mici sunt mai scumpe, desi nu inteleg de ce. Da e o prob daca sare sig, trb ridicata... ))) ce retarzi sunt acei snobi care injura electricianul, e ca si cum ai face pana la masina si injuri producatorul masinii sau al cauciucurilor....

              Bafta la alegerile facute, sa nu uiti de diferentiale....

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1685

                #22
                Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

                De regula, prin circuite separate se alimenteaza consumatori ficsi de putere, cum ar fi : masini de spalat, boilere, aparate de aer conditionat, cuptoare electrice,s.a.m.d. Este indicat ca si centralele termice pe gaz sa aiba circuit separat de alimentare, nu din cauza puterii electrice, care este de regula pana la 200 W, ci din necesitatea de a avea o continuitate cat mai mare in alimentarea cu energie electrica, fara a fi influentate de eventuale declansari ale protectiilor produse din vina altor receptoare electrice.
                Este indicat ca in cazul acestor circuite separate valorile protectiilor sa fie cat mai apropiate de curentii absorbiti de consumatorii respectivi la mers de plina sarcina. De exemplu, la masinile de spalat si boilerele moderne puterea instalata nu depaseste 1800-2000 W, asadar un disjunctor de 10 A este arhi-suficient. La aparatele de aer conditionat, daca sunt mai multe si puterea lor totala nu depaseste 3000 W, pot fi puse impreuna in acelasi circuit dedicat lor, protejat cu disjunctor de 16 A. Centralele termice pe gaz, dupa cum s-a scris si mai sus, necesita valori mici ale disjunctoarelor (2 A).
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • gmtiby
                  Living Legend
                  • 24.oct.2008
                  • 1192

                  #23
                  Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

                  Postat în original de Cherubino
                  De regula, prin circuite separate se alimenteaza consumatori ficsi de putere, cum ar fi : masini de spalat, boilere, aparate de aer conditionat, cuptoare electrice,s.a.m.d. Este indicat ca si centralele termice pe gaz sa aiba circuit separat de alimentare, nu din cauza puterii electrice, care este de regula pana la 200 W, ci din necesitatea de a avea o continuitate cat mai mare in alimentarea cu energie electrica, fara a fi influentate de eventuale declansari ale protectiilor produse din vina altor receptoare electrice.
                  Este indicat ca in cazul acestor circuite separate valorile protectiilor sa fie cat mai apropiate de curentii absorbiti de consumatorii respectivi la mers de plina sarcina. De exemplu, la masinile de spalat si boilerele moderne puterea instalata nu depaseste 1800-2000 W, asadar un disjunctor de 10 A este arhi-suficient. La aparatele de aer conditionat, daca sunt mai multe si puterea lor totala nu depaseste 3000 W, pot fi puse impreuna in acelasi circuit dedicat lor, protejat cu disjunctor de 16 A. Centralele termice pe gaz, dupa cum s-a scris si mai sus, necesita valori mici ale disjunctoarelor (2 A).
                  Perfect adevarat !

                  Comentariu

                  • lmacsen
                    Membru
                    • 26.sep.2015
                    • 299

                    #24
                    Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

                    Va multumesc tuturor pentru lamuriri.

                    Am cam asa:

                    Cuptor electric (2600W) - 16A
                    Masina de spalat (1820W) - 10 A
                    AC - 10A
                    Centrala gaz - 2A

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1685

                      #25
                      Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

                      Este in regula asa. Pentru circuitele de prize de utilizare generala recomand disjunctoare de 10A, ca sa se incadreze in prevederile Normativului, care stipuleaza ca puterea maxima a unui circuit de prize este 2 KW. Sunt admise insa si cele de 16A. Pentru iluminat, cred ca 6A sunt chiar prea multi, avand in vedere generalizarea treptata a iluminatului LED.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • puricemarius
                        Incepator
                        • 10.mar.2013
                        • 56

                        #26
                        Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

                        revin, dupa 3 zile de munca asidua:
                        - am taiat toate traseele pentru prize
                        - la iluminat am pastrat plecarile din doza pana la lampa si am venit aparent, prin hol cu traseu nou pana in doza (in hol voi monta plafon fals)
                        - am tras majoritatea circuitelor de prize prin tub de 16 cu fir flexibil de 2,5.
                        - la iluminat am tras majoritatea traseeleor prin tub de 13 si fir flexibil de 1.5 - 3 conductoare.
                        - urmeaza sa montez tablourile, 2 bucati de 12 module - unul pentru energie electrica si unul pentru date.
                        sper sa-mi ajunga unul de 12module, din care sa scot tot si sa-l folosesc doar ca si cutie in care vor sta, router, modem de fibra si spliter tv.
                        - pentru date am mers cu cablu FTP CAT 6 ingropat in tencuiala si cu cablu TV tot ingropat, din pacate nu mai incapea prin tub.

                        ca si materiale, am folosit cabluri romcab, doze gewis, conectori wago, tablouri ABB.

                        Comentariu

                        • lmacsen
                          Membru
                          • 26.sep.2015
                          • 299

                          #27
                          Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

                          Merg bine conectorii wago cu firele flexibile (myf)?

                          Comentariu

                          • puricemarius
                            Incepator
                            • 10.mar.2013
                            • 56

                            #28
                            Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

                            folosesc si terminatii pentru cablu

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1685

                              #29
                              Răspuns la: Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

                              Postat în original de lmacsen
                              Merg bine conectorii wago cu firele flexibile (myf)?
                              Mai bine foloseste morsete. Sunt mai sigure si mai ieftine. In plus, ocupa si loc mai putin in doze.
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              • lmacsen
                                Membru
                                • 26.sep.2015
                                • 299

                                #30
                                Răspuns la: Jurnal inlocuire instalatie electrica, apartament 3 camere

                                Exista vre-un avantaj (dpdv al sigurantei) daca pun disjunctoare diferentiale pentru fiecare circuit comparativ cu unul singur general?

                                Am mai citi prin alte parti si unii zic ca si-au pus de 10mA pe circuitul masinii de spalat, etc.

                                Comentariu

                                Procesare...